Kupując baterię łazienkową, nie zawsze zastanawiamy się, co pracuje w jej wnętrzu. Skupiamy się na designie, cenie, wygodzie operowania uchwytami czy materiale korpusu, często zapominając o kluczowym elemencie każdej armatury, jakim jest głowica. Zobacz głowicę ceramiczną do baterii mieszakowych 35 mm NEVE w sklepie TaniaLazienka.com
Głowica ceramiczna do baterii mieszakowych 35 mm NEVE
Czym są głowice w bateriach i jakie są ich funkcje?
Głowicato podstawowy element roboczy każdej baterii - zarówno łazienkowej, jak i kuchennej, od którego w znacznym stopniu zależy żywotność armatury i jakość jej działania. Głowica decyduje o komforcie i ekonomice użytkowania strefy kąpielowej, umywalkowej czy natryskowej. Zadaniem głowicy baterii, niezależnie od jej rodzaju, jest uzyskiwanie strumienia wody o pożądanej temperaturze i intensywności. Wysokiej jakości głowica, odpowiednio dobrana do typu posiadanej baterii, gwarantuje komfort obsługi urządzenia i oszczędne zużycie wody, co przekłada się na niższe rachunki za wodę i prąd oraz funkcjonalność całej łazienki. Daje też pewność efektywnej, długoletniej pracy - bez nieszczelności.
[product search="głowice baterii" limit="4" onlyAvailable="true"]
Jakie są najpopularniejsze rodzaje głowic do baterii?
Obecnie na rynku dominują głowice ceramiczne i uszczelkowe, przy czym te pierwsze są rozwiązaniem zalecanym przez fachowców ze względu na znacznie większą żywotność i odporność na uszkodzenia. Głowica ceramiczna posiada pierścienie wykonane z ceramiki o idealnie gładkiej powierzchni. Dzięki temu, jest lepiej chroniona przed kamieniem, co zapobiega powstawaniu nieszczelności w baterii. Głowice ceramiczne są także łatwiejsze w konserwacji oraz umożliwiają szybszą regulację strumienia wody niż modele uszczelkowe. Jeśli chodzi o ceny obu typów głowic, nie występują tu duże różnice, dlatego mając wybór, warto postawić na model ceramiczny.
Inne rodzaje głowic do baterii
Głowice możemy również podzielić ze względu na rodzaj baterii zastosowanej w łazience. Będą one różnić się od siebie budową. W nowoczesnych bateriach jednouchwytowych – obsługiwanych jedną dłonią, stosuje się specjalne głowice mieszakowe. Odpowiadają one za szybkie zmieszanie ciepłej i zimnej wody oraz skierowanie do wylewki strumienia o idealnej temperaturze. Głowice do baterii dwuuchwytowych otwierają przepływ ciepłej lub zimnej wody w zależności od intensywności odkręcenia kurków, umożliwiając w ten sposób sterowanie strumieniem i temperaturą wody. Z kolei baterie termostatyczne wymagać będą użycia specjalnych głowic termostatycznych, których rolą jest automatyczne mieszanie ciepłej i zimnej wody do temperatury ustawionej na pokrętle. Dzięki temu, już po 1-2 sekundach z kranu wydostaje się woda o takiej temperaturze, jak oczekujemy, co sprzyja oszczędnościom i chroni małych domowników przed poparzeniami. Na rynku znaleźć można także głowice progresywne, które zapewniają temperaturę wody wprost proporcjonalną do mocy strumienia, jednak jest to mało popularne rozwiązanie.
Kiedy wymienić głowicę do baterii i jakie są najczęstsze przyczyny ich uszkodzeń?
Jeśli kupiliśmy solidną baterię z wysokiej jakości głowicą ceramiczną, zapewne szybko nie będziemy musieli nic w niej wymieniać. Jeżeli jednak zauważymy, że kran cieknie, warto przyjrzeć się stanowi głowicy. Gdy zauważymy, że jest uszkodzona, pęknięta, widać na niej zgrubienia lub nadlewki, należy rozważyć jej wymianę na nową. Można wcześniej spróbować wyczyścić lub wymienić same uszczelki, jednak efekt będzie krótkotrwały. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń głowicy jest osadzający się na niej kamień i gromadzące się zanieczyszczenia oraz słaba jakość wykonania konstrukcji. Warto pamiętać, że przy twardej wodzie nawet elementy ceramiczne zużywają się szybciej. Głowica stanowi integralną część armatury. W przypadku jej przedwczesnej awarii, możemy skorzystać z prawa rękojmi lub gwarancji oraz domagać się naprawy baterii lub jej wymiany na nowy egzemplarz. Nie lekceważmy problemu nieszczelnej armatury. Cieknący kran oznacza utratę ok. 10 000 litrów wody rocznie przy założeniu, że co sekundę z wylewki spada zaledwie 1 kropla!
Od czego zależy jakość i wytrzymałość głowicy baterii?
Żywotność głowicy baterii zależy przede wszystkim od jakości jej wykonania, zastosowanych materiałów oraz jej właściwego dopasowania do posiadanego modelu armatury. Nie ma jednego sposobu na sprawdzenie, czy dana głowica, nawet ceramiczna, to na 100% produkt najwyższej jakości. Dlatego głowice do baterii warto kupować u sprawdzonych sprzedawców rozwiązań łazienkowych, którzy na oferowane produkty udzielają co najmniej kilkuletniej gwarancji. Przed montażem należy dokładnie obejrzeć głowicę - sprawdzić, czy nie jest uszkodzona ani zanieczyszczona. Jeśli stwierdzimy, że wszystko z nią w porządku, możemy przejść do montażu.
Jak sprawnie wymienić głowicę do baterii?
Samodzielna wymiana głowicy w baterii nie jest trudna ani czasochłonna. Jedyne, czego potrzebujemy, to nowej głowicy i podstawowych narzędzi, które większość z nas posiada w swoich domach. Niezależnie od tego, czy w naszej baterii pracowała dotąd głowica ceramiczna, czy uszczelkowa, zalecamy jej wymianę na model ceramiczny (głowice uszczelkowe i ceramiczne o tej samej średnicy mają taki sam kształt). Uniwersalne modele ceramiczne są dość tanie. Kosztują około 20 zł/szt. W związku z tym, wymiana uszkodzonej głowicy nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Cały proces wymiany zajmuje od kilku do kilkanastu minut, a efekt utrzymuje się nawet… kilkanaście lat.
Demontaż głowicy baterii
Demontaż starej głowicy, niezależnie od jej rodzaju, nie powinien sprawić nam większych trudności. Potrzebne nam będą jedynie: klucz nastawny (tzw. szwedzki) oraz płaski śrubokręt. Zanim przystąpimy do prac, należy zakręcić zawory doprowadzające ciepłą i zimną wodę do baterii albo zawór główny. Zamknij też odpływ, by nie wpadł do niego żaden drobny element. Za pomocą śrubokręta podważ zaślepkę, odkręć śrubę mocującą, wyciągnij uchwyt i odkręć osłonę głowicy. Używając klucza, odkręć mosiężny pierścień i wyjmij starą głowicę. Teraz wystarczy włożyć nową głowicę na miejsce starej i zamontować z powrotem wszystkie elementy, by bateria działała jak pierwszego dnia po zakupie.
Mało awaryjne baterie z wytrzymałymi głowicami
Niezależnie od tego, czy kupujemy baterię wannową, umywalkową, bidetową czy prysznicową, upewnijmy się, że pracują w niej wytrzymałe, ceramiczne głowice, a udzielana na armaturę gwarancja obejmuje wszystkie jej elementy. Da nam to pewność długoletniego i satysfakcjonującego użytkowania. Polecane baterie:
- Bateria wannowa wolnostojąca MASSI Potenza - mosiężny model o nowoczesnym designie z półotwartą wylewką i ceramicznym regulatorem;
Bateria wannowa wolnostojąca MASSI Potenza
- Bateria wannowa wolnostojąca CROME Bellezza - elegancki, wykonany z mosiądzu model z hiszpańską, ceramiczną głowicą;
Bateria wannowa wolnostojąca CROME Bellezza
- Zestaw prysznicowy bateria + deszczownica TANIAŁAZIENKA Red - zestaw z dużą deszczownicą z ABS, słuchawką, solidną baterią prysznicową i mosiężnym stelażem;
Zestaw prysznicowy bateria + deszczownica TANIALAZIENKA Red
- Bateria wannowa wolnostojąca CROME - mosiężny, designerski model, w którym pracuje najwyższej jakości, ceramiczna głowica;
Bateria wannowa wolnostojąca CROME
- Bateria wannowa wolnostojąca MASSI Doblo - efektowny model z dwoma stylowymi kurkami i ceramicznym regulatorem.
Bateria wannowa wolnostojąca MASSI Doblo