
W większości projektów łazienek na ścianach zobaczymy kafelki – w różnych kolorach, rozmiarach i kształtach. A gdyby tak odejść od standardowych rozwiązań? Co, zamiast glazury do łazienki wybrać? Łazienka bez płytek pozostawia szerokie pole do popisu i pozwala uzyskać oryginalny, nieszablonowy wystrój. Eksperymentować możemy z różnorodnymi materiałami: naturalnym drewnem, kamieniem, szkłem, kolorowymi farbami czy wzorzystymi tapetami.
[product category_id="247" limit="4" onlyAvailable="true"]
Co zamiast glazury do łazienki?
Nowoczesne łazienki wykańcza się na różne sposoby. Jednym z ciekawszych pomysłów jest łazienka bez płytek. Aranżacja pozbawiona glazury z pewnością przyciąga wzrok i wyróżnia się spośród standardowo urządzonych pomieszczeń. Jeśli zastanawiasz się, co na ściany w łazience wybrać, to na pewno muszą to być materiały, które zdadzą egzamin w strefach mokrych, czyli odporne na działanie wilgoci oraz wysokich i zmiennych temperatur, łatwe w czyszczeniu i konserwacji, zachowujące pierwotne właściwości przez wiele lat. Co zamiast kafelków do łazienki? Tapety, farby, szkło, beton, cegła, naturalne drewno – możliwości jest wiele. Jeżeli zależy Ci na obniżeniu kosztów remontu, optymalnym rozwiązaniem będą farby i tapety. Malowanie łazienki bez płytek zwykle okazuje się znacznie tańsze niż wykładanie całego pomieszczenia kafelkami.
Nie podobają Ci się płytki na ścianach? Zobacz, jak wiele masz możliwości.
Kamień naturalny do łazienki bez płytek
Co zamiast kafelków do łazienki? Oczywiście naturalny kamień! Kamienne powierzchnie z powodzeniem zastępują tradycyjne kafle. Łazienka bez płytek z kamieniem to rozwiązanie polecane przede wszystkim miłośnikom stylu nowoczesnego, minimalistycznego, loftowego i eko. Kamień jest odporny na działanie wysokich temperatur, wodę i parę wodną oraz detergenty. Aby materiał ten zastosować we wnętrzach, musi zostać odpowiednio wypolerowany i oszlifowany. Kamień kupimy obecnie w formie gotowych płyt i płytek o różnych rozmiarach, którymi możemy wykończyć fragmenty pomieszczenia, np. strefę natryskową lub umywalkową. Niestety, są one stosunkowo drogie i trudne w montażu oraz wymagają zastosowania specjalnych zapraw i fug. Do wyboru pozostaje kilka rodzajów kamienia, różniących się fakturą (a tym samym estetyką), strukturą i właściwościami. Najpopularniejsze to:
- granit - trwały, twardy i odporny
- marmur – efektowny i elegancki
- trawertyn – porowaty i niejednorodny
- onyks – dekoracyjny, o nieregularnej barwie
- bazalt – lekko chropowaty, dający piękny efekt
Łazienka bez płytek z betonem
Co na ściany w łazience zamiast płytek? Kolejną, równie surową i intrygującą propozycją jest beton architektoniczny, dostępny w formie specjalnych płyt (bardzo ciężkich!). Beton posiada charakterystyczny, szary kolor, który można zmodyfikować przy użyciu pigmentu oraz gładką powierzchnię. Wspaniale sprawdza się w industrialnych i minimalistycznych łazienkach. Po zaimpregnowaniu, staje się odporny na wilgoć, pleśnie i działanie detergentów. Posiada wyjątkowe walory dekoracyjne. Na przestrzeni lat zmienia swoją barwę, co tylko działa na jego korzyść, a łazienka bez płytek wygląda bardziej naturalnie. By złagodzić chłód betonu architektonicznego, warto go łączyć z innymi materiałami, zwłaszcza z drewnem i jasną farbą.
Strefa WC z betonem
Mikrocement zamiast płytek w łazience
Łazienka bez płytek pokocha również mikrocement, czyli bardzo cienką (2-3 mm), elastyczną, nieprzepuszczającą wody zaprawę, służącą do pokrywania przeróżnych powierzchni – podłóg, ścian, blatów czy mebli. Materiał inspiruje do eksperymentowania ze sposobem wykończenia.
Łazienka z cegłą
Cegła już od dłuższego czasu króluje w aranżacjach salonów, sypialni i jadalni. Teraz opanowuje salony kąpielowe. Można nią pokryć wszystkie ściany lub tylko wybrane strefy pomieszczenia oraz pomalować na ulubiony kolor. Łazienka bez płytek z cegłą polecana jest zwłaszcza miłośnikom stylu nowoczesnego, skandynawskiego, retro, industrialnego i rustykalnego.
Łazienka bez płytek z cegłą
Szkło zamiast kafelków
Łazienka bez płytek, w której dominują szklane powierzchnie, to jeden z najświeższych trendów aranżacyjnych. Szkło jest materiałem całkowicie odpornym na działanie wody i detergentów. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wzorów i kolorów, daje ogromne możliwości aranżacyjne. Ścianki, półki, dekoracje, umywalki, dodatki i akcesoria łazienkowe mogą być wykonane ze szkła transparentnego, mlecznego lub barwionego, jednolitego lub z naniesionymi wzorami. W łazience, zwłaszcza rodzinnej, najlepiej sprawdzi się szkło hartowane, które jest trwałe i bezpieczne. W razie uderzenia rozpada się na wiele nieostrych kawałków.
Szkło na ścianach w łazience to jeden z najnowszych trendów
Łazienka w drewnie
Łazienka bez płytek, za to (prawie) cała w drewnie, zachwyca ciepłem, przytulnością i naturalnym urokiem. Drewniane mogą być m.in. ściany, podłogi, akcesoria łazienkowe, obudowy wanny i brodzika. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego gatunku drewna - odpornego na wilgoć i zmiany temperatur. W łazienkach najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne (m.in. teak, jatobe, cedr, doussie, marbau i iroko). Jeśli wolimy polskie gatunki, jak dąb, jesion, buk czy sosnę, lepiej zastosować je w tzw. strefach suchych. Pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu drewnianych powierzchni przed wilgocią oraz o ich regularnej impregnacji (lakierowaniu, olejowaniu, bejcowaniu i woskowaniu).
Drewno na ścianach i podłodze ociepla łazienkę
Tapety i farby - alternatywa dla płytek
Jeżeli nasza łazienka bez płytek ma być efektowna i funkcjonalna za możliwie najniższą cenę, warto zdecydować się na tapety i farby. Malowanie łazienki bez płytek albo pokrycie ścian tapetą może nie jest aż tak trwałym rozwiązaniem, jak ich wyłożenie kafelkami, ale na pewno jest tańsze, pozostawia szerokie pole do popisu oraz pozwala po kilku latach łatwo zmienić aranżację. Do wyboru pozostają setki odcieni farb i tysiące wzorów tapet. Kupowane tapety muszą być odporne na wilgoć, detergenty i uszkodzenia (np. tapety winylowe, podkładowe z włókna szklanego – nadające się do malowania lub laminowane). Do ich przyklejenia stosujemy klej wodoodporny. Jeśli decydujemy się na pokrycie ścian farbą, sięgajmy wyłącznie po produkty przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń, jak farby akrylowe, akrylowo-lateksowe, ceramiczne czy silikonowe, odporne na pleśnie i korozję. Na zakupie wysokiej jakości farb nie opłaca się oszczędzać.
Ściany można pomalować
Fototapety na ścianach łazienki
Umieszczając na ścianach duże fototapety albo lepiej – całe kolaże z autorskich zdjęć, Twoja łazienka bez płytek nabierze absolutnie niepowtarzalnego klimatu i charakteru. Dekoracja taka jest na tyle wyrazista i rzucająca się w oczy, że cała reszta wystroju może być prosta i stonowana. Fototapety, plakaty i zdjęcia powinny zostać odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, np. przy użyciu przeźroczystej, szklanej tafli uszczelnionej silikonem. Ważne jest także staranne wygładzenie ściany przed przyklejeniem fotografii. Jak widzicie, możliwości zaaranżowania łazienki bez płytek jest wiele i nie trzeba ograniczać się wyłącznie do kafli. Warto eksperymentować.