Naturalny kamień w łazience - sprawdź najciekawsze aranżacje
Naturalny kamień w łazience - sprawdź najciekawsze aranżacje

Wedle znanego filmowego powiedzenia, dobre melodie to takie, które już raz się słyszało. W aranżacji wnętrz jest podobnie. Wiele sprawdzonych motywów wraca po wielu latach do łask, by na nowo zachwycać kolejne pokolenia. Niektóre rozwiązania bywają na tyle ponadczasowe, że są stosowane nieprzerwanie od czasów starożytnych. Poznaj najciekawsze pomysły na aranżacje łazienki z naturalnym kamieniem w roli głównej.

Naturalny kamień w łazience - sprawdź najciekawsze aranżacje

Od łaźni do łazienki

Najznamienitsi rzymscy obywatele posiadali własne łaźnie, których marmurowe wykończenia zachwycają misternym wykonaniem do dzisiaj. Obszerne i urządzone z przepychem przestrzenie były miejscem nie tylko kąpieli, ale także spotkań towarzyskich. Każde pomieszczenie posiadało osobne przeznaczenie: w frigidarium chłodzono się zimną wodą, zaś laconium było królestwem pary itd.

Obecnie łaźnie zamieniły się w łazienki i z czasem łatwo zapomnieć, skąd ta zdrobniała forma czerpie swoje źródło. Niemniej jednak, jeśli ktoś ma zamiar wypoczywać w prawdziwie luksusowych warunkach, nie powinien skupiać się wyłącznie na rozmiarze pomieszczenia. Wygodną łazienkę w antycznym stylu można urządzić nawet w bloku. Wystarczy odrobina fantazji oraz dekoratorskiego wyczucia.

Naturalny kamień - ponadczasowy materiał

Skutecznym sposobem na metamorfozę łazienki jest dobór odpowiedniego surowca. Współczesne materiałoznawstwo to kompleksowy dział nauki, który obejmuje setki dostępnych możliwości. Wiele osób zżyma się na wszechobecny plastik, który oczywiście pojawia się także w łazience. Na szczęście umywalki nablatowe czy brodziki nadal tworzy się z ceramiki lub akrylu.

Pojawia się zatem pytanie, gdzie można umieścić naturalny kamień w łazience? Otóż prawda jest taka, że niemal wszędzie. Najczęściej bywa wykorzystywany jako materiał posadzkowy lub umieszcza się go na ścianie. Coraz łatwiej napotkać w sklepie na brodziki wykonane z kamienia mineralnego. Ten materiał jest również podstawą blatów pod umywalki. To popularne rozwiązanie nie tylko w domu, ale m.in. w łazienkach eleganckich restauracji czy prestiżowych instytucji.

Jak zaaranżować łazienkę z naturalnym kamieniem?

Wielu dekoratorów wnętrz przez próbę jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie mogło zmrużyć oka. Nic dziwnego, bowiem piękno kamienia polega właśnie na nieskończonych możliwościach zastosowania. Wpływa to na liczbę kombinacji dopuszczalnych aranżacji, których obliczenia podjąłby się wyłącznie specjalista od rachunku prawdopodobieństwa.

Tworząc projekt niebanalnej łazienki, można postawić na połączenie pozornych przeciwieństw. Zestawienie ceramiki z kamieniem wcale nie musi się gryźć, o ile zostanie zachowana odpowiednia równowaga kompozycyjna. I jeśli już o stykach różnych materiałów mowa, to należy podkreślić, że równie dobrym surowcem jest drewno. Jeśli kamień spotka się z nim w łazience - wówczas natura przeważy nad syntetycznymi materiałami. Pomieszczenie wypełni poczucie pełnej harmonii ze światem, a relaks w wannie stanie się prawdziwie zmysłowym doświadczeniem.

Piękno naturalnego kamienia w łazience

Nie ulega wątpliwości, że nie ma bardziej szlachetnego kamienia niż marmur. Jego fascynująca, niejednolita struktura może przełamać ład równo zestawionych obok siebie kafelków. Duże marmurowe płyty można oczywiście zastosować w małej łazience w bloku, ale taki materiał potrzebuje znacznie większej przestrzeni, aby w pełni odsłonić swoje walory.

Pomysłów na aranżację łazienki z naturalnym kamieniem jest oczywiście znacznie więcej. Nie trzeba wydawać fortuny, aby poczuć się w łazience jak Kleopatra czy Juliusz Cezar. Niekiedy wystarczy pokryć kamieniem jedynie fragment ściany lub posadzki, aby tchnąć w pomieszczenie ducha nieprzemijalnego antyku.

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl