
Na bateriach w Twojej łazience pojawiły się rysy? Ceramika sanitarna nie wygląda już tak, jak pierwszego dnia po zakupie? Powierzchnia jest porysowana i przebarwiona, chociaż regularnie czyścisz urządzenia? Podpowiadamy, jak naprawić zarysowaną armaturę łazienkową i ceramikę sanitarną oraz jak zapobiegać powstawaniu rys na różnych powierzchniach, zwłaszcza chromowanych i ceramicznych.
Naprawianie zarysowanej armatury łazienkowej
Jak naprawić rysy na armaturze łazienkowej?
Zanim przeanalizujemy przyczynę zarysowań i innych zniszczeń baterii łazienkowych, sprawdźmy jak naprawić zarysowaną armaturę. Usunięcie (zwłaszcza głębokich) rys może być bardzo trudne i kosztowne. Jeśli mamy w łazience baterię z mieszaczem, a rysy występują głównie na uchwycie, warto skontaktować się z producentem i po prostu dokupić tę część. Pojedyncze ryski na bateriach chromowanych nie powinny stanowić większego problemu, ponieważ po umyciu i wypolerowaniu powierzchni otrzymujemy taki błysk, że wady stają się praktycznie niedostrzegalne.
[product category_id="1" limit="4" onlyAvailable="true"]
Gdy jednak rysy przeszkadzają nam lub są bardziej widoczne (ale wciąż drobne i płytkie), można spróbować usunąć je przy użyciu specjalnych preparatów do polerowania metali ozdobnych, w tym chromu. W ten sposób szybko, dokładnie i bezpiecznie usuniemy drobne, płytkie ryski, a dodatkowo uporamy się ze smugami, zabrudzeniami, resztkami korozji czy zmatowieniami i zakonserwujemy powierzchnię. Pasty takie można kupić w specjalistycznych sklepach z farbami lub w sklepach motoryzacyjnych. Kupując pastę, koniecznie zapytaj sprzedawcę lub przeczytaj na opakowaniu, czym ją bezpiecznie nakładać. Jeżeli rysy są głębokie i mocno widoczne, pomóc może jedynie zakład galwanizacyjny, oferujący chromowanie. Jest to proces czasochłonny i dość kosztowny, ponieważ wymaga dokładnego usunięcia starej powłoki, odpowiedniego przygotowania podłoża i ponownego pokrycia elementów warstwą chromu dekoracyjnego. Armatura poddana pokrywaniu galwanicznemu chromem będzie wyglądać jak nowa, a dodatkowo zostanie zabezpieczona przed korozją i ścieraniem. Jeśli posiadasz drogą baterię lub model unikatowy - naprawdę warto. W przypadku armatury mocno wyeksploatowanej, bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zakup nowego modelu, gdyż ponowne chromowanie baterii zwykle przekracza 50% jej wartości.
Jak zapobiegać powstawaniu rys na powierzchni armatury łazienkowej?
Wiesz już, jak naprawić zarysowaną armaturę. Wiesz też, że w tym przypadku najlepiej sprawdza się stara maksyma „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zewnętrzna powłoka chromowa może ulec zarysowaniu i zniszczeniu nawet, gdy bateria została wyprodukowana przez uznanego producenta, a jakość powłoki jest wysoka i nie budzi żadnych zastrzeżeń. Dlaczego? Powłoka chromowa jest jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów baterii. Częste i niewłaściwie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne mogą szybko doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia nawet najsolidniej wykonanej, zewnętrznej powłoki ochronnej. Głównymi winowajcami rys są proszki do szorowania i inne środki o właściwościach trących oraz zmywaki wykonane z twardych, sztywnych materiałów. Do mycia baterii absolutnie nie wolno używać środków chemicznych zawierających kwasy nieorganiczne, czyli popularnych detergentów do czyszczenia ceramiki sanitarnej. Powłokę chromową mogą uszkodzić również preparaty na bazie alkoholu i chloru oraz słona woda. Istotny jest także sposób nanoszenia preparatu czyszczącego na elementy baterii. Najpierw nakładamy go na miękką ściereczkę i potem przecieramy armaturę, aby uniknąć wniknięcia chemikaliów w mikroszczeliny w powłoce. Nie wydłużamy czasu oddziaływania środka czyszczącego ani nie pozostawiamy go na baterii. Unikajmy także mieszania różnych detergentów, ponieważ może to doprowadzić do reakcji chemicznej, niszczącej powłokę. Baterie należy myć miękką, bawełnianą ściereczką i czystą wodą z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń, a następnie dokładnie opłukać i przetrzeć do sucha inną, miękką szmatką. Jeśli decydujemy się na chemię, stosujemy wyłącznie preparaty przeznaczone do czyszczenia baterii z daną powłoką. Warto sięgnąć po domowe metody, np. mieszankę octu i wody w stosunku 1:1 albo roztwór kwasku cytrynowego, jednak mydło w płynie powinno w zupełności wystarczyć, by skutecznie poradzić sobie z codziennymi zabrudzeniami.
Rysy i przebarwienia na wannie, bidecie, misce, umywalce – jak je naprawić?
Wiesz już, jak naprawić zarysowaną armaturę, ale zarysowania i przebarwienia mogą pojawiać się również na innych elementach wyposażenia łazienki: misce WC, umywalce, bidecie czy wannie. Zarysowana i przebarwiona ceramika jest nie tylko nieestetyczna, ale również bardziej podatna na gromadzenie się zanieczyszczeń. Na szczęście przywracanie dawnego blasku ceramice zwykle jest prostsze i mniej kosztowne niż w przypadku armatury. Naprawa bidetu w łazience, naprawa miski WC czy naprawa umywalki łazienkowej odbywa się przy użyciu specjalnych renowatorów. Taki zabieg sprawia, że urządzenia posłużą nam jeszcze przez kilka dobrych lat. Naprawa wanny emaliowanej wymaga zastosowania stosunkowo niedrogich preparatów do odnowy powierzchni emaliowanych. Co ważne, zabiegi te możemy wykonać samodzielnie – oczywiście przestrzegając zaleceń producenta wybranego środka. Prace renowacyjne zawsze rozpoczynamy od dokładnego wypolerowania i osuszenia powierzchni. Niewielkie odpryski i pęknięcia usuwamy przy użyciu emalii zaprawkowej. Efekt utwardzenia otrzymamy po dobie. Zestaw do renowacji kupimy już za ok. 100 zł. Jeżeli naprawa wanny emaliowanej, z uwagi na rozległość zniszczeń czy czasochłonność prac, jest nieopłacalna, można rozważyć montaż wkładu akrylowego (tzw. „wanna w wannie”) albo wymianę wanny na nową. Przed rysami, przebarwieniami i innymi uszkodzeniami najlepiej uchroni nas przestrzeganie zaleceń producenta w zakresie czyszczenia i konserwacji oraz wybieranie wysokiej jakości rozwiązań.
Miska wisząca WC NEVE Elif new
Czy można malować armaturę łazienkową i ceramikę? Jak to zrobić?
Samodzielna renowacja wyposażenia łazienki i innych pomieszczeń jest obecnie bardzo modna. Nadawanie drugiego życia meblom i urządzeniom pozwala stosunkowo niskim kosztem uzyskać rozwiązania w pełni unikatowe i w 100% odpowiadające naszym oczekiwaniom. O tym, jak naprawić zarysowaną armaturę, pisaliśmy na początku artykułu. Jeśli posiadamy drogą, unikalną baterię, po zmianę powłoki i koloru możemy udać się do zakładu galwanicznego lub lakierniczego. W innym przypadku, lepiej kupić po prostu nowy model w wybranym kolorze. Producenci baterii łazienkowych nakładają kolorowe powłoki w specjalnych technologiach, dzięki czemu kolor nie ściera się, nie odbarwia ani nie odpryskuje, mimo upływu wielu lat. Malowanie ceramiki jest już mniejszym wyzwaniem. Potrzebna nam będzie specjalna farba renowacyjna do malowania ceramiki łazienkowej. Prace zaczynamy od oczyszczenia, odtłuszczenia i osuszenia powierzchni. Następnie szlifujemy ją papierem ściernym i usuwamy pył. Potem możemy nakładać farbę (pędzlem lub wałkiem), a po kilku godzinach ponownie przetrzeć papierem ściernym, usunąć pył i nałożyć drugą warstwę farby. Po kilku dniach możemy swobodnie używać ceramiki. Warto rozważyć wymianę ceramiki na nową – od razu w preferowanym kolorze.
Miska wisząca NEVE Alza Rimless w czarnym macie
Bidet wiszący NEVE Alza w szarym macie