
Wybierając armaturę do łazienki, warto rozważyć zakup baterii termostatycznej. Termostat daje liczne korzyści – pozwala zaoszczędzić na rachunkach za wodę, minimalizuje ryzyko oparzeń wywołanych gwałtownymi zmianami temperatur oraz sprawia, że korzystanie z prysznica czy umywalki jest po prostu wygodniejsze. Czym dokładnie jest bateria termostatyczna, jak działa i czy jej instalacja zawsze będzie możliwa? Sprawdźmy!
Termostatyczny panel prysznicowy Crome
Co to jest bateria termostatyczna?
Bateria termostatyczna jest rodzajem baterii łazienkowej, która gwarantuje stałą temperaturę wypływającej wody - niezależnie od zmian parametrów instalacji. Pożądaną temperaturę ustawia użytkownik za pomocą pokrętła. Na ogół będzie to 38 stopni Celsjusza. Termostat odcina gorącą wodę, gdy jej temperatura przekroczy zadaną wartość. W zależności od wybranej baterii, zakres ustawień będzie się różnić.
[product search="termostatyczną" limit="4" onlyAvailable="true"]
Niektóre modele dają możliwość wyboru temperatury wody w granicach od ok. 15 do ok. 60 stopni Celsjusza, z dokładnością nawet do 1 stopnia. Najczęściej baterię termostatyczną montuje się w strefie prysznicowej i wannowej, gdzie zużywamy największe ilości wody i najbardziej zależy nam na szybkim uzyskaniu strumienia o idealnej temperaturze.
Bateria prysznicowa podtynkowa z termostatem Deante Multibox
Jak działa bateria termostatyczna?
W baterii termostatycznej pracuje głowica termostatyczna, która odpowiada za mieszanie zimnej i ciepłej wody tak, by uzyskać pożądaną przez użytkownika temperaturę. Proces mieszania przebiega błyskawicznie i niemal bezgłośnie. Już po kilku sekundach z kranu, słuchawki prysznicowej czy deszczownicy wypływa woda o komfortowej temperaturze. Jeśli z jakiegoś powodu (np. awarii instalacji), niespodziewanie zostanie odcięty dopływ zimnej wody, bateria termostatyczna ochroni nas przed poparzeniem.
Panel podtynkowy z termostatem Deante MULTI-SYSTEM
Jakie korzyści daje bateria termostatyczna?
- Oszczędność – bateria termostatyczna pozwala realnie obniżyć zużycie wody oraz energii potrzebnej do jej podgrzania, co przekłada się na istotnie niższe rachunki za wodę, ścieki i prąd. Chociaż dobra bateria z termostatem nie należy do najtańszych, to tak naprawdę koszt jej zakupu bardzo szybko się zwraca. Instalując tego typu baterię, możemy zmniejszyć zużycie wody nawet o 40%.
- Dbałość o środowisko – w przypadku tradycyjnej baterii z jednym lub dwoma uchwytami, potrzeba od kilkunastu sekund do nawet przeszło minuty, by wyregulować odpowiednią temperaturę strumienia. Na ogół najwięcej czasu zajmuje oczekiwanie na gorącą wodę. Bateria termostatyczna jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej eko. Woda o właściwej temperaturze wypływa już po 1-4 sekundach. Jeśli chcemy być jeszcze bardziej proekologiczni, kupmy model z funkcją „eco”, która umożliwia redukcję strumienia wody, gdy nie jest wymagany silny strumień. Warto również sięgnąć po model baterii z wylewką wyposażoną w perlator napowietrzający.
- Komfort – bateria termostatyczna automatycznie dopasowuje temperaturę wody do naszych potrzeb po jednorazowym ustawieniu (oczywiście wybraną temperaturę można potem zmieniać). Nie musimy kręcić kurkami czy manewrować uchwytem, by od razu po wejściu pod prysznic czy do wanny poleciała idealnie ciepła woda. Jeśli nasza bateria termostatyczna posiada izolację akustyczną, szum przepływającej wody jest skutecznie tłumiony, co dodatkowo potęguje komfort użytkowania łazienki.
- Bezpieczeństwo – głowica termostatyczna błyskawicznie reaguje na wahania temperatur i niespodziewane spadki ciśnienia, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania. Bateria termostatyczna ochroni nas przed poparzeniem czy bardzo nieprzyjemnym, nagłym wypływem lodowatej wody. Korzyść tą docenią w szczególności rodzice małych dzieci oraz osoby starsze i niepełnosprawne. Dziecko może bezpiecznie, samodzielnie umyć np. ręce, ponieważ z kranu na pewno nie popłynie zbyt gorąca woda.
Deszczownia Deante ABELIA z baterią termostatyczną
Komu polecamy, a komu odradzamy baterię termostatyczną?
Montaż baterii termostatycznej polecamy w szczególności osobom, które w domu, mieszkaniu czy firmie zmagają się z problemem ciągłych zmian ciśnienia lub temperatury wody. Niestabilność parametrów jest nie tylko irytująca i mało komfortowa, ale również niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do poparzeń. Jeśli odkręcenie wody przez sąsiada czy uruchomienie pralki wywołuje nagły spadek temperatury wody np. podczas kąpieli pod prysznicem,, naprawdę warto przemyśleć zakup dobrej baterii termostatycznej – zwłaszcza, jeśli z łazienki korzysta kilkuosobowa rodzina. Jeżeli właśnie kupiliśmy dom czy mieszkanie albo remontujemy łazienkę i nie jesteśmy pewni, czy bateria termostatyczna okaże się trafioną inwestycją, można przeprowadzić prosty test. Zamontujmy na kilka dni starą baterię z uchwytem i zapisujmy, ile czasu zajmuje każdorazowe ustawianie pożądanej temperatury wody (na co dzień rzadko się nad tym zastanawiamy). Odnotowujmy też sytuacje nagłych zmian temperatury i ciśnienia wody. Montaż baterii termostatycznej odradza się właściwie tylko w przypadku, gdy woda podgrzewana jest przez gazowy podgrzewacz przepływowy albo kocioł dwufunkcyjny lub elektryczny (termostat może powodować gaśnięcie płomienia).
Zobacz również: