LED-y w łazience - dlaczego warto je stosować?
LED-y w łazience - dlaczego warto je stosować?

Nowoczesne łazienki charakteryzują się tym, że o ich wystroju decyduje niemal każdy element. Jednym z nich jest oświetlenie, które przestało się ograniczać do rozjaśniania pomieszczenia, gdy jest w nim ciemno. Najlepszym tego przykładem są LED-y w łazience, które zdają egzamin zarówno jako urządzenie oświetlające, jak i sposób na dekorację.

LED-y w łazience - dlaczego warto je stosować?

LED-y w łazience - dlaczego warto je stosować?

Coraz częściej decydujemy się na łazienkowe aranżacje w ciemnych kolorach, które nie ułatwiają rozjaśniania pomieszczenia. To zadanie jest jeszcze bardziej skomplikowane, gdy w łazience brakuje okien i niemożliwe jest wpuszczenie naturalnego światła. W takim przypadku oświetlenie sztuczne odgrywa rolę pierwszoplanową. Wówczas Lampy LED wydają się najrozsądniejszym rozwiązaniem, choćby ze względów praktycznych. Niosą one mocny strumień światła (kierunkowego), nie zużywają wiele prądu i charakteryzują się długą żywotnością. Ale nie tylko.

Oświetlenie LED w łazience - przyjemne z pożytecznym

Oświetlenie ledowe w łazience jest jak łączenie przyjemnego z pożytecznym. To dlatego, że iluminacja w tym pomieszczeniu spełnia wiele ról. Najogólniej oświetlenie w łazience można podzielić na:

  • górne (główne);
  • pomocnicze;
  • dekoracyjne.

Wszystkie powyższe odpowiadają za konkretne zadania, niemniej ich zastosowanie może się łączyć. Na przykład oświetlenie pomocnicze może być jednocześnie dekoracyjnym. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. w rejonie lustra. Ogromną popularność zyskały taśmy ledowe, które wpuszczone pod ramę lustra jednocześnie odpowiadają za oświetlenie np. przy porannej toalecie, jak i tworzą klimatyczny nastrój. Jest on widoczny zwłaszcza wtedy, gdy zostaną wyłączone wszystkie inne światła w łazience. Dodatkowo dekoracyjna wiązka światła może urozmaicić design łazienki np. gdy umieszcza się je pod wanną lub w rogach ścian.

Podobnie ma się oświetlenie główne. Z reguły w łazience znajduje się ono na suficie, np. w postaci żyrandola łazienkowego lub wbudowanych lamp, które kierunkowo rozświetlają najważniejsze sektory w pomieszczeniu. Niemniej LED-y w łazience umożliwiają rozproszenie światła głównego i rozmieszczenie go w kilku miejscach. Jest to możliwe dzięki wspomnianym już taśmom LED oraz lampom zamontowanym np. nad lustrem czy półką, które przy okazji eksponują najważniejsze przedmioty łazienkowe. Taka kombinacja sprawia, że strumień światła pomocniczego przejmuje część obowiązków oświetlenia głównego.

Zerwanie z przytłaczającym światłem

Szerokie zastosowanie lamp ledowych w łazience jest możliwe dzięki temu, że ten rodzaj oświetlenia posiada szeroką paletę barw o zróżnicowanej intensywności. Rozróżnia się głównie barwy ciepłe i zimne, z których pierwsza (słabsza) wprowadza relaksującą atmosferę, a druga (mocniejsza) jest bardziej pobudzająca. Obie tak samo nadają się do nowoczesnych łazienek, ale pod pewnymi warunkami.

Jednym z nich jest wystrój i kolorystyka pomieszczenia. Dawniej przyjmowało się, że do łazienek pasuje jedynie światło zimne, ale wiązało się to z tym, że niegdyś łazienki były utrzymywane w tzw. tonacji surowej, w której panowały jasne barwy. Z czasem jednak nastąpił aranżacyjny postęp i w łazienkach zaczęto stosować ciemniejsze tonacje, z którymi świetnie współgra wiązka ciepła. Oświetlenie LED jest niezwykle wszechstronne i dopasuje się do każdych standardów.

Przy oświetlaniu łazienki należy jednak pamiętać o tym, by nie wybrać zbyt przytłaczającej barwy światła, która zniweluje zarówno walor praktyczny, jak i dekoracyjny lamp ledowych. Niestety nie ma jednej reguły jak to uczynić, bowiem każda łazienka jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Na szczęście oświetlenie LED posiada o wiele więcej odcieni niż tradycyjne żarówki i warto je stosować, bo to przyjemna dla oka improwizacja świetlna.

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl