Zaaranżuj łazienkę ze skosami niczym rasowy projektant wnętrz - o czym pamiętać?
Zaaranżuj łazienkę ze skosami niczym rasowy projektant wnętrz - o czym pamiętać?

Łazienka na poddaszu, chociaż zwykle trudna do zaaranżowania, może być piękna, funkcjonalna, a przede wszystkim niepowtarzalna i bardzo klimatyczna. Wystarczy przemyślany projekt i odrobina fantazji, by nawet mała łazienka ze skosami odwdzięczyła się nam zjawiskowym charakterem i dużą ilością światła. Dzisiaj podpowiemy Wam jak, mimo skosów, urządzić salon kąpielowy na miarę potrzeb. Przekonacie się, że skosy tak naprawdę nie są żadnym ograniczeniem. Przeciwnie, można je przekuć w atuty i bardzo sprytnie wykorzystać.

Na-poddaszu-mozna

Na poddaszu można zaaranżować piękny, klimatyczny i funkcjonalny pokój kąpielowy

 

Jak urządzić łazienkę ze skosami?

Łazienka na poddaszu ze skosami z pewnością nie jest łatwa do zagospodarowania – zwłaszcza, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią, dach jest spadzisty, a skosy niskie. Dlatego, zanim nasza łazienka ze skosami zacznie nabierać realnych kształtów, dokonajmy precyzyjnych pomiarów oraz przygotujmy plan rozmieszczenia wszystkich elementów: ceramiki sanitarnej, wanny, kabiny, mebli, większych dekoracji etc. Do każdej strefy, urządzenia i mebla, mimo skosów, musimy mieć swobodny dostęp. Z rzutów pomieszczeń wyczytamy powierzchnię podłogi, jednak nie sprawdzimy, jak duża przestrzeń znajduje się poniżej granicy wysokości (190 cm). Najlepszy wgląd w możliwości aranżacyjne poddasza dadzą nam przekroje. W urządzaniu ergonomicznych przestrzeni pod skosami wspierają klientów producenci rozwiązań łazienkowych, którzy coraz częściej oferują kolekcje dedykowane właścicielom małych i nieustawnych łazienek. Urządzenia takie są zwykle bardziej kompaktowe (ale nie mniej komfortowe od standardowej wielkości produktów) i pozbawione grubych rantów, przez co także optycznie wydają się mniejsze i lżejsze. Jeśli marzy się nam np. mała łazienka na poddaszu z wanną, warto rozejrzeć się właśnie za rozwiązaniami w rozmiarze XS i za modelami podwieszanymi na stelażach (dotyczy bidetu i miski WC). Z kolei na przestronnych poddaszach zwykle nie będzie problemu, by ustawić obszerne urządzenia wolnostojące i odsunąć je od ścian.

Miska-wiszaca-NEVE-Morena-z-linii-mini

Miska wisząca NEVE Morena Rimless z kolekcji specjalnej MINI

 [product search="miska neve" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jak wykończyć i udekorować łazienkę na poddaszu?

Łazienka ze skosami pozostawia nam ogromne pole do popisu. Istnieje wiele trików aranżacyjnych, które pozwalają na optyczną korekcję ustawności pomieszczenia i podkreślenie wyjątkowego klimatu poddasza. Ściany szczytowe (bez okien) możemy śmiało udekorować, puszczając wodze fantazji. Sprawdzą się tutaj ciekawe płytki ścienne, duża fototapeta z oryginalnym motywem albo naturalne drewno lub beton architektoniczny. Dekoracyjne płytki świetnie nadają się do wyodrębnienia poszczególnych stref w łazience, np. wnęki z wanną lub kabiny walk in. Kolorystykę przestrzeni dobieramy w zależności od rozmiarów oraz nasłonecznienia pomieszczenia. Jeżeli nasza łazienka na poddaszu jest duża, a do tego wypełniona naturalnym światłem, możemy pokusić się o ciemniejsze kafle, meble i motywy. Z kolei mała łazienka na poddaszu z prysznicem, zwłaszcza pozbawiona okna, powinna być jasna, a dodatki połyskujące. W pomieszczeniu, w którym mocne, skośne linie zaczynają nieestetycznie dominować, warto powiesić okrągłe lustra w czarnych ramach lub designerskie lampy, by to na nich skupiła się uwaga. Niższe skosy, pod którymi nie zmieszczą się żadne sprzęty czy meble, wypełniamy drewnianymi półkami (na miarę) oraz roślinami w ozdobnych donicach. Dzięki temu, skosy staną się mniej widoczne, a wnętrza bardziej przytulne.

Okragle-lustro-przelamuje-mocne

Okrągłe lustro przełamuje mocne, skośne linie

 

Jak wykorzystać skosy w łazience?

Łazienka ze skosami na pewno wymaga kreatywności i doświadczenia, by optymalnie wykorzystać wszystkie wnęki.

  • WANNA – wannę ustawiamy pod jednym ze skosów (o ile pozwala na to kąt nachylenia sufitu). Do większych pomieszczeń warto wybrać nowoczesną wannę wolnostojącą i efektowną baterię wolnostojącą (gdy ustawimy wannę tuż pod oknem dachowym, efekt WOW mamy gwarantowany). W wolnym narożniku lepiej sprawdzi się model narożny.
  • KABINA PRYSZNICOWA - jeżeli spadek dachu znajduje się tylko po jednej stronie łazienki, strefę natryskową aranżujemy w okolicach drzwi (w najwyższym punkcie pomieszczenia). Innym, ciekawym miejscem do umieszczenia prysznica są okolice słupa podtrzymującego (zwykle znajduje się on na środku pomieszczenia). Może być on „bazą” dla modnej kabiny walk in.
  • UMYWALKA - umywalkę możemy zainstalować na ścianie kolankowej (o wysokości 1 m), jednak nie zawiesimy wówczas lustra (potrzebujemy minimum 145 cm). Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 85 cm. Łazienka na poddaszu ze skosami często jest niska, ale dość duża, więc możemy zdecydować się na dwie umywalki. To ważne, jeśli z pomieszczenia korzysta kilkuosobowa rodzina.
  • POZOSTAŁE WNĘKI - starajmy się wykorzystać wszystkie wnęki, nawet te trudnodostępne. Wolne miejsca wypełnijmy półeczkami, szafkami, kwiatami i dekoracjami.

Wanne-warto-ustawic-pod-lub-w-okolicach-okna

Wannę warto ustawić pod lub w okolicach okna

 

Łazienka ze skosami – z wanną czy prysznicem?

Łazienka pod skosami wcale nie zmusza nas do zrezygnowania z ulubionej formy kąpieli. To, czy zdecydujemy się na wannę, prysznic czy jedno i drugie, zależy nie tylko od wolnej przestrzeni, ale przede wszystkim od naszych upodobań. Jeśli dysponujemy dużym poddaszem, warto skusić się na luksusową, akrylową wannę wolnostojącą, która przemieni naszą łazienkę w prywatny salon SPA. A czy mała łazienka na poddaszu z wanną może być wygodna? Oczywiście! Dostępne na rynku rozwiązania (modele krótkie, przyścienne, asymetryczne etc.) pozwalają na wprowadzenie nowoczesnej wanny nawet do niewielkich i nieustawnych łazienek. Należy pamiętać, by przynajmniej po jednej stronie wanny dało się wstać i wyprostować. W łazience pod skosami zwykle nie umieszcza się tradycyjnych kabin prysznicowych z drzwiami i brodzikiem. Na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni pozwala natrysk typu walk-in, odgraniczony od pozostałej części pomieszczenia prostą ścianką ze szkła hartowanego. Kabina walk-in to praktycznie standard, jeśli urządzana jest mała łazienka na poddaszu z prysznicem. Aby korzystanie z natrysku było wygodne, strefa ta nie powinna być mniejsza niż 90x90 cm, a przynajmniej nad częścią powierzchni strop powinien mieć ok. 2 m wysokości. Nieco miejsca potrzebujemy również przed kabiną (ok. 90x100 cm).

Metraz-i-skosy-nie-stanowia-dzisiaj-ograniczen

Metraż i skosy nie stanowią dzisiaj ograniczeń

 

Jakie oświetlenie do łazienki na poddaszu?

Naturalne światło dodaje aranżacji uroku, przestronności i przytulności oraz pozwala oszczędzać energię elektryczną, dlatego duże okno dachowe z pewnością będzie ogromnym atutem. Z drugiej strony, mocno oszklone poddasze w sezonie letnim często zamienia się w istną saunę (problem ten zwykle łagodzą żaluzje). Martwi Cię, że Twoja łazienka pod skosami nie posiada okien? Efekt całorocznego rozświetlenia uzyskasz, dzięki jasnej kolorystyce oraz odpowiednio dobranym lampom. Warto poeksperymentować z dekoracyjnym oświetleniem. Do skośnego sufitu lub w okolicach lustra można zamocować designerskie kinkiety. Z kolei w najwyższej części pomieszczenia warto zawiesić efektowną lampę wiszącą – zaprojektowaną w stylu, w którym wykańczamy przestrzeń (np. model industrialny z odsłoniętą żarówką Edisona).

Zobacz również

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl