Bezpieczna i wygodna łazienka dla seniora – praktyczny przewodnik
Bezpieczna i wygodna łazienka dla seniora – praktyczny przewodnik

Podczas urządzania łazienki dla osób starszych należy kierować się jej bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Bogactwo dostępnych rozwiązań łazienkowych pozwala sprytnie i stosunkowo niedrogo połączyć wysoką użyteczność z eleganckim wzornictwem. Wygodne, bezprogowe wejście pod prysznic, odpowiednio rozlokowane poręcze i uchwyty czy technologie ułatwiające sprzątanie – wystarczy kilka zmian w wyposażeniu łazienki, by codzienne życie seniora stało się dużo bardziej komfortowe i niezależne.

Dlaczego to tak ważne?

Seniorów w Polsce dynamicznie przybywa. Według danych GUS, za 20 lat ok. 10 milionów Polaków będzie miało więcej niż 60 lat, a liczba osób po 80 r.ż. zwiększy się dwukrotnie. Problem starzejącego się społeczeństwa dostrzega nie tylko współczesna medycyna, ale również firmy dostarczające rozwiązania codziennego użytku. Także producenci wyposażenia łazienkowego przygotowują specjalne kolekcje, dedykowane potrzebom osób starszych. Znamienita większość polskich seniorów korzysta z łazienek urządzonych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat wcześniej, które zupełnie nie są dostosowane do ich obecnych potrzeb i sprawności ruchowej. Co powstrzymuje seniora przed remontem łazienki czy zmianą wyposażenia? Z pewnością mocno ograniczony budżet, brak wiedzy na temat dostępnych rozwiązań oraz wizja uciążliwych prac. Tymczasem zaaranżowanie bezpiecznej i funkcjonalnej łazienki nie musi być ani trudne, ani bardzo kosztowne. Wystarczy postawić na wygodne, bezprogowe wejście pod prysznic i kilka innych, sprytnych elementów, by stworzyć łazienkę bez barier.

Kabina walk in wyposażona w siedzisko przyścienne składane VITAL

Kabina walk in wyposażona w siedzisko przyścienne składane VITAL

Strefa kąpielowa dla seniora

Metamorfozę łazienki dla seniora warto rozpocząć od strefy kąpielowej. Dla osoby o obniżonej sprawności fizycznej, w tym poruszającej się na wózku inwalidzkim, optymalnym rozwiązaniem będzie wygodne, bezprogowe wejście pod prysznic, czyli kabina prysznicowa typu walk in, którą aranżuje się we wnęce bez użycia brodzika. Jeśli wnęka jest zbyt płytka i woda wydostaje się do pozostałej części łazienki, można zamocować drzwi do kabiny wnękowe. Do zaaranżowania kabiny walk in w innym miejscu łazienki, np. w narożniku albo przy ścianie, wystarczy ścianka prysznicowa, wykonana z wytrzymałego i bezpiecznego szkła hartowanego. Integralną częścią strefy prysznicowej bez brodzika jest odpływ liniowy. Jeśli ze względów technicznych montaż kabiny typu walk in nie jest możliwy, warto wybrać brodzik prysznicowy typu ultra slim, wystający ponad poziom podłogi maksymalnie kilka centymetrów. Płaskie brodziki są nie tylko praktyczne, ale również efektowne. Nadają całej łazience świeżego, nowoczesnego wyglądu. Kupując brodzik do łazienki seniora, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  1. skuteczność odprowadzania wody (odpowiedni spad);
  2. antypoślizgowe powierzchnie (jeśli wybór padł na kabinę bez brodzika, warto poszukać płytek z zabezpieczeniem antypoślizgowym);
  3. uniwersalność modelu – czy dany brodzik pasuje do różnych kabin dostępnych na rynku;
  4. wytrzymałość – odporność na uszkodzenia mechaniczne i ciężar.

Strefę kąpielową dla seniora zaleca się wyposażyć w mocowane do ściany siedzisko prysznicowe. Pozwoli ono starszej osobie odciążyć kręgosłup i podniesie komfort użytkowania kabiny. Z kolei zachowanie równowagi w trakcie kąpieli ułatwią poręcze i uchwyty zamontowane w miejscach dopasowanych do wzrostu konkretnego użytkownika. Jeśli nasz senior kocha kąpiele w wannie, absolutnie nie można mu odbierać tej przyjemności, tylko należy wybrać model o stosunkowo niewielkiej głębokości oraz zamontować uchwyty, które pomagają bezpiecznie wchodzić i wychodzić z wanny.

Kabina z bezprogowym wejściem ze ścianką prysznicową narożną Walk In Fix

Kabina z bezprogowym wejściem ze ścianką prysznicową narożną Walk In Fix

Miska WC i umywalka dla seniora

Nie tylko wygodne, bezprogowe wejście pod prysznic pozwoli lepiej przystosować łazienkę do potrzeb seniora, ale również odpowiednio dobrana i zamocowana ceramika sanitarna. Podstawą bezpiecznego i komfortowego użytkowania miski WC oraz umywalki jest właściwe umiejscowienie obu urządzeń. Wysokość montażu należy dopasować do wzrostu i indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Miska WC nie może znajdować się zbyt nisko, a umywalka łazienkowanablat zbyt wysoko. Tuż obok urządzeń warto zamocować uchwyty, które ułatwią m.in. siadanie na toalecie i wstawanie z niej. Jeśli chodzi o baterię stojącą umywalkową, optymalnym rozwiązaniem będzie model jednouchwytowy z termostatem (odkręcanie kurków może stanowić dla seniora spore wyzwanie) oraz z długą wylewką. Natomiast umywalka powinna mieć wydzielone miejsce na przechowywanie kosmetyków i akcesoriów, by najpotrzebniejsze rzeczy były zawsze pod ręką. Im szersza umywalka, tym lepiej, ponieważ zapewni starszej osobie dużo przestrzeni do mycia oraz pozwoli zapobiegnąć rozchlapywaniu wody na blat czy podłogę.

Umywalka nablatowa NEVE Tomson

Umywalka nablatowa NEVE Tomson, 65 cm

Technologie przyjazne seniorowi

Innowacje technologiczne powinny zainteresować nie tylko miłośników gadżetów i nowych technologii, ale również osoby o szczególnych potrzebach – w tym właśnie seniorów. Starszym osobom z pewnością spodobają się umywalki, miski WC, brodziki i bidety pokryte specjalną powłoką antybakteryjną (np. Easy Clean), która znacząco ułatwia czyszczenie powierzchni, zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń, kamienia i groźnych dla zdrowia drobnoustrojów oraz zapewnia urządzeniom piękny połysk. W rozwiązania ułatwiające utrzymanie czystości może być wyposażona nie tylko ceramika, ale również elementy kabiny prysznicowej, np. słuchawka prysznicowa, deszczownica czy szklane powierzchnie. Warto o tym pamiętać, tworząc wygodne, bezprogowe wejście pod prysznic.

Zestaw prysznicowy OVIA z systemem anticalc, który zapobiega osadzaniu się kamienia

Zestaw prysznicowy OVIA z systemem anticalc, który zapobiega osadzaniu się kamienia

Ceny na kieszeń seniora

Wymiana wyposażenia łazienkowego na nowe nie musi rujnować domowego budżetu, który w przypadku polskich emerytów i rencistów bywa bardzo mocno ograniczony. Z myślą o osobach, dla których cena jest równie ważna, jak jakość, sprzedawcy sprzętów łazienkowych przygotowują korzystne cenowo zestawy. Zakup zestawu to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również pewność, że wszystkie elementy będą kompatybilne technicznie i dopasowane stylowo. W skład zestawu mogą wchodzić przeróżne produkty. Do wyboru pozostają m.in. zestaw prysznicowy 2w1 z baterią i deszczownicą, idealny do kabiny wyposażonej w wygodne, bezprogowe wejście pod prysznic albo rozbudowany zestaw WC 6w1, który tworzą: miska wisząca z deską wolnoopadającą, bidet WC wiszący, stelaż do WC i bidetu oraz maty wygłuszające do miski WC i bidetu.

Zestaw WC 6w1 bazujący na produktach marki Massi

Zestaw WC 6w1 bazujący na produktach marki Massi

Oczywiście ostateczny wybór wyposażenia łazienkowego dla seniora powinien być podyktowany jego indywidualnymi potrzebami i życzeniami.

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl