Łazienka w bloku. O czym pamiętać w trakcie aranżacji?
Łazienka w bloku. O czym pamiętać w trakcie aranżacji?

Urządzanie łazienki w bloku wymaga umiejętnego i przemyślanego rozplanowania przestrzeni. Z reguły pomieszczenie to nie ma zbyt wiele metrów kwadratowych. Miejmy na uwadze, że obok estetyki, niezwykle ważna jest funkcjonalność łazienki – trzeba zmieścić tu wszystkie niezbędne elementy wyposażenia sanitarnego.

Łazienka w bloku. O czym pamiętać w trakcie aranżacji?

Należy je ustawić w odpowiedniej odległości od siebie, tak by można było swobodnie i wygodnie z nich korzystać. W razie konieczności – jeśli zabraknie miejsca – można zrezygnować na przykład z pralki, którą umieścimy w kuchni, albo z szafki na ręczniki i środki czystości. Aranżacja łazienki jest nie lada wyzwaniem, ale wystarczy zastosować kilka trików, by optycznie powiększyć wnętrze i efektywnie zagospodarować to niewielkie pomieszczenie.

Brak możliwości zmiany = problem?

Mieszkanie w bloku narzuca nam określony układ ścian, instalacji i podłączeń. Jeśli chodzi o łazienkę, to tutaj niewiele możemy z tym zrobić – nie ma możliwości wyburzenia ścian i powiększenia pomieszczenia, a tym bardziej nie ma mowy o przeniesieniu pionów kanalizacyjnych. Trzeba zatem radzić sobie z tym, co oferuje nam dane wnętrze. Cała sytuacja nie musi wcale nastręczać problemów – wystarczy dobry projekt, a także kilka praktycznych rozwiązań i trików architektonicznych. Jeśli przyłożymy się do tego zadania, wówczas nawet z pozoru nieatrakcyjne i nieustawne pomieszczenie zagwarantuje duży komfort użytkowania wszystkim domownikom.

Rozplanowanie stref – kluczowe podczas aranżacji łazienki

Optymalne rozplanowanie przestrzeni na poszczególne strefy jest bardzo ważne. Projekt idealny uwzględnia dwie strefy – toaletową oraz kąpielową. Opcjonalnie można też zawrzeć w nim miejsce do prania. Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest zaplanowanie strefy z miską ustępową i umywalką bliżej wejścia, zaś wannę lub prysznic umieścić w dalszej części łazienki.

Wanna czy prysznic w łazience w bloku?

Dylemat, jaki ma każda osoba aranżująca łazienkę, szczególnie tę w bloku, o niewielkich wymiarach, to wybór między wanną a prysznicem. Ten drugi zajmuje oczywiście mniej miejsca, jednak nie dla wszystkich będzie to rozwiązanie komfortowe. Mała łazienka nie musi automatycznie oznaczać rezygnacji z wanny. Obecnie na rynku dostępne są między innymi krótkie, ale głębokie modele ze szczelnym panelem prysznicowym. Takie rozwiązanie z pewnością docenią rodziny z dziećmi.

Jeśli zaś zdecydujemy się na prysznic, wówczas możemy typowy brodzik zastąpić płaskim, zrównanym z poziomem podłogi, z przeszklonymi ściankami. Dzięki temu zyskamy optyczne powiększenie pomieszczenia i nadamy mu nutkę nowoczesności.

Co powinno się znaleźć na wprost wejścia do łazienki?

Dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Warto jest zatem poświęcić nieco uwagi ścianie vis a vis wejścia do naszej łazienki. Żelazną zasadą jest unikanie stawiania dużych elementów wyposażenia. Wchodząc wprost na kabinę prysznicową, termę do podgrzewania wody, duży grzejnik łazienkowy czy szafkę wiszącą odnosimy wrażenie, że pomieszczenie jest ciasne. A tego przecież chcemy uniknąć. Idealnie byłoby, jakby w tym miejscu znajdowało się okno. Niestety w łazience w bloku nie ma co na to liczyć. Doskonałe będzie lustro bez raz, które już od progu stworzą iluzję dodatkowej przestrzeni.

Jasne kolory = większa łazienka

Urządzając małą łazienkę, należy zwrócić większą uwagę na jej kolorystykę. Za pomocą kolorów można bez problemu manipulować proporcjami pomieszczenia. Najlepiej wybrać kafelki w barwach jasnych i chłodnych oraz z połyskiem (dotyczy to również frontów szafek). Nie muszą to być nudne białe kwadraciki, ale na przykład mozaika, cegiełki czy rybia łuska albo heksagony. Kluczowe jest też odpowiednie oświetlenie. W tym przypadku jedna lampa sufitowa to zdecydowanie za mało, gdy w pomieszczeniu nie ma okna. Wówczas najlepsze będą dodatkowe źródła światła umieszczone przy lustrze i szafkach – dające rozproszone światło.

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl