
Jeśli uważasz, że sam papier toaletowy nie zapewnia wystarczającej higieny po skorzystaniu z WC, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie bidet albo bidetta w łazience. Wyposażenie, które pozwala dokładnie umyć okolice intymne, przeniosło się z salonów odnowy biologicznej wprost do domowych łazienek.
Cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w krajach azjatyckich. Dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa w zakresie higieny oraz wielu atrakcyjnym wzorom do wyboru, na bidet w łazience coraz częściej decydują się także polscy konsumenci. Rzadziej w naszych domach i mieszkaniach spotykana jest bidetta. Co to jest bidetta i czy (albo kiedy) sprawdzi się w łazience lepiej niż tradycyjny bidet? Sprawdźmy!
Bidet czy bidetta - co wybrać?
Bidetta a bidet - podstawowe różnice
Bidetta w łazience stanowi świetną alternatywę dla klasycznego bidetu, pozwalając cieszyć się maksymalną higieną przy minimalnych czynnościach instalacyjnych i nakładach finansowych. Ma formę specjalnej słuchawki natryskowej, połączonej z baterią za pomocą odpowiednio długiego węża. Słuchawka bidetty mocowana jest blisko miski WC, aby znajdować się w zasięgu ręki, gdy siedzimy na toalecie. Używając specjalnego przełącznika decydujemy czy woda wydostawać się będzie z wylewki baterii, czy ze słuchawki bidetty.
[product category_id="34" limit="4" onlyAvailable="true"]
W małych łazienkach i toaletach miska WC często zlokalizowana jest zaraz obok umywalki, więc coraz więcej producentów rozwiązań łazienkowych oferuje baterie umywalkowe w zestawie z bidettą. Zarówno bidet, jak i bidettę montuje się w bezpośrednim sąsiedztwie miski WC. Bidet, chociaż spełnia podobną funkcję, stanowi odrębne urządzenie sanitarne (pod względem designu przypomina nieco mniejszą ubikację), więc wymaga wygospodarowania osobnej, nierzadko sporej przestrzeni, co nie zawsze jest możliwe – zwłaszcza w przypadku małych łazienek. Należy pamiętać, że do bidetu należy dokupić specjalną armaturę bidetową, dlatego rozwiązanie to jest zwykle sporo droższe od bidetty.
Zestaw natryskowy typu bidetta DEANTE / fot. deante.pl
Dlaczego warto mieć bidettę w łazience?
Bidetta to bardzo wygodne, kompaktowe i estetyczne rozwiązanie, pozwalające skutecznie dbać o higienę intymną. Ze względu na niewielkie rozmiary i naścienny montaż, znakomicie sprawdza się w małych łazienkach, w których nie ma miejsca na standardowy bidet albo w których nie można poprowadzić dodatkowego ujścia do kanalizacji. Słuchawka bidetty i bateria są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Nie musisz szorować dużych, akrylowych czy ceramicznych powierzchni i dodatkowo armatury. Aby skorzystać z bidetu, trzeba zejść z miski WC i kucnąć lub usiąść na krawędziach urządzenia, co bywa mało komfortowe i często skutkuje rozchlapywaniem wody po podłodze.
Posiadając bidettę, wystarczy, że sięgniemy po słuchawkę, by dokonać czynności higienicznych, praktycznie nie ruszając się z miejsca. Bidetta w łazience może być używana nie tylko do mycia okolic intymnych. Okazuje się bardzo przydatna podczas wykonywania różnych czynności domowych. Ułatwia czyszczenie miski WC, napełnianie wiadra wodą czy oczyszczanie obuwia. Mimo niewątpliwych korzyści bidetty stosunkowo niewielu producentów wprowadziło takie rozwiązanie do swojej oferty. Konsekwencją jest mocno ograniczony wybór modeli i funkcjonalności.
Najlepsze rozwiązanie do małej łazienki. Bidet czy bidetta?
Bidet i bidetta mają podobne przeznaczenie, stąd może pojawić się dylemat, które rozwiązanie wybrać – zwłaszcza gdy posiadamy małą łazienkę i musimy bardzo dokładnie dobierać wyposażenie. W małym pomieszczeniu zwykle nie ma miejsca na nic poza kabiną prysznicową lub krótką wanną, kompaktową umywalką, miską WC i niewielką szafką, dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu bidetta. Urządzenie to składa się wyłącznie z baterii i słuchawki, więc zajmuje minimalną ilość miejsca. Chociaż bez wątpienia bardzo przydatna, bidetta w łazience nie każdemu się spodoba, ponieważ może przywodzić na myśl wyposażenie sanatorium.
Jeśli wizja słuchawki natryskowej przy toalecie jest dla Ciebie nie do zaakceptowania, spróbuj dobrać odpowiedni model bidetu i baterii bidetowej. Bidet w łazience to bardzo popularne rozwiązanie, więc na rynku znajdziemy szeroką gamę wzorów, rozmiarów, a nawet kolorów bidetów. W zależności od wystroju wnętrza możemy się zdecydować na bidet minimalistyczny, tradycyjny albo stylizowany (np. w klimatach retro), wiszący lub stojący. Dzięki temu, z łatwością dopasujemy urządzenie zarówno do pozostałych elementów wyposażenia, jak i do gabarytów łazienki. Warto zapoznać się zwłaszcza ze specjalnymi kolekcjami urządzeń sanitarnych, które projektowane są właśnie z myślą o małych łazienkach. Bidety typu „mini” mają bardziej kompaktowe gabaryty, co oczywiście w żaden sposób nie obniża komfortu eksploatacji. Polecamy bidety:
Bidet wiszący KERRA Kleopatra
Bidet wiszący KERRA Kleopatra to model wykonany z trwałej porcelany sanitarnej, o delikatnych krawędziach i dopracowanym w każdym detalu, eleganckim wzornictwie. Znakomicie sprawdzi się w stylizowanych łazienkach, np. urządzonych w nurcie retro.
Bidet wiszący KOŁO Nova Pro
Bidet wiszący KOŁO Nova Pro to funkcjonalny model wiszący w atrakcyjnej cenie. Posiada uniwersalną, ponadczasową estetykę i jest łatwy w montażu. Wysokiej jakości ceramika snow white gwarantuje nieskazitelny odcień bieli, bez żółtych tonów.
Bidet wiszący NEVE Moca MINI
Bidet wiszący NEVE Moca MINI to nowoczesny i praktyczny model, którego design opiera się na nieskomplikowanych, pełnych kształtach. Powłoka Easy Clean zapewnia łatwe i szybkie czyszczenie oraz ochronę przed osadzaniem się kamienia. Bidet należy do linii MINI, co oznacza, że zajmuje mniej miejsca od klasycznych modeli, dlatego stanowi idealny wybór do niewielkiej łazienki.
Podsumowanie
Podsumowując, bidety są popularne, dostępne w wielu różnych wzorach i atrakcyjnych cenach, jednak wymagają dysponowania pomieszczeniem o odpowiedniej wielkości oraz podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Plusem bidetty są kompaktowe rozmiary, dyskretny design, wygoda użytkowania, wszechstronność zastosowań oraz konieczność doprowadzenia tylko dopływu wody. Minusem jest ograniczony wybór produktów związany ze stosunkowo niską popularnością rozwiązania.
Zobacz również: