
Na rynku dostępna jest bogata oferta grzejników łazienkowych. Większość z nich zbudowana jest na kształt drabinki, skąd też wzięły swoją nazwę – grzejniki drabinkowe. Wykonuje się je z różnych materiałów. Przeważnie zbudowane są z kolektorów ułożonych pionowo, które łączą poziome rurki. Dzięki temu, takie grzejniki łazienkowe mogą dodatkowo służyć jako wieszaki np. na mokre ręczniki. Ich prosta, uniwersalna konstrukcja sprawdza się o wiele lepiej niż tradycyjnych grzejników, a co więcej, wygląda dobrze w każdej aranżacji.
Rodzaje grzejników łazienkowych
Grzejniki łazienkowe wykonuje się ze stali, aluminium lub miedzi. Aby zabezpieczyć takie grzejniki przed korozją spowodowaną dużą wilgocią, warto zwracać uwagę, czy grzejnik został dodatkowo wzbogacony specjalistyczną powłoką. Najczęściej występują warstwy chromowane, lakierowane, satynowane lub metalizowane. Standardowo grzejniki oferowane są w kolorze białym, szarym lub w coraz modniejszym chromie. W sklepach można znaleźć grzejniki wodne – zasilane instalacją centralnego ogrzewania oraz elektryczne, zasilane za pomocą gniazdka o napięciu 220 V. Dostępne są także grzejniki wodno-elektryczne, które w sezonie grzewczym zasila instalacja c.o., lecz mają one także dodatkowo wmontowaną grzałkę elektryczną. Można z niej korzystać przez cały rok. Grzejniki łazienkowe różnią się także sposobem montażu. Jak zainstalować grzejnik łazienkowy, opisujemy tutaj -> https://tanialazienka.com/jak-podlaczyc-grzejnik-lazienkowy.html.
Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?
Przy zakupie grzejników łazienkowych należy zwracać szczególną uwagę na ich moc. Dobór optymalnych parametrów do powierzchni naszej łazienki pozwoli zapobiec niedogrzaniu pomieszczenia. Wodne grzejniki posiadają moc od 300 do 8000 W, a elektryczne - w granicach 25-210 W. Aby określić optymalne zapotrzebowanie mocy grzejnika łazienkowego, przyjmuje się, że na 1 m2 potrzebne jest od 100 do 150 W. Można również dokonać precyzyjnych obliczyć, znając temperaturę zasilania i powrotu wody w instalacji oraz temperatury w łazience. Producenci podają te parametry na przykład tak: „75/65/20 °C” , gdzie pierwszą liczbą jest temperatura zasilania, drugą temperatura powrotu, a ostatnią - temperatura w pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę, że za temperaturę obliczeniową w łazience powinno przyjmować się 24 °C. Ze względu na to, że grzejnik pełni też rolę wieszaka i suszarki, powinniśmy przyjąć większą moc o 20% niż wynika to z obliczeń.