
Przyjemnie grube, idealnie miękkie i pięknie pachnące ręczniki sprawiają, że finał kąpieli jest o niebo przyjemniejszy. Odpowiednio dobrane, dodają łazience uroku i świetnie dopełniają całą aranżację. Zakup wysokiej jakości ręczników to wbrew pozorom spora inwestycja, dlatego warto o nie dbać. Jak prać ręczniki, by zachowały swoje pierwotne właściwości i pięknie wyglądały przez lata?
Jak prać ręczniki, by były miękkie i czyste?
Jak prać ręczniki?
Przestrzeganie kilku zasad sprawi, że nasze ręczniki, mimo wielu prań, zachowają mocno nasycony kolor, będą dobrze wchłaniać wilgoć oraz ładnie pachnieć. Warto wiedzieć nie tylko, jak prać ręczniki, ale również jak je suszyć, a po wysuszeniu i poskładaniu przechowywać (piszemy o tym w końcowej części artykułu). Odpowiednio prane i przechowywane ręczniki pozostaną w bardzo dobrym stanie przez wiele lat. Pamiętajmy, że pierwsze pranie ręczników powinno odbyć się tuż po ich zakupie, ponieważ nowy ręcznik nie wchłania wilgoci i zwykle jest pokryty zabezpieczającymi środkami chemicznymi. Często bywa też przybrudzony i zakurzony przez leżenie na sklepowej półce lub w magazynie. Częstotliwość prania ręczników dobieramy przede wszystkim do warunków panujących w łazience oraz do indywidualnych preferencji. Przy dużej wilgotności w pomieszczeniu i codziennych kąpielach, ręczniki powinny być prane nawet co kilka dni, ponieważ stwarzają idealne warunki do rozwoju groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Oczywiście częściej pierzemy ręczniki, gdy jesteśmy chorzy oraz te, które służą do wycierania rąk.
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Kluczowy wpływ na zachowanie właściwości i estetyki ręczników ma program prania. W jakiej temperaturze prać ręczniki? Temperaturę wody dopasowujemy do rodzaju posiadanego ręcznika oraz materiału, z jakiego został wykonany, więc może być ona różna dla poszczególnych produktów. Informację o tym, w ilu stopniach prać ręczniki, znajdziemy na metce każdego ręcznika. Zwykle ręczniki pierzemy w 40 °C lub 60 °C. Niektórzy uważają, że ręczniki należy wygotować, by pozbyć się wszystkich bakterii. Gdy nie ma takiej potrzeby (np. nie prowadzimy wynajmu pokoi), odradzamy pranie ręczników w tak wysokich temperaturach, ponieważ materiał szybciej się niszczy i po wysuszeniu jest twardy w dotyku. Na pralce możemy ustawić program „ręczniki” albo „pranie delikatne”. Przy silnych zabrudzeniach, dodajemy pranie wstępne. Bardzo brudne ręczniki możemy namoczyć w czystej, chłodnej wodzie na około godzinę przed planowanym praniem.
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Środki do prania. Jakiego proszku używać do prania ręczników?
Jak prać ręczniki – w proszku czy np. w żelu? Do prania ręczników najlepiej stosować żele, płyny lub kapsułki w ilości podanej przez producenta danego środka piorącego. Proszek gorzej się wypłukuje. W zależności od kolorystyki ręczników, wybieramy środek do prania białego, kolorowego lub czarnego. W ten sposób materiał zachowa swoją pierwotną barwę na dłużej. Do pralki nie wlewamy płynów zmiękczających, ponieważ obniżają one higroskopijność materiału. Nie należy także stosować wybielaczy, gdyż osłabiają materiał, który może zacząć się nawet rwać. Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste – bez narażania ich na niszczące działanie chemii? Co jakiś czas dodajmy do prania (w fazie płukania) pół szklanki białego octu. To skuteczna, ekologiczna i tania alternatywa dla chemicznych zmiękczaczy. Przy okazji pozbędziemy się brzydkiego zapachu wilgoci i potu. Środek do dezynfekcji dodajemy tylko, gdy któryś z domowników przechodzi chorobę zakaźną. Ręczniki alergika pierzemy w specjalnych, hipoalergicznych środkach albo w płatkach mydlanych.
Jak segregować ręczniki podczas prania?
Odpowiednia segregacja zapewni ręcznikom puszystość, a ubrania i bieliznę ochroni przed mało estetycznymi i trudnymi do usunięcia włóknami. Ręczniki pierzemy osobno, dodatkowo dzieląc je na jasne/kremowe, kolorowe oraz czarne. Jak prać ręczniki z mikrofibry, sportowe albo szybkoschnące? Osobno - jeśli pozostałe ręczniki pierzemy w temperaturze wyższej niż 30 °C lub 40 °C.
Jak przechowywać ręczniki w łazience?
Warto wiedzieć nie tylko, jak prać ręczniki, ale również jak je suszyć i gdzie przechowywać. Niewłaściwie osuszone ręczniki mogą pleśnieć i brzydko pachnieć. Zarówno po praniu, jak i po każdym użyciu, rozwieszamy je równomiernie, pojedynczo i luźno, wcześniej wstrząsając. Wilgotnego ręcznika nie składamy, nie wrzucamy do kosza na pranie ani nie wieszamy na haczyku. Jeżeli planujemy przechowywać czyste ręczniki w łazience, przeznaczmy na ten cel specjalną szafkę wiszącą i specjalną szafkę umywalkową, najlepiej zamykaną, wyposażoną w otwory wentylacyjne. Dzięki temu, ochronimy ręczniki przed wilgocią i kurzem oraz będziemy mieć je zawsze pod ręką.
Polecane szafki na ręczniki:
- Szafka wisząca z umywalką i lustrem NEVE Puro Natural - o wyjątkowym designie, trwała, praktyczna, komfortowa w użytkowaniu (system soft close), odporna na wilgoć, idealna do przechowywania ręczników (i nie tylko).
Szafka wisząca z umywalką i lustrem NEVE Puro Natural
- Szafka pod umywalkę NEVE Puro Black 60 cm - solidnie wykonana, elegancko wykończona i funkcjonalna (system powolnego zamykania), zapewnia wygodny dostęp do ręczników.
Szafka pod umywalkę NEVE Puro Black 60 cm
- Szafka podumywalkowa NEVE Puro Gray 120 cm - w bardzo modnym, szarym kolorze, wyposażona w 4 szuflady o maksymalnej pojemności, w których zmieścisz spory zapas czystych ręczników.
Szafka podumywalkowa NEVE Puro Gray 120 cm
Wieszanie ręczników w łazience
Wiemy już, jak prać ręczniki brudne i gdzie przechowywać te czyste. A co z ręcznikami aktualnie używanymi? Mokre ręczniki to siedlisko bakterii i źródło brzydkiego zapachu. Z drugiej strony, przecież nie będziemy wymieniać ich codziennie. Ważne, by po każdej kąpieli ręczniki miały szansę porządnie wyschnąć. W tym celu należy je odpowiednio rozwiesić. Do wyboru mamy stojaki, drabinki i wieszaki (haczyki). Dwa pierwsze rozwiązania prezentują się bardzo nowocześnie i ułatwiają ręcznikom wysychanie, jednak wymagają nieco więcej wolnej przestrzeni. Za to haczyki dobrze sprawdzają się w małych łazienkach, np. w blokach. Mogą zostać zamocowane do ściany na wkręcanych kołkach rozporowych albo przyklejone (modele samoprzylepne). Ważne, by montować je w odpowiednich odległościach. Ręczniki nie powinny być „upchane” na wieszaku. Warto też pamiętać, żeby na haczyk odwieszać tylko całkiem suchy ręcznik, ponieważ zawieszony i pofałdowany będzie bardzo długo schnął. Jeśli w łazience posiadasz wieszaki/haczyki, to ręczniki, które kupujesz, powinny mieć wszyte małe uchwyty, by można je wygodnie i estetycznie odwieszać bez obaw o zrobienie dziury w materiale.
Wieszak na ręczniki Koda