
Decydując się na aranżację łazienki warto już na wstępie zastanowić się, jak bardzo chcemy, by jej wygląd wpisywał się w obowiązującą modę. Zazwyczaj na tym etapie pojawia się wybór pomiędzy podążaniem za trendami a poszukiwaniem rozwiązań, które posłużą na lata. Odpowiedzią na ten dylemat staje się urządzenie wnętrza w duchu minimalizmu, który jednocześnie spełnia oba te kryteria.
Przepych wychodzi z mody
Popularność minimalizmu od lat nie traci na sile, a efekty tego możemy zauważyć wszędzie – w światopoglądzie, stylu ubierania się, metodzie robienia zakupów i oczywiście sposobie urządzania wnętrz. Trend ten wywodzi się z potrzeby buntu wobec wszechobecnego konsumpcjonizmu, a jego ideę trafnie definiuje hasło „mniej znaczy więcej”.
Pierwszym krokiem do urządzenia łazienki w stylu minimalistycznym będzie odwrót od przepychu i usunięcie z dostępnej przestrzeni zbędnych przedmiotów, zarówno tych o charakterze użytkowym, jak i ozdobnym. Kolejnym ważnym krokiem w tego typu aranżacji stanie się zrównoważenie wystroju, wykorzystując do tego celu spójne i harmonizujące ze sobą motywy.
Postaw na jakość
Urządzając wnętrze łazienki zgodnie z zasadami minimalizmu, ważna będzie jakość dobieranych elementów wystroju. Jeśli stawiasz na ponadczasowość aranżacji, rozejrzyj się za produktami, które nie stracą na trwałości wraz z upływem lat. W styl minimalistycznego pomieszczenia idealnie wpisze się wyposażenie wykonane z takich materiałów jak granit, kamień, marmur lub beton.
Minimalistycznie urządzona łazienka nie musi być droga. Klasyczny marmur czy granit łatwy są do zastąpienia równie trwałym i efektownym kamieniem dekoracyjnym, który doskonale imituje te materiały. To samo będzie dotyczyć elementów wyposażenia takich jak wolnostojąca wanna, kabina prysznicowa czy armatura – wybieraj te, które reprezentują dobrą jakość w rozsądnej cenie.
Funkcjonalnie i bezpiecznie
Minimalizm w łazience to również koncentracja na optymalnej funkcjonalności. Planując przestrzeń pomyśl o tym, jak ją zmaksymalizować, wykorzystując dostępny metraż. Dobrym przykładem będzie np. umywalka montowana w blat albo zastosowanie podwieszanej miski sedesowej. Dzięki tym pomysłom zyskasz dodatkowe miejsce i wizualnie powiększysz nawet nieduże pomieszczenie.
W ten sposób urządzona łazienka posiada więcej zalet. Zoptymalizowanie funkcjonalności sprawia, że jest łatwiejsza w utrzymaniu, co oszczędza wysiłek i czas poświęcony na sprzątanie. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również aspekt bezpieczeństwa – wyeliminowanie zbędnych przedmiotów i rozwiązania ułatwiające dostęp, takie jak podwieszane szafki zmniejszają ryzyko potknięcia się lub przewrócenia, a przechowywanie drobnych przedmiotów w schowkach lub dedykowanych pojemnikach uchroni dzieci przed konsekwencjami ich ciekawości.
Minimalistyczne wnętrze nie musi być nudne
Dominującą kolorystyką minimalistycznych aranżacji jest biel, szarość oraz czerń we wszystkich możliwych odcieniach. Ponieważ ma być harmonijnie i spójnie, łączenie kolorów - jeśli się pojawia - występuje w niewielkim stopniu i zazwyczaj są to zaledwie drobne ornamenty na frontach mebli lub np. jedna ściana w nieco innej od reszty tonacji.
Nie oznacza to jednak, że takie wnętrze musi być nudne. Urządzając łazienkę zgodnie z zasadami minimalizmu możemy pozostawić sobie przestrzeń na odrobinę fantazji. Śnieżnobiałe ściany łatwo będzie skontrastować z dodatkami w innym kolorze, dobrym rozwiązaniem będzie również dodanie żywych akcentów w postaci kwiatów doniczkowych. Ciemne wnętrze natomiast zyska na atrakcyjności, jeśli wyposażymy je w charakterystyczny element, np. lustro led.
Zobacz również: