
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna zapewniać maksymalne bezpieczeństwo i komfort użytkowania, dlatego podczas projektowania przestrzeni, trzeba przestrzegać pewnych standardów. Nie oznacza to jednak, że łazienki dla niepełnosprawnych muszą przypominać surowe, szpitalne wnętrza. Podpowiadamy, jakie wyposażenie wybrać, by łazienka przystosowana do osoby niepełnosprawnej była funkcjonalna, piękna i nowoczesna – niezależnie od metrażu pomieszczenia i bez nadmiernego obciążania domowego budżetu.
Jak zaprojektować funkcjonalną i efektowną łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?
Jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej? Najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać.
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej (a także seniorów czy innych osób mających problemy z poruszaniem się) powinna być bezpieczna i ergonomiczna, zapewniać swobodę poruszania się oraz sprzyjać samodzielnemu wykonywaniu większości czynności higienicznych. W projekcie łazienki dla niepełnosprawnych kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego wyposażenia oraz przestrzeganie kilku zasad:
- Pomieszczenie nie powinno mieć żadnych progów, aby umożliwiać swobodne poruszanie się bez ryzyka potknięcia.
- Drzwi powinny posiadać zwiększoną szerokość.
- Jeśli użytkownik łazienki porusza się na wózku inwalidzkim, należy koniecznie wziąć pod uwagę wymiary sprzętu (stare modele wózków zwykle posiadały długość do 1,2 m, a siedzenie znajdowało się na wysokości do 50 cm; wymiary współcześnie produkowanych wózków to odpowiednio: niecały metr długości i 46 cm wysokości).
- Ceramikę sanitarną należy zawiesić na odpowiednich wysokościach (miska WC powinna znajdować się na takiej wysokości, jak siedzisko w wózku inwalidzkim).
- Strefę sanitarną, kąpielową i umywalkową doposażamy w uchwyty.
- W strefie natryskowej warto zaaranżować prysznic walk in (bez brodzika, ewentualnie z brodzikiem zamocowanym na równi z posadzką) oraz doposażyć kabinę w siedzisko prysznicowe.
Kabina z siedziskiem prysznicowym zwiększy komfort i bezpieczeństwo kąpieli
Przestronna i wygodna łazienka w bloku. Wymiary łazienki dla osoby niepełnosprawnej.
Dobrze, jeśli łazienka dla osoby niepełnosprawnej znajduje się w przestronnym pomieszczeniu, ponieważ minimalna powierzchnia manewrowa dla wózka inwalidzkiego wynosi 1,5x1,5 m. W mieszkaniach w blokach, zwłaszcza w przypadku starej zabudowy, łazienki zwykle mierzą nie więcej niż kilka m2. W celu wygospodarowania większej przestrzeni, warto przemyśleć np. połączenie łazienki i WC w jedno pomieszczenie. Należy pamiętać, że każdy z nas ma inne potrzeby i to one powinny być priorytetem podczas projektowania wnętrza. Różne są też rodzaje niepełnosprawności. Łazienka przystosowana do osoby niepełnosprawnej to pomieszczenie pozbawione barier dla konkretnego użytkownika.
Komfort kąpieli w wannie z szerokim dnem. Jakie wymiary powinna mieć wygodna wanna dla osoby niepełnosprawnej?
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej, wbrew pozorom, może być wyposażona nie tylko w kabinę prysznicową, ale również (albo tylko) w przestronną, nowoczesną wannę. Szeroka wanna narożna może znacząco poprawić kondycję psychofizyczną niepełnosprawnego. Co więcej, model narożny - mocowany w wolnym narożniku, pozwoli nam zaoszczędzić trochę miejsca. Zalecana długość to min. 150-170 cm (im większa wanna, tym lepiej). Warto poszukać odpowiedniego modelu wśród wanien o popularnym wymiarze 160x100,
Decydując się na wannę, pamiętaj o uchwytach
Polecane wanny narożne:
Wanna akrylowa CERSANIT Kaliope 170 cm – lewa (dostępna jest również wersja prawa)
Wanna asymetryczna CERSANIT Meza 170 X 100 cm – lewa
Wanna asymetryczna BESCO Luna 150 x 80 cm - prawa/lewa
Szerokie brodziki i duże kabiny prysznicowe. Jakie wymiary powinien mieć wygodny brodzik i kabina prysznicowa dla osoby niepełnosprawnej?
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna posiadać strefę prysznicową wyposażoną w szereg udogodnień, które zagwarantują swobodny dostęp do kabiny oraz bezpieczeństwo i swobodę mycia się. Najwygodniejszy dla osoby niepełnosprawnej będzie prysznic walk in, czyli kabina zaaranżowana bezpośrednio na posadzce – bez brodzika, o kształcie i wymiarze dopasowanym do potrzeb konkretnego użytkownika. Zamiast zabudowanej z każdej strony kabiny, mocuje się jedną ściankę prysznicową, wykonaną z bardzo wytrzymałego i bezpiecznego szkła hartowanego. Dzięki temu, pod prysznic można wejść czy wjechać wózkiem z praktycznie każdej strony. Na pewno warto doposażyć kabinę w składane siedzisko prysznicowe, poręcze i uchwyty. Należy wybierać produkty atestowane i certyfikowane. Dobrym pomysłem jest znalezienie odpowiedniego brodzika wśród modeli o popularnym rozmiarze 90x120. Jeśli chodzi o kabiny prysznicowe, warto poszukać wśród modeli o wymiarach 100x80
Polecane ścianki prysznicowe:
Ścianka prysznicowa VIDRE Walk In Fix LOFT czarna 120 cm
Ścianka prysznicowa VIDRE Walk In Fix LOFT 120 cm
Ścianka prysznicowa boczna VIDRE Mesa 90x190 cm
[product category_id="184" limit="4" onlyAvailable="true"]
Szeroka umywalka do łazienki. Jaka umywalka będzie najwygodniejsza dla osoby niepełnosprawnej?
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej wymaga, po pierwsze wybrania optymalnego modelu umywalki, a po drugie – zamocowania jej na odpowiedniej wysokości. Dolna krawędź musi znajdować się powyżej kolan osoby poruszającej się na wózku. Umywalka powinna być płytka, szeroka oraz tak wyprofilowana, by można było pod nią swobodnie wjechać wózkiem i wygodnie podeprzeć na niej łokcie. Zalecana szerokość to min. 60 cm. Górna krawędź misy powinna znajdować się na wysokości 80 cm w przypadku niepełnosprawnych dorosłych oraz na wysokości 60 cm w przypadku niepełnosprawnych dzieci. Warto rozważyć zakup baterii elektronicznej z czujnikiem ruchu, ponieważ operowanie kurkami może sprawiać osobie niepełnosprawnej duże trudności. W strefie umywalkowej również mocujemy uchwyty. Sprytnym rozwiązaniem jest także specjalne, uchylne lustro z regulacją kąta nachylenia. Jednymi z najczęściej wybieranych umywalek są te o wymiarach 60x43.
Polecana umywalka:
Miski z deską wolnoopadającą. Dlaczego ten rodzaj miski jest najlepszy dla osoby niepełnosprawnej?
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna mieć wydzieloną strefę sanitarną z miską WC zamocowaną wyżej niż standardowo, tj. na wysokości 48 cm. Warto wybrać wiszący model miski, zawieszany na stelażu podtynkowym, który nie tylko nowocześnie wygląda, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo korzystania z toalety. Dodatkowe wymagania dotyczą deski. Dobrze, jeśli posiada ona specjalne wycięcie, solidne, metalowe zawiasy oraz funkcję bezpiecznego, wolnego opadania. Tuż przy misce WC należy zamontować uchwyty, koniecznie biorąc pod uwagę wytrzymałość ścian łazienki. Jeśli konstrukcja jest dość słaba, uchwyty powinny zostać zamocowane w posadzce, nie na ścianie.
Polecane miski WC:
Miska wisząca ROCA Gap Clean Rimless
Miska WC wisząca KERRA Thor z deską wolnoopadającą Duro
Warto wiedzieć, że urządzając łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, możemy ubiegać się o dofinansowanie inwestycji, czyli częściowy zwrot kosztów poniesionych na likwidację barier architektonicznych w mieszkaniu. Informacje o warunkach dofinansowania znaleźć można w Obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 czerwca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. 2015 poz. 926).