Ceny montażu wanny. Ile kosztuje usługa montażu różnych typów wanny z podziałem na wielkość miejscowości
Ceny montażu wanny. Ile kosztuje usługa montażu różnych typów wanny z podziałem na wielkość miejscowości

Łazienka często okazuje się najdroższym w remoncie pomieszczeniem w domu. Skala wydatków zależy oczywiście od zakresu prac, ich standardu, a często także od miejscowości. Inne są ceny specjalistycznych usług w Warszawie, a inne w południowo-wschodniej Polsce. Różnice cenowe między poszczególnymi rejonami mogą sięgać nawet kilkunastu procent!

Jeśli planujesz wymianę wanny na nową i chcesz powierzyć jej montaż fachowcowi, warto wiedzieć, na jakie wydatki się przygotować. Z tego artykułu dowiecie się, ile kosztuje montaż wanny i co kształtuje cenę usługi. Warto przy tym pamiętać, że podane ceny są uśrednione. Jeżeli chcecie uzyskać wycenę w konkretnej firmie lokalnej, konieczny jest bezpośredni kontakt z wykonawcą.

Czy na cenę montażu wanny ma wpływ jej typ?

Czy na cenę montażu wanny ma wpływ jej typ?

Cena usługi montażu wanny jest ściśle powiązana z zakresem pracy do wykonania

Zakres prac to podstawowy czynnik wpływający na wycenę usługi, dlatego zanim zdecydujecie się na współpracę z danym fachowcem (bo np. zaproponował on najniższą cenę), przedstawcie mu zakres potrzebnych prac lub poproście go o jego dokładne określenie.

Elementy zwiększające koszt

Montaż wanny może się wiązać z koniecznością jej późniejszego obudowania kafelkami czy wykonaniem przeróbek w instalacji wodno-kanalizacyjnej (gdy np. chcielibyście zmienić położenie wanny). Zmiana lokalizacji punktów wodno-kanalizacyjnych z pewnością podniesie koszty prac.

Koszt cennikowy dotyczy tylko podstawowej wersji usługi

Firmy remontowe w swoich cennikach zwykle określają koszt montażu wanny (samej robocizny) o standardowych rozmiarach bez obudowy kafelkami, uzupełniania ubytków w ścianach, malowania elementów ścian czy zakupu niezbędnych materiałów. Należy zwrócić uwagę, czy podawana w cenniku cena jest ceną netto, czy zawiera już VAT (8%).

Na ostateczną wycenę montażu wanny wpływa wiele czynników

Co może obejmować wycena montażu wanny?

  • Wykonanie podejścia wodno-kanalizacyjnego do wanny: 100-200 zł/szt. (dotyczy kompletnego podejścia z rurami przy normalnym poziomie skomplikowania prac).
  • Rury wodne i kanalizacyjne: 3-7 zł/mb. (łącznie ok. 30-50 zł).
  • Montaż wanny: około 200 zł (od ok. 166 zł w woj. lubelskim do ok. 231 zł w woj. mazowieckim.
  • Wykonanie obudowy wanny (bez płytek): ok. 300-500 zł.
  • Obmurowanie i obłożenie płytkami wanny: ok. 250-500 zł.
  • Wykonanie półki przy wannie: 100 zł/szt.

Montaż baterii jest osobną usługą

Oczywiście wycena może dodatkowo obejmować inne, indywidualnie uzgodnione czynności. Należy pamiętać, że niezbędnym elementem strefy wannowej jest armatura. Za montaż baterii wannowej (w zależności od jej rodzaju) zapłacimy nawet 300 zł.

Montaż wanny to nie wszystko - konieczne jest również podłączenie baterii 

Montaż wanny to nie wszystko - konieczne jest również podłączenie baterii

Koszt montażu wanny według jej typu

Firmy oferujące usługi hydrauliczne (instalacyjne), w udostępnianych na swoich stronach cennikach prawie nigdy nie rozróżniają cen montażu wanny z uwagi na jej typ czy kształt (wanna wolnostojąca, wanna prostokątna, wanna narożna, wanna asymetryczna itd.). Każde zlecenie jest inne, więc wymaga indywidualnej wyceny, a zamieszczane cenniki zwykle opatrzone są klauzulą, że podane ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Sprawdźmy, czy i w jakim stopniu rodzaj wanny determinuje cenę usługi instalacyjnej.

Koszt montażu wanny wolnostojącej

Wanna wolnostojąca pozwala zamienić nawet niepozorną łazienkę w prywatny salon kąpielowy. Stanowi prawdziwą ozdobę pomieszczenia, więc często decydujemy się na jej ustawienie w nietypowym miejscu, np. na samym środku łazienki, co w starym budownictwie może się wiązać z koniecznością remontu.

Koszt montażu wanny wolnostojącej zależy przede wszystkim od ilości niezbędnych prac do prawidłowego zainstalowania urządzenia w łazience. Należy doprowadzić i przygotować przyłącza wodne i kanalizacyjne, odpowiednio ustawić i wypoziomować wannę oraz podłączyć baterię. Aby podkreślić „salonowy” charakter pomieszczenia i lepiej wyeksponować wannę, niektórzy inwestorzy decydują się na wykonanie podwyższenia i schodków. Mniej zapłacimy w przypadku montażu nowego urządzenia bez konieczności demontażu starego. Średni (szacunkowy) koszt montażu wanny mieści się w przedziale między ok. 166 zł a 231 zł.

 Koszt montażu wanny wolnostojącej zależy od ilości koniecznych prac

Koszt montażu wanny wolnostojącej zależy od ilości koniecznych prac

Koszt montażu wanny prostokątnej

Ceny montażu tradycyjnej wanny prostokątnej mieści się w przedziale 166 zł – 231 zł i nie różnią się znacząco od cen montażu innych typów/kształtów wanien. Jedynie w przypadku montażu wanny z hydromasażem stawki są nieco wyższe (średnio +20%). Wycena prac fachowca może obejmować:

  • montaż wanny;
  • montaż armatury wannowej;
  • obmurowanie i obłożenie płytkami wanny (usługa tańsza niż w przypadku wanny półokrągłej).

Za podłączenie wanny prostokątnej i wykonanie zabudowy zapłacimy łącznie ok. 400-450 zł.

Koszt montażu wanny narożnej

Wanny narożne pozwalają w efektowny i funkcjonalny sposób zagospodarować narożniki nawet w małych i nieustawnych łazienkach. Zwykle są one szersze od wanien innego typu i wzbogacone o siedziska. Mogą mieć różne kształty i rozmiary. Do wyboru pozostają m.in. modele trójkątne, pięciokątne, sześciokątne i półokrągłe, symetryczne i asymetryczne.

Koszt montażu wanny narożnej wynosi od 190 zł do 265 zł do może być nieco wyższa niż w przypadku klasycznego modelu prostokątnego. Na pewno droższe jest obmurowanie i obłożenie płytkami takiej wanny (ok. 350-500 zł). Nabywcy narożnych wanien często chcą je postawić na różnego rodzaju podwyższeniach, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Koszt montażu wanny asymetrycznej

Wanny asymetryczne są na ogół bardziej przestronne niż modele klasyczne. Uwagę zwracają ich unikatowe kształty. Zwykle to modele narożne, dlatego koszt montażu wanny asymetrycznej będzie zbliżony do kosztu montażu modelu narożnego, czyli od 190 zł do 265 zł.

Obudowanie wanny to osobny koszt 

Obudowanie wanny to osobny koszt


Rodzaj wanny

Koszt montaży samej wanny

Koszt montażu z obudową i dodatkami

Wanna wolnostojąca

166 zł – 231 zł

400 zł – 450 zł

Wanna prostokątna

166 zł – 231 zł

400 zł – 450 zł

Wanna narożna

190 zł – 265 zł

350 zł – 500 zł

Wanna asymetryczna

190 zł – 265 zł

350 zł – 500 zł

Tabela z cenami montażu różnych typów wanny


 

Cennik montażu wanny według miejscowości

Analizując ceny montażu wanien można zauważyć rozbieżności między województwami i poszczególnymi miastami. Największe różnice w cenach w obrębie jednego regionu występują na Mazowszu.

Duże miasta

Zazwyczaj za montaż wanny nieco więcej zapłacimy w miastach wojewódzkich średnio o 5-10% niż w mniejszych miastach i na obszarach wiejskich, jednak nie jest to regułą. Najdrożej w Polsce jest w Warszawie. W stolicy za montaż wanny zapłacimy średnio 231 zł brutto.

 W Warszawie za montaż wanny zapłacimy najwięcej

W Warszawie za montaż wanny zapłacimy najwięcej

Małe miejscowości

Jedynie w woj. mazowieckim różnice między cenami montażu wanny w dużych miastach i mniejszych miasteczkach są wyraźnie widoczne. W pozostałych województwach nie znajdziemy istotnych rozbieżności.

Wieś

Nie we wszystkich województwach ceny montażu wanny rosną wraz z wielkością miasta. Poza Mazowszem różnice cenowe nie są istotne. Na obszarach wiejskich problemem bywa dojazd fachowca, co może wiązać się z uwzględnieniem w wycenie np. kosztów dojazdu.

Ile ostatecznie zapłacę za montaż wanny?

Ostateczną cenę montażu wanny najczęściej poznamy, dopiero gdy fachowiec odwiedzi nas w domu, zapozna się z montowanym urządzeniem, warunkami technicznymi łazienki i naszymi indywidualnymi życzeniami. Podczas wstępnej rozmowy telefonicznej zwykle dowiemy się jedynie o przedziale cenowym lub cenie maksymalnej.

Uwaga! Podane w artykule kwoty to średnie (szacunkowe, orientacyjne) ceny, wynikające z analizy cenników zamieszczonych w Internecie przez wybrane losowo firmy. W żadnym wypadku nie stanowią one oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego ani nie mogą być podstawą roszczeń z powodu ich niezgodności z otrzymaną wyceną indywidualną.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl