
Planujesz kompleksowe odświeżenie łazienki? Jeśli wizja kucia kafli, a co za tym idzie hałasu, gruzu, wszechobecnego pyłu i braku dostępu do łazienki spędza Ci sen z powiek, mamy dla Ciebie świetną wiadomość - zrywanie płytek w łazience zwykle nie jest konieczne. Jeśli marzysz o estetycznym i funkcjonalnym wykończeniu ścian i podłogi bez nadmiernego wysiłku i czasochłonnych prac, optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kładzenie płytek na płytki. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak krok po kroku przeprowadzić szybki remont łazienki, przyklejając nowe płytki do starych. A jeśli wciąż rozważasz wcześniejsze skucie kafli ze ścian i podłogi wyjaśnimy Ci, jak w skrócie przebiega ten proces. Dzięki temu sam zdecydujesz, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twojej łazience.
[product category_id="250" limit="4" onlyAvailable="true"]
Jak zerwać stare płytki w łazience?
Samodzielne zrywanie płytek w łazience wprawdzie nie wymaga posiadania jakiejś specjalistycznej wiedzy czy narzędzi, jednak jest czynnością pracochłonną, żmudną i uciążliwą zarówno dla domowników, jak i sąsiadów, którzy w trakcie remontu są narażeni na spory hałas. Płytki możemy usunąć ręcznie przy użyciu młotka, przebijaka oraz noża lub śrubokręta z płaską końcówką (to metoda ekonomiczna, jednak czasochłonna) albo mechanicznie - za pomocą młotowiertarki z funkcją kucia (metoda znacznie szybsza, ale bardziej kosztowna nawet, gdy zdecydujemy się na wypożyczenie potrzebnych sprzętów). Podobnie postępujemy w przypadku płytek ściennych i podłogowych. Podczas prac należy mieć założone okulary, maskę i rękawice. Skuwanie zaczynamy od zabezpieczenia pozostałych powierzchni. Musimy wynieść z pomieszczenia wszystkie elementy wyposażenia (meble, ceramikę etc.), które ograniczają dostęp do ściany i podłogi. Płytki rozbijamy na mniejsze kawałki (chyba, że klej już „puścił” i płytki dają się podważyć szpachelką). Odkuwamy fragment po fragmencie. Ostrze lub dłuto prowadzimy zawsze równolegle do powierzchni ściany, by uniknąć uszkodzenia podłoża. Pozostałości kleju usuwamy przy użyciu młotka i przebijaka, młotowiertarki lub szlifierki pneumatycznej. Gruz i kawałki płytek wynosimy na bieżąco (konieczny jest zakup specjalnych worków na gruz – za wyrzucanie odpadów po remoncie do domowego czy osiedlowego śmietnika grozi nam wysoka grzywna). Przyznajcie, że zdecydowanie nie brzmi to jak łatwy i szybki remont łazienki. Sprawdźmy zatem, jak przebiega kładzenie płytek na płytki.
Sposób na szybki remont w łazience. Układanie nowych płytek na starych.
Mocowanie nowych kafli do starych jest możliwe, dzięki nowoczesnym technologiom – preparatom gruntowym i zaprawom klejowym. To świetny sposób na błyskawiczne i bezproblemowe odświeżenie łazienki - bez kucia ścian i podłóg, drapania i wywożenia gruzu. Należy jednak pamiętać, że kładzenie płytek na płytki powoduje podniesienie poziomu podłogi o ok. 2 cm i zwiększenie grubości ścian o ok. 1,5 cm, dlatego zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, upewnij się, że po przyklejeniu nowych płytek podłogowych drzwi będą się swobodnie otwierać.
Kwadratowymi płytkami ściennymi PARADYŻ Tamoe możesz pokryć starą, zniszczoną i niemodną okładzinę
Zasady układania nowych płytek na starych płytkach
Kładzenie płytek na płytki wymaga przestrzegania kilku kluczowych zasad w zakresie ich układania, mocowania i fugowania.
Nowoczesne płytki PARADYŻ możesz nałożyć na stare kafle, by całkowicie odświeżyć wygląd łazienki / fot. płytka Tonnes motyw B
- Upewnij się, że istniejąca okładzina nie straciła łączności z podłożem. W tym celu opukaj wszystkie płytki. Usuń te, które nie przylegają już dobrze do ściany/podłogi. Puste miejsca wypełnij szybkoschnącą szpachlówką cementową albo zaprawą klejącą. Sprawdź, czy fugi nie wykruszają się.
Płytki na płytki możesz przykleić tylko, gdy stare kafle dobrze przylegają do podłoża / fot. Płytka podłogowa PARADYŻ Altea Roso Mozaika
- Stare kafle i fugi muszą zostać odpowiednio przygotowane (szczegółowe instrukcje znajdziesz w kolejnym akapicie).
- Zaopatrz się w dobry klej do płytek oraz nowoczesny preparat gruntowy (np. w formie koncentratu z dodatkiem piasku kwarcowego), który stworzy warstwę kontaktową istotnie zwiększającą przyczepność kleju.
- Po dokładnym wymieszaniu preparatu gruntowego, nałóż jego cienką warstwę na podłoże za pomocą pędzla, szczotki lub wałka.
- Klej nanieś dopiero, gdy grunt dobrze wyschnie, czyli po około 2-4 godzinach (w zależności od typu podłoża). Klej powinien pokrywać zarówno podłoże, jak i spodnią stronę płytki (ok. 65% powierzchni montażowej).
- Nowo przyklejane płytki powinny być lekko przesunięte w stosunku do starych.
- Do fugowania użyj tradycyjnej masy spoinującej i silikonu sanitarnego.
- Zawarte tutaj wskazówki są uniwersalne, dlatego traktuj je wyłącznie pomocniczo. Wszystkich produktów używaj zawsze zgodnie z zaleceniami producentów. Instrukcje znajdziesz na opakowaniach.
Płytka podłogowa PARADYŻ Santa Caterina narożnik Meander Lappato
Przygotowanie starych płytek do układania na nich nowych
Odpowiednie przygotowanie starych płytek to warunek, by nowe kafle solidnie trzymały się obecnego podłoża, a efekt końcowy był zgodny z oczekiwaniami. Częstym i sporym problemem są rozmaite faktury, zdobiące stare kafle, które zmniejszają zdolności adhezyjne powierzchni, przez co trudno do niej cokolwiek trwale przykleić. Zanim rozpoczniesz kładzenie płytek na płytki, dokładnie umyj i odtłuść powierzchnię, a dopiero potem zagruntuj kafle. Zabrudzenia usuniesz, używając np. płynu do mycia naczyń lub odtłuszczacza w spray‘u. Następnie warto zmatowić płytki, używając papieru ściernego. Pamiętaj, że oczyszczenia wymagają również fugi. Zanim przejdziesz do gruntowania, stara, ale już czysta powierzchnia powinna zostać dokładnie odpylona i odkurzona.
Dobre przygotowanie podłoża to podstawa / fot. Płytka podłogowaPARADYŻ Modern motyw B
Jaki klej do płytek wybrać?
Kładzenie płytek na płytki wymaga zastosowania profesjonalnego kleju o zwiększonej klasie przyczepności i elastyczności (chociaż niektórzy fachowcy zalecają użycie zaprawy cementowej twierdząc, że duża elastyczność nie jest tu wymagana ze względu na mało sprężyste podłoże). Płytka nie może „spływać” ze ściany. Maksymalną siłą wiązania i gotowością do użycia bez wcześniejszego rozrabiania z wodą charakteryzują się kleje epoksydowe. Są one jednak stosunkowo drogie. Wysokiej jakości klej do płytek konkretnego rodzaju zapewni nowej okładzinie bardzo dobrą przyczepność i prawidłowe wypełnienie przestrzeni pod kaflami, a domownikom pozwoli cieszyć się długotrwałymi efektami estetycznymi i funkcjonalnymi – w pełni zgodnymi z oczekiwaniami.
Pamiętaj o wysokiej jakości kleju do płytek / fot. Płytka ścienna PARADYŻ Wawel Grys Classic A