
Nie ma chyba osoby, która choć raz w swoim życiu nie musiała walczyć z zapchaną ubikacją, zlewem czy odpływem w brodziku. Przepychanie rur nie należy do czynności najprzyjemniejszych, jednak jest konieczne, by dalej użytkować dane urządzenie. Dzisiaj podpowiemy Wam, jak odepchać zapchaną toaletę (potocznie: zapchany kibel :)) lub zlew. Poznacie zarówno domowe sposoby na zatkaną toaletę, jak również najlepsze środki do udrażniania rur, które można kupić w sklepach z chemią. Dowiecie się także, jakie są główne przyczyny zapchanej toalety. Bo w przypadku udrażniania rur kolejny raz sprawdza się stara maksyma, że lepiej zapobiegać niż leczyć…
Jak skutecznie odepchać toaletę (zapchany kibel) lub zlew?
Zapewne znasz podstawowe sposoby na odtykanie rur. Dobrze wiesz, czym jest „Kret” albo przepychacz z charakterystycznym, gumowym, czerwonym kielichem (może nawet posiadasz go w swojej łazience). Ale jak odepchać zapchaną toaletę lub zlew, gdy znane Ci metody zawiodły lub nie możesz ich zastosować? Zanim zaczniesz gorączkowo poszukiwać numeru do hydraulika, upewnij się, że próbowałeś już wszystkiego. Istnieją różne domowe sposoby na zatkaną toaletę (zapchany kibel), które są bardzo skuteczne i proste w stosowaniu. W walce z włosami, resztkami kosmetyków i innymi substancjami czy przedmiotami w rurach pomocne okazują się nie tylko żrące chemikalia, ale także domowe mikstury, wrząca woda, płyn do naczyń, a nawet… trytytka.
Zanim wezwiesz hydraulika, sprawdź skuteczne sposoby na odetkanie rur
Najczęstsze przyczyny zapchanej toalety lub zlewu
Jakie są przyczyny zapchanej toalety czy zlewu? W rurach powstaje zator, gdy nagromadzi się w nich zbyt wiele zanieczyszczeń – włosów i pozostałości po kosmetykach (w przypadku umywalki, wanny i brodzika) albo resztek jedzenia (w przypadku zlewu w kuchni). Toaleta zapycha się zwykle przez odchody i zbyt dużą ilość jednorazowo wrzuconego papieru toaletowego. Częstą przyczyną zatkanej ubikacji jest używanie jej jak śmietnika. Gdy do toalety trafiają ręczniki papierowe, nawilżane chusteczki, podpaski, pozostałości po obiedzie i inne odpadki, zapchanie jest kwestią czasu. Jeśli będziemy uważać na to, co ląduje w użytkowanych urządzeniach, nie będziemy musieli zawracać sobie głowy tym, jak odepchać zapchaną toaletę lub zlew.
Jak zapobiegać zapychaniu się zlewu i toalety?
Aby uniknąć zatorów, przede wszystkim należy uważać, co trafia do naszych toalet i zlewów. Uczmy dzieci od najmłodszych lat, że miska WC to nie kosz na śmieci. Pamiętajmy, by resztki jedzenia, obierki i inne odpadki, które wylądowały w zlewie, zostały potem wyrzucone do kosza, a nie spłukane i „wepchane” do odpływu. Do zlewu nie wlewamy gorącego tłuszczu, ponieważ po zastygnięciu zalega on w rurach. Warto zaopatrzyć się w niewielkie sitko do zlewu, które zapobiega przedostawaniu się zbyt dużych odpadków organicznych do rur. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest rozdrabniacz zlewozmywakowy – specjalny młynek, który mieli wszystkie odpady zanim trafią do rur. Mimo największych starań, może zdarzyć się (i zwykle zdarza się), że rury z czasem zapychają się. Jak odepchać zapchaną toaletę lub zlew? Jak udrożnić rurę nie używając chemii? Czy jest to w ogóle możliwe?
Warto zaopatrzyć zlew w sitko
Domowe sposoby na zapchany zlew i toaletę
Jeśli dbasz o ekologię, lubisz naturalne, domowe rozwiązania albo jesteś alergikiem, sprawdź, jak odepchać zapchaną toaletę lub zlew bez stosowania żrących środków chemicznych. Wszystko, czego potrzebujesz, zapewne masz w swoim domu. Czym i jak udrożnić rurę domowymi sposobami?
[product search="Zlewozmywak" limit="4" onlyAvailable="true"]
- Mieszanka sody oczyszczonej (proszku do pieczenia/kwasku cytrynowego) i octu - do zatkanego odpływu wsypujemy pół szklanki sody i pół szklanki octu. Zatykamy szmatką. W wyniku reakcji chemicznej pojawi się piana, którą zalewamy wrzątkiem (po ok. 30 minutach).
- Gumowy przepychacz – zatykamy otwór i kilkakrotnie dociskamy kielich za pomocą drążka. Czynność powtarzamy do uzyskania pożądanego efektu. Zgromadzona woda powinna odpłynąć.
- Duża, plastikowa butelka (alternatywa dla przepychacza) – odcinamy dno butelki i wykonujemy kilka pionowych nacięć. Następnie zakręcamy butelkę i nakładamy na otwór.
- Druciany wieszak - wieszak rozkładamy, wsadzamy jeden z końców w odpływ i poruszamy aż do przetkania. Uważajmy, by nie porysować ceramiki!
- Trytytka – opaskę nacinamy pod skosem, skręcamy i wkładamy do odpływu, energicznie ruszając do góry i w dół. Włosy i inne odpadki powinny zaczepić się o nacięcia.
- Płyn do mycia naczyń – wkładamy do toalety ręcznik papierowy, wlewamy ok. 1/4 szklanki płynu, zalewamy wrzątkiem i spłukujemy. Płyn pomaga zabrudzeniom „odkleić” się od ceramiki.
- Wrzątek – wrzącą wodę ostrożnie wlewamy do rur. Czynność powtarzamy 3-4 razy. Wcześniej upewnijmy się, że nasza instalacja jest odporna na tak wysokie temperatury.
Kiedy Kret, a kiedy sprężyna kanalizacyjna?
Gdy zastanawiamy się, jak odepchać zapchaną toaletę lub zlew, dla wielu z nas pierwszą (i jedyną) odpowiedzią jest „Kret”. Rzeczywiście, żrące środki do udrażniania rur są szybkim, skutecznym i stosunkowo tanim sposobem na pozbycie się zatoru, jednak ich aplikacja jest dość nieprzyjemna. Może też być niebezpieczna, jeśli nie przestrzegamy instrukcji producenta. Tego typu środki możemy kupić w każdym sklepie z chemią gospodarczą za kilka-kilkanaście złotych w zależności od marki czy pojemności opakowania. Ich skład bazuje na wodorotlenku sodu w stężeniu powyżej 30%, dlatego działają silnie żrąco. Są jednak dobrym rozwiązaniem, gdy zator znajduje się zaraz pod otworem odpływowym. Możemy stosować je doraźnie lub profilaktycznie (zgodnie z zaleceniami producenta). Gdy rury zapchały się na dobre, możemy sięgnąć po sprężynę kanalizacyjną (tzw. żmiję) – z jednej strony zakończoną szpicem, a z drugiej korbą. Jej wymiary zależą od urządzenia, na którym chcemy ją zastosować. Żmii należy używać delikatnie.
Czego nie wrzucać do muszli klozetowej?
Do miski WC nie wrzucamy:
- artykułów higienicznych (podpasek, pampersów, nawilżanych chusteczek etc.)
- ręczników papierowych
- tworzyw sztucznych (opakowań po kosmetykach, tamponach etc.)
- dużej ilości papieru toaletowego jednorazowo
- większych odpadków organicznych (np. resztek obiadu)
Dzięki temu, długo nie będziemy musieli zawracać sobie głowy tym, jak udrożnić zapchaną toaletę lub zlew.
Jaką miskę WC kupić?
Wybór dobrej jakości miski WC z nowoczesnym systemem spłukiwania wody również ma istotny wpływ na bezproblemowość użytkowania urządzenia sanitarnego. Polecane miski WC:
Miska wisząca RIMLESS NEVE Alza w czarnym macie
Miska wisząca NEVE Rodos mini - w zestawie z bidetem
Jak widzicie, sposobów na to, jak odepchać zapchaną toaletę lub zlew, jest całkiem sporo. Najważniejsze to pamiętać o przestrzeganiu kluczowych zasad postępowania ze zlewami i toaletami oraz o regularnym - profilaktycznym stosowaniu środków udrażniających (sklepowych bądź domowych). Jeśli sposób działania dopasujemy do problemu, powinnyśmy szybko poradzić sobie z zatorem. Jeżeli jednak niedrożność jest na tyle poważna, że popularne metody zawodzą, lepiej skontaktować się z fachowcem niż dalej eksperymentować.