Baterie łazienkowe, które oszczędzają wodę. Czym się charakteryzują?
Baterie łazienkowe, które oszczędzają wodę. Czym się charakteryzują?

Oszczędzanie wody w łazience w dużej mierze zależy od naszych nawyków. Jednak nawet najbardziej proekologiczne zachowania nie pomogą, jeśli w pomieszczeniu pracują przestarzałe, nieszczelne baterie, a miska WC przy każdym spłukiwania uwalnia ogromne ilości wody. Dzisiaj skupimy się na armaturze, która wspiera użytkownika w oszczędzaniu wody. Jednym z podstawowych, proekologicznych rozwiązań w łazience jest bateria z perlatorem, czyli taka, której wylewka posiada specjalne sitko, zmniejszające zużycie wody. Wyjaśnimy Wam, jak działa napowietrzacz do kranu i jakie korzyści (w rzeczywistości) generuje. Sprawdzimy również dostępne rodzaje perlatorów, doradzimy, jaki perlator wybrać i podpowiemy, jak o niego należycie dbać.

[product search="perlator" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jak działa perlator?

Perlator (inaczej aerator, napowietrzacz lub sitko do baterii) to specjalny system napowietrzania strumienia wody, pozwalający na znaczące ograniczenie jej zużycia. Znajduje się na końcu wylewki. Składa się z metalowego pierścienia oraz płaskiego wsadu – sitka (siatki) o drobniutkich oczkach, wykonanego z metalu, silikonu lub innego tworzywa. Perlator odpowiada za napowietrzanie strumienia wypływającej wody. Na wodę wywierane jest podciśnienie, które powoduje, że zasysane powietrze miesza się z wodą, ograniczając jej wypuszczanie. Bateria z perlatorem to obecnie standard. W coraz większej ilości modeli napowietrzacz do kranu stanowi uzupełnienie innych, nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań, np. ekoblokady czy elektronicznego sterowania.

Perlator do baterii

Perlator

 

Bateria z perlatorem a oszczędność wody i pieniędzy

Codzienne mycie się i gorące kąpiele odpowiadają za około 35% całkowitego zużycia wody w domu i energii potrzebnej do jej podgrzania. To dlatego nowoczesna, szczelna i oszczędna armatura powinna znaleźć się w każdej strefie w łazience – zarówno przy umywalce, jak i w kabinie prysznicowej. Bateria z perlatorem może generować oszczędności na poziomie nawet 50-60% (!), co przekłada się na zauważalnie niższe rachunki za wodę - zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę zużycie w skali roku. W przypadku 4-osobowej rodziny oznacza to nawet 1600 zł więcej w corocznym budżecie. Płacisz mniej za wodę, jej podgrzanie i odprowadzenie ścieków, czyli oszczędności pojawiają się aż w 3 obszarach. Zwrot z inwestycji następuje zatem błyskawicznie. Aby dowiedzieć się, ile wody zużyje wybrany przez Ciebie model baterii, należy sprawdzić na opakowaniu z produktem jego klasę ekologiczną. Mówi ona o ilości przepływu wody na sekundę. Baterie zużywające najmniej wody (poniżej 0,15 l na sekundę = 9 l na minutę) oznaczone są literą „Z”. W klasie tej znajdziemy armaturę bezdotykową i modele jednouchwytowe, wyposażone w specjalne ekoprzyciski lub ekoblokady. Mniej oszczędne klasy to kolejno:

 • A (≤ 25l/s)
 • S (≤ 33l/s)
 • B (≤ 42l/s)
 • C (≤ 50l/s)
 • D (≤ 63l/s)

Najczęściej używaną w ciągu dnia baterią łazienkową jest ta w strefie umywalkowej, dlatego zaleca się, by była ona oznakowana klasą „Z” lub „A”. To, ile wody pozwoli nam zaoszczędzić sitko do baterii, zależy tak naprawdę od różnych czynników, przede wszystkim od szczelności konstrukcji oraz ilości uchwytów. Baterie z dwoma kurkami są znacznie mniej ekonomiczne od modeli jednouchwytowych. Dlaczego? Manewrowanie dwoma pokrętłami, by uzyskać strumień o preferowanej temperaturze i mocy sprawia, że marnujemy ogromne ilości wody (zużycie wynosi około 42 l na minutę!). Jeśli z łazienki korzystają małe dzieci, warto zaopatrzyć się w baterię nie tylko z perlatorem, ale również z różnymi, inteligentnymi technologiami, np. z elektronicznym sensorem. Jedynie wylewka baterii wannowej nie musi posiadać perlatora, ponieważ napowietrzony strumień wydłużałby czas napełniania wanny. Tutaj lepiej sprawdzi się armatura z klasą „B”, „C”, a nawet „D”. Z kolei w zestawie natryskowym powinno się znaleźć sitko do prysznica, które zapewnia szeroki i delikatny strumień oraz gwarantuje oszczędność wody nawet do 50% przy zachowaniu komfortu i skuteczności kąpieli.

 

Rodzaje perlatorów do baterii i ich zastosowanie

Bateria z perlatorem może fabrycznie stanowić komplet, ale napowietrzacz możemy też kupić osobno, by aktualnie posiadana armatura była bardziej ekologiczna. Jakie są rodzaje aeratorów i jaki perlator wybrać? Przede wszystkim wybieramy perlator dopasowany do rodzaju baterii: umywalkowej, prysznicowej bądź wannowej. Istotny jest również sposób montażu. Wyróżniamy perlatory z gwintem zewnętrznym, które wkręca się do wnętrza baterii oraz z gwintem wewnętrznym, nakręcane na wylewkę od zewnętrznej strony. Najpopularniejsze są perlatory napowietrzające wodę, ale obecnie zdecydować się możemy także na bardziej designerskie rozwiązania (bez efektu napowietrzania), np. perlator zapewniający cienki i efektowny strumień igiełkowy (o tym za chwilę). Segment aeratorów różni się ponadto pod względem rodzaju zastosowanego materiału. Do wyboru pozostają perlatory metalowe (najbardziej wytrzymałe), plastikowe i silikonowe. Najtańsze modele kupimy za jedyne kilka złotych, natomiast za wysokiej jakości perlator, który posłuży nam przez długie lata, trzeba zapłacić około 20-30 zł. Jeśli kupujemy nową baterię dobrej marki, z pewnością będzie ona fabrycznie wyposażona w aerator.

Bateria umywalkowa DEANTE Funkia wyposażona w perlator Aerator Neoperl

 

Po co napowietrzać wodę z kranu?

Napowietrzenie sprawia, że strumień staje się miększy i delikatniejszy, wydaje się mocniejszy, a woda nie rozpryskuje się na boki podczas mycia, np. rąk. Napowietrzanie wody jest przyjazne zarówno dla człowieka, jak i natury. Nowoczesna bateria z perlatorem pozwala skutecznie oszczędzać wodę, a co za tym idzie – pieniądze, bez utraty komfortu codziennej higieny. Dodatkowo pomaga podnieść ciśnienie w instalacji.

Bateria umywalkowa DEANTE Cubic z perlatorem Aerator Neoperl

Bateria umywalkowa DEANTE Cubic z perlatorem Aerator Neoperl

 

Strumień igiełkowy w kranie - korzyści

Bateria z perlatorem niekoniecznie musi napowietrzać wodę. Jeśli wybierzemy odpowiedni model perlatora, uzyskamy strumień o niepowtarzalnym, pięknym kształcie – tzw. strumień igiełkowy. Tego typu designerski aerator również zapewnia oszczędności na bardzo wysokim poziomie przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowania. Uzyskanie efektownego strumienia igiełkowego w posiadanym kranie kosztować nas będzie ok. 30-40 zł.

Jak czyścić perlator?

Pamiętaj, że bateria z perlatorem, nawet ta z najwyższej półki, wymaga regularnej konserwacji. Jeśli aerator nie będzie oczyszczany z gromadzącego się kamienia, może szybko zużyć się, nie działać prawidłowo albo ulec uszkodzeniu. Jak krok po kroku wyczyścić sitko do prysznica lub innego rodzaju perlator?

 1. Przygotuj miseczkę z gorącym octem lub kwaskiem cytrynowym.
 2. Wykręć napowietrzacz, używając klucza angielskiego.
 3. Wyjmij sitko (jeśli to możliwe) i przepłucz.
 4. Zanurz wszystkie części perlatora w misce z octem/kwaskiem. Odczekaj ok. 15 minut.
 5. Dokładnie wypłucz wszystkie elementy, przedmuchaj i złóż.
 6. Wyczyść wnętrze wylewki baterii, odkręcając na chwilę kurek z wodą (do oporu).
 7. Usuń osad z końcówki wylewki, używając szczoteczki z octem lub detergentem.
 8. Oczyść wszystkie elementy wilgotną szmatką.
 9. Zamontuj z powrotem perlator w wylewce.
 10. Gotowe! Woda powinna teraz wypływać szybko, równomiernym strumieniem. Procedurę powtarzaj co miesiąc.

Bateria umywalkowa DEANTE Floks z perlatorem Aerator Neoperl

Baterię umywalkową DEANTE Floks z perlatorem Aerator Neoperl bez problemu utrzymasz w czystości

Zobacz również

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl