Brzydki zapach z brodzika. Z czego wynika? Jak sobie z nim radzić?
Brzydki zapach z brodzika. Z czego wynika? Jak sobie z nim radzić?

Brzydki zapach z syfonu brodzika prysznicowego może unosić się nawet w czystej łazience, wywołując wstydliwy rumieniec na twarzy gospodarza domu i obniżając komfort codziennych kąpieli. Przyczyna fetoru często leży w nieprawidłowo wykonanej wentylacji kanalizacji, przez co zapachy z rur cofają się do wnętrza mieszkania. Dowiedz się, dlaczego w Twojej łazience cuchnie, chociaż bardzo dbasz o czystość i poznaj skuteczny sposób na brzydki zapach z brodzika prysznicowego.

Brzydki zapach z syfonu brodzika prysznicowego może unosić się nawet w czystej łazience

Brzydki zapach może pojawić się nawet w idealnie czystej łazience

Brzydki zapach w łazience. Poznaj najczęstsze przyczyny.

Czasami, pomimo ogromnego wysiłku włożonego w utrzymanie czystości w łazience, z toalety, syfonu brodzika czy z umywalki wydobywa się nieprzyjemny zapach. Przyczyn fetoru może być wiele. Z jednymi łatwo poradzimy sobie sami, a do zwalczenia innych będziemy potrzebować pomocy fachowca. Najważniejsze to odkryć źródło problemu, a nie tylko likwidować zewnętrze „objawy”.

[product category_id="95" limit="4" onlyAvailable="true"]

Przede wszystkim musimy dbać o czystość, sprzątając pomieszczenie regularnie i dokładnie. Urządzenia sanitarne czyścimy nie tylko z zewnątrz. Dbamy także o elementy, których na co dzień nie widać, czyli o odpływ, gdzie gromadzą się włosy, resztki kosmetyków, naskórek ludzki, odchody i wiele innych nieczystości, tworząc idealną pożywkę dla drobnoustrojów. W efekcie z rur wydobywają się brzydkie zapachy. Miska WC cuchnie ściekami, jeśli nie była używana od dłuższego czasu i woda wyparowała z kolanka. Przyczyną może być też zatkany drenaż WC (zator w rurach), bakterie spływające do muszli z rur lub zatkany wywietrznik rury odpływowej. Z kolei fetor wydobywający się z umywalki powodują zwykle nagromadzone w odpływie bakterie i zanieczyszczenia. A skąd bierze się brzydki zapach z syfonu brodzika prysznicowego?

Brzydki zapach z syfonu brodzika prysznicowego. Dlaczego się pojawia?

W brodziku, podobnie jak w wannie, umywalce czy toalecie, znajduje się syfon. Gromadzi się w nim woda, która zatrzymuje nieprzyjemne zapachy w rurach, zapobiegając ich przedostawaniu się do łazienki. Brzydki zapach z syfonu brodzika prysznicowego często pojawia się, gdy zabraknie w nim wody. Wysychanie syfonu w brodziku prysznicowym zwykle ma miejsce, gdy rzadko korzystamy z prysznica, np. w łazience dla gości. Problem może nasilać ogrzewanie podłogowe. Gdy wykluczyłeś bądź zlikwidowałeś tę przyczynę, a z brodzika nadal cuchnie, sprawdź, co jeszcze może powodować fetor.

Dlaczego śmierdzi z syfonu brodzika prysznicowego

Dlaczego śmierdzi z syfonu brodzika prysznicowego?

Przyczyny brzydkiego zapachu z syfonu

Brzydki zapach z syfonu brodzika prysznicowego bardzo często wywołują nagromadzone w syfonie zabrudzenia, włosy i bakterie. Brud utrudnia odpływ wody. Gdy czyszczenie syfonu w kabinie prysznicowej nie pomaga, może niestety okazać się, że winowajcą jest nieprawidłowo wykonana instalacja kanalizacyjna. Jeśli pion kanalizacyjny nie posiada sprawnej wentylacji, to skuteczne odprowadzanie zapachów na zewnątrz budynku nie jest możliwe. Specjalne wywiewniki napowietrzają instalację kanalizacyjną oraz umożliwiają odprowadzanie gazów i zapachów z kanalizacji na zewnątrz. Wentylacja wpływa również na właściwą ilość wody w syfonie, ograniczając jego opróżnianie. Wykonawstwo odpowiednio działającej wentylacji kanalizacji to jeden z kluczowych etapów budowy domu. Jej późniejsza modernizacja może być bardzo trudna.

Jak poradzić sobie z brzydkim zapachem z syfonu?

Brzydki zapach z syfonu brodzika prysznicowego i całej kabiny najłatwiej zwalczyć przez regularne udrażnianie syfonu i dokładne czyszczenie wszystkich elementów natrysku (brodzika, drzwi, ścian czy armatury). Dzięki temu, nie dopuścimy do namnażania się powodujących fetor drobnoustrojów. Rury należy udrażniać profilaktycznie (nie tylko, gdy się zapchają). Można użyć specjalnych środków żrących, dostępnych w każdym sklepie z chemią albo postawić na bardziej ekologiczne i domowe metody. Sprawdzony, domowy sposób na brzydki zapach z brodzika prysznicowego to mieszanka sody oczyszczonej i octu spirytusowego. Przygotowany preparat wlewamy do odpływu i pozostawiamy na ok. 1-2 h, a następnie zalewamy wrzątkiem. Jeśli jednak problem jest poważniejszy i za smród w łazience odpowiada źle wykonana wentylacja kanalizacji, to samo czyszczenie syfonu w kabinie prysznicowej nie pomoże. Wówczas najlepiej skonsultować się z fachowcem. Tymczasowo pomóc mogą neutralizatory zapachów.

Jak wymienić syfon w kabinie prysznicowej?

Czasem, by zwalczyć brzydki zapach z syfonu brodzika prysznicowego, trzeba wymienić syfon na nowy. Wymiana syfonu w kabinie prysznicowej nie wymaga fachowej wiedzy czy doświadczenia. Najważniejsza jest dokładność. Nowy syfon musi rozmiarowo pasować do odpływu posiadanego brodzika i systemu kanalizacyjnego. Pamiętaj, by zachować spadek 2% w kierunku pionu, aby zapewnić swobodny odpływ wody. Wyznacz położenie dolnej części syfonu wobec poziomu odpływu. Po instalacji, załóż uszczelki na syfon i odpływ ora sprawdź szczelność, nalewając do brodzika wody. Następnie skręć górną i dolną część syfonu oraz usuń pozostałości silikonu.

Czyszczenie kabiny prysznicowej

Brzydki zapach z syfonu brodzika prysznicowego to jedno, a cuchnąca kabina to drugie. Częstą przyczyną nieprzyjemnych zapachów w obrębie strefy natryskowej jest pleśń osadzająca się na ścianach kabiny czy silikonowych łączeniach. Aby nie dopuścić do rozwoju pleśni w łazience, należy regularnie i dokładnie czyścić kabinę prysznicową, a gdy to możliwe – po każdej kąpieli przewietrzyć pomieszczenie.

Zobacz także:

Do mycia kabiny prysznicowej używamy środków czyszcząco-dezynfekujących, koniecznie dedykowanych materiałom, które posiadamy w łazience. Preparaty stosujemy zgodnie z zaleceniami producentów. Jeśli brodzik lub szkło hartowane pokryte są powłoką antybakteryjną, stosujemy wyłącznie środki dla nich bezpieczne (w przeciwnym razie możemy zniszczyć warstwę ochronną). Warto sięgnąć po przyjazne naturze i domownikom, tradycyjne metody, np. wodę z octem lub sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona skutecznie i bezpiecznie usuwa osady z mydła oraz kamień.

Jaki brodzik prysznicowy?

Jeśli chcąc zlikwidować brzydki zapach z syfonu brodzika prysznicowego, zdecydowaliśmy się na wymianęcałego brodzika lub nawet kabiny, warto wybierać wysokiej jakości, nowoczesne rozwiązania, które ułatwią nam utrzymywanie czystości w łazience. Obecnie w atrakcyjnej cenie możemy kupić brodziki wzbogacone o powłokę antybakteryjną, która zapobiega gromadzeniu się drobnoustrojów i zanieczyszczeń na powierzchni oraz uławia czyszczenie. Polecane brodziki:

Brodzik kwadratowy KOŁO Standard Plus 80x80 cm

Brodzik kwadratowyKOŁO Standard Plus 80x80 cm 

Brodzik półokrągły DEANTE Cubic 90x90 cm

Brodzik półokrągły DEANTE Cubic 90x90 cm

Brodzik prostokątny PUREZE Balamonte 80x100 cm

Brodzik prostokątny PUREZE Balamonte 80x100 cm

Brodzik prostokątny PUREZE Petrus 80x120 cm

Brodzik prostokątny PUREZE Petrus 80x120 cm

Należy również zaopatrzyć się w solidnie wykonany i prosty w czyszczeniu syfon brodzikowy.

Syfon brodzikowy uniwersalny PUREZE Fi90

Syfon brodzikowy uniwersalny PUREZE Fi90

0

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl