
Dzisiaj podpowiemy Wam, jak czyścić białą łazienkę, by bez dużego wysiłku i obaw o uszkodzenie poszczególnych mebli czy urządzeń, skutecznie zadbać o porządek w jasnym pomieszczeniu. Jeśli marzy Ci się np. biała łazienka z drewnem, to lektura obowiązkowa.
Biała łazienka – czy warto?
Chyba żaden kolor nie kojarzy się tak mocno z łazienką, jak właśnie biel. Wybierając biel jako dominujący kolor w całej aranżacji, stawiamy na rozwiązanie klasyczne, ponadczasowe, uniwersalne stylowo i bezpieczne (dotyczy to zwłaszcza niedoświadczonych designerów). Śnieżnobiała przestrzeń wydaje się czystsza, elegantsza, spokojniejsza, przestronniejsza i bardziej harmonijna, co w łazience ma kluczowe znaczenie. Z drugiej strony, pomieszczenia urządzone w całości w bieli mogą wydawać się mało przytulne, surowe i sterylne. Zwykle są też trudniejsze w sprzątaniu, dlatego zanim zaczniemy urządzanie, warto sprawdzić, jak czyścić białą łazienkę.
Czyszczenie białej łazienki nie musi być trudne
Jak czyścić białą łazienkę?
Biała łazienka jest modna, elegancka i efektowna, ale pod warunkiem, że lśni czystością. Nie wystarczy mycie ceramiki sanitarnej i akrylowych powierzchni. Zawsze nieskazitelnie czyste i białe muszą być także płytki podłogowe i ścienne, meble czy fugi. O tym, jak czyścić białą łazienkę, w dużej mierze decyduje sposób, w jaki urządzimy wnętrza. Jeśli na etapie remontu postanowimy, że biel zdominuje aranżację, warto dokładnie przemyśleć wybór i lokalizację poszczególnych elementów wyposażenia. Powinniśmy dobrać i rozlokować sprzęt tak, by wygodnie z niego korzystać i łatwo posprzątać pomieszczenie. W białej łazience najlepiej sprawdzają się wiszące urządzenia sanitarne o prostych liniach. Dokładnemu i bezproblemowemu sprzątaniu sprzyjają również wyroby akrylowe – wanny i brodziki prysznicowe. Ich powierzchnia jest idealnie gładka, a tym samym łatwa w czyszczeniu. Na akrylu trudniej osadzają się bakterie, grzyby i kamień.
Jak czyścić ściany w łazience?
Biała łazienka powinna być urządzona w sposób maksymalnie funkcjonalny. Czyszczenie ścian w łazience z pewnością będzie o niebo łatwiejsze, jeśli wybierzemy nowoczesne kafle ceramiczne lub płytki z gresu szkliwionego, najlepiej o gładkiej powierzchni. Jeżeli dodatkowo postawimy na wielkoformatowe kafle, które można układać z zachowaniem ultra cienkich spoin, zmniejszymy ilość i szerokość dość problematycznych w czyszczeniu fug. Czyszczenie ścian w łazience będzie się różnić w zależności od zastosowanych materiałów. Jeśli masz wątpliwości, jak czyścić białą łazienkę, najlepiej sprawdzić zalecenia producenta – inaczej można zniszczyć płytki i utracić prawo do gwarancji.
Jak czyścić podłogę w łazience?
Jak czyścić białą łazienkę z białymi podłogami? Czyszczenie podłogi w łazience, podobnie jak ścian, zawsze dopasowujemy do rodzaju materiału oraz do zaleceń producenta/dystrybutora zastosowanego rozwiązania. Na podłogach w łazienkach coraz częściej znajdziemy nie tylko klasyczne płytki ceramiczne, ale również gres szkliwiony oraz naturalne drewno. Każdy z tych materiałów wymaga innego procesu pielęgnacji. Warto pamiętać, że fugi brudzą się szybciej i mocniej niż płytki podłogowe (nie umyjemy ich dokładnie podczas przecierania podłogi mopem), dlatego powinniśmy zadbać o spoiny najwyższej jakości, odporne na wysokie temperatury, wodę, grzyby, zabrudzenia i chlorowe detergenty. Zalecamy zaopatrzyć się także w dobry środek do odświeżania białych fug.
Czyszczenie gresu szkliwionego
Alternatywą dla standardowych, białych kafli ceramicznych na ścianach i podłogach są płytki z gresu szkliwionego - wykonywane ze szlachetnej kamionki, którą po wypaleniu pokrywa się cienką warstwą szkliwa. Płytki gresowe wyróżniają się wysoką wytrzymałością na działanie wody (niską nasiąkliwością) i różnice temperatur. Mogą też przyjmować większe formaty, pozwalając zrealizować wiele ciekawych wizji aranżacyjnych. Jak czyścić białą łazienkę z gresem szkliwionym? Płytki gresowe są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na zaplamienia, dlatego ich wyczyszczenie nie powinno nam sprawiać większych kłopotów. Wystarczy regularne odkurzanie płytek i przecieranie mopem płaskim bądź ściereczką z mikrofibry. Specjalistyczne detergenty nie są konieczne, a jeśli już po nie sięgamy, to wybierajmy środki dedykowane właśnie temu typowi powierzchni (spokojnie, gres szkliwiony jest wysoce odporny na działanie różnego rodzaju chemii). Należy jednak uważać, by nie uszkodzić płytek, ponieważ gres szkliwiony jest dość podatny na odpryski i ścieranie. Warto sięgnąć po profesjonalne impregnaty do płytek gresowych szkliwionych, które działają ochronnie, utrudniając gromadzenie się zabrudzeń. Przed impregnacją należy wykonać próbę na małej, niewidocznej części jednej płytki.
Biała płytka podłogowa z gresu szkliwionego PARADYŻ Albir Bianco Mozaika
Jak czyścić drewno w łazience?
Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie łazienki w klimatach eko lub skandynawskich, które bazują na jasnych kolorach oraz naturalnych materiałach, m.in. drewnie. Jak czyścić białą łazienkę z elementami drewnianymi?
- Wszelkie ślady wody wycieramy do sucha na bieżąco.
- Okresowo powtarzamy zabiegi konserwujące.
- Do kosmetyki stosujemy specjalistyczne preparaty, przeznaczone do danego gatunku drewna (oleje, pasty, mydła).
- Często odkurzamy łazienkę, używając ssawy z miękką końcówką, bezpieczną dla lakierowanej powierzchni.
- Używamy wilgotnego (nie mokrego!) mopa.
Biała łazienka z drewnem wymaga w 100% sprawnej wentylacji.
Podłogi imitujące drewno. Alternatywa dla drewna w łazience.
Naturalne drewno wiernie imituje gres szkliwiony. Czyszczenie podłogi w łazience z pytkami drewnopodobnymi jest znacznie mniej problematyczne niż w przypadku zastosowania naturalnego surowca. O tym, jak czyścić białą łazienkę z podłogami z gresu szkliwionego pisaliśmy wcześniej.
Drewnopodobna płytka podłogowa PARADYŻ Rovere Giallo Inserto
Drewnopodobna płytka podłogowa PARADYŻ Almonte Brown
Jak czyścić ceramikę w łazience?
Czyszczenie ceramiki w łazience będzie proste i szybkie, jeśli wybierzemy podwieszane urządzenia sanitarne, najlepiej bezrantowe (typu rimless), o prostych liniach, pozbawione zdobień i załamań. Wiszące wyposażenie łazienki jest mniej narażone na kurz i pozwala na wygodne mycie podłogi. Kupując umywalkę, postawmy na nowoczesny, minimalistyczny model, np. nablatowy. Warto wybrać ceramikę fabrycznie pokrytą specjalną powłoką antybakteryjną (np. Easy Clean), zapobiegającą gromadzeniu się drobnoustrojów i zabrudzeń. Jak czyścić białą łazienkę z ceramiką z systemem Easy Clean? Wystarczy regularne przecieranie powierzchni miękką szmatką z samą ciepłą wodą lub ewentualnie z łagodnym środkiem czyszczącym.
[product category_id="113" limit="4" onlyAvailable="true"]
Biała umywalka nablatowa NEVE Almere z powłoką Easy Clean w standardzie