
Każda bateria łazienkowa – bez względu na materiał korpusu, sposób wykończenia, markę czy cenę, ulega zabrudzeniom, więc nie obejdzie się bez czyszczenia. Jednak czyszczenie chromowanych powierzchni wymaga specjalnego traktowania. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak dbać o chromowaną armaturę, aby jak najdłużej cieszyć się jej estetyką i blaskiem. Przekonasz się, że utrzymanie idealnego połysku wcale nie jest trudne, a domowe sposoby czyszczenia chromu są równie skuteczne (i do tego bezpieczne), jak preparaty profesjonalne. Zobaczysz też, jakie są przyczyny zabrudzeń chromu, by wiedzieć, jakich zachowań unikać i jakich, dobrych nawyków uczyć pozostałych domowników.
To normalne, że chromowane elementy się brudzą, więc wymagają czyszczenia
Czym jest powłoka wykonana z chromu?
Chrom metaliczny to srebrzystoszary metal. W wyniku jego reakcji z tlenem powstaje tlenek chromu (III), który tworzy powłokę ochronną o właściwościach antykorozyjnych. Z tego względu, chrom jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle do pokrywania elementów stalowych. W przypadku baterii łazienkowych nakłada się go na warstwę niklu. Zwiększa estetykę wyrobu i chroni go przed korozją. Bardzo ważne, by nałożona warstwa chromu była szczelna i ciągła. Tylko wtedy może spełniać swoją funkcję przez długi czas. Powłoka ta jest dość delikatna, dlatego czyszczenie chromowanych powierzchni wymaga szczególnej ostrożności.
Cechy chromowanej armatury
Chromowana armatura zachwyca pięknym, eleganckim połyskiem. Jest ponadczasowa i uniwersalna stylowo, dlatego od lat króluje w łazienkach na całym świecie. Służy użytecznością, a przy okazji stanowi wyjątkową ozdobę łazienki. Niestety, na chromowanej powierzchni lubią zbierać się zabrudzenia (kurz, resztki kosmetyków etc.) oraz tworzyć plamy i osady, które są wyraźnie widoczne i szpecą baterię. To normalne zjawisko przy codziennej eksploatacji łazienki, dlatego trzeba zadbać o umiejętne i przede wszystkim regularne czyszczenie chromowanych powierzchni, aby jak najdłużej zachować powłokę w pierwotnym stanie.
Jak czyścić chromowaną armaturę?
Powłoka chromowa, która pokrywa armaturę łazienkową, jest bardzo wrażliwa na szorowanie, tarcie i działanie silnych detergentów. Łatwo ją uszkodzić, dlatego, zanim zabierzesz się za czyszczenie chromowanych powierzchni, dowiedz się, jak robić to poprawnie. Przede wszystkim baterię należy czyścić regularnie, częściej niż całą łazienkę, najlepiej co 2-3 dni. Niektórzy wycierają kran do sucha po każdym użyciu i wbrew pozorom nie wskazuje to na chorobliwą pedanterię czy objawy nerwicy natręctw. Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne pozwalają zapobiec powstaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń – kiedy to chromu nie da się już wyczyścić. Wielodniowe zaniedbania często powodują konieczność użycia agresywnych środków chemicznych, które zwiększają ryzyko uszkodzenia armatury. Do czyszczenia chromowanych baterii używaj wyłącznie miękkich ściereczek, np. wykonanych z mikrofibry. Ostre gąbki i szczotki z twardym włosiem mogą łatwo uszkodzić delikatną powłokę. Jeśli podczas mycia łazienki niechcący zachlapiesz baterię silnym środkiem chemicznym, od razu dokładnie spłucz powierzchnię i wytrzyj ją do sucha.
Chromowana powłoka jest delikatna, dlatego jej czyszczenie wymaga szczególnej ostrożności
Profesjonalne sposoby czyszczenia chromu
Podobnie, jak w przypadku stali nierdzewnej, czyszczenie chromowanych powierzchni przy użyciu profesjonalnych środków chemicznych powinno być zawsze ostatecznością. Silną chemię wykorzystaj, dopiero gdy domowe sposoby czyszczenia chromu i łagodne detergenty (np. płyn do mycia naczyń) nie przyniosą zadowalającego efektu. Jeśli masz do czynienia z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami (stary brud, kamień, zaschnięte mydło, tłuszcz), zaopatrz się w specjalistyczny, płynny preparat do czyszczenia armatury chromowanej. Nigdy nie myj ceramiki sanitarnej, kafelków i armatury jedną gąbką i tym samym detergentem. Każda z tych powierzchni wymaga zastosowania innych składników czynnych. Zanim sięgniesz po profesjonalne sposoby czyszczenia chromu, poznaj sprawdzone metody domowe.
Jeśli używasz chemii, sięgaj po specjalne preparaty do czyszczenia chromowanej armatury
Domowe sposoby czyszczenia chromu
Codzienne czyszczenie chromowanych powierzchni bez użycia chemii to nic trudnego. Wszystko, czego potrzebujesz, zapewne masz w swoim domu. Armaturę warto raz w tygodniu przecierać szmatką nasączoną roztworem wody i octu. W ten sposób bezpiecznie wyczyścisz baterię i przywrócisz jej piękny połysk. Roztwór wody z octem możesz wykorzystać także do walki z dużymi i uciążliwymi zabrudzeniami oraz z kamieniem. Miejsce działania należy wówczas obłożyć watą lub ligniną nasączoną preparatem i pozostawić na ok. 30-40 minut. Alternatywą dla octu jest kwasek cytrynowy (albo zwykły sok z cytryny). Pozwala pozbyć się kamienia i osadów oraz wykazuje właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Do mycia chromowanej armatury domowym sposobem można też używać spirytusu salicylowego (nie pozostawia smug, zapewnia cudny połysk, a przy okazji dezynfekuje powierzchnię). Resztki mydła i innych kosmetyków bez problemu usuniesz za pomocą płynu do mycia naczyń. Zawsze po zastosowaniu środka czyszczącego – nawet tego naturalnego, należy go dokładnie spłukać i wytrzeć baterię do sucha.
Perfekcyjny połysk możesz przywrócić domowymi metodami.
Przyczyny zabrudzeń chromu
Czyszczenie chromowanych powierzchni jest nieuniknione – nawet w domach największych czyściochów. Używając łazienki codziennie, nie da się, chociaż lekko nie zachlapać baterii, blatu czy ceramiki. Gdy od razu po skorzystaniu z umywalki, wanny, bidetu czy prysznica nie wytrzesz armatury do sucha, mokre plamy zaczną samoistnie wysychać, a na powierzchni będą widoczne resztki mydła czy kamienia – to główne przyczyny zabrudzeń chromu. W końcu bateria przestanie błyszczeć. Gdy doprowadzisz do wielotygodniowych zaniedbań, skuteczne mogą okazać się tylko profesjonalne sposoby czyszczenia chromu (i to nie zawsze).
Warto wybierać armaturę z systemem zapobiegającym osadzaniu się kamienia.
Kiedy chromu nie da się wyczyścić?
Czy można doprowadzić do sytuacji, kiedy chromu nie da się wyczyścić? Niestety, tak… Gdy za wszelką cenę chcesz usunąć zabrudzenia i plamy z mocno zaniedbanej baterii i używasz do tego silnej chemii oraz/lub ostrych szczotek albo niedokładnie spłuczesz środki myjące z powierzchni, możesz szybko doprowadzić do miejscowego wypalenia warstwy chromu, czego konsekwencją są zacieki, odbarwienia i ciemne, nieestetyczne plamy. Zniszczonej w ten sposób chromowanej powłoki nie da się naprawić czy załatać tak, by bateria wyglądała, jak nowa. Masz wtedy 2 wyjścia – albo po prostu przyzwyczaisz się do widoku wadliwego urządzenia, albo wymienisz baterię na nową, jednak będziesz już wiedzieć, że czyszczenie chromowanych powierzchni wymaga dużej ostrożności. Należy zawsze zapoznać się z dołączonymi przez producenta zasadami konserwacji danego produktu, a dostępne w Internecie porady i wskazówki traktować wyłącznie pomocniczo.