Tajniki malowania płytek w łazience. Jaka farba będzie najlepsza?
Tajniki malowania płytek w łazience krok po kroku. Jaka farba będzie najlepsza?

Czeka Cię malowanie łazienki? Myśl o remontowych uciążliwościach, wymianie glazury oraz innych, czasochłonnych i kosztownych pracach spędza Ci sen z powiek? Spokojnie, kucie kafelek i zatrudnianie fachowej ekipy nie zawsze jest konieczne. Świetnym sposobem na szybką, niedrogą, efektowną i co ważne – samodzielną metamorfozę salonu kąpielowego jest malowanie płytek ceramicznych. Uzyskasz w ten sposób nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wytrzymałe na uszkodzenia, odbarwienia i środki chemiczne powierzchnie. Aby rozpocząć prace, potrzebne Ci będą specjalne farby do malowania płytek albo żywica do płytek w łazience. Dzisiaj podpowiemy Ci, kiedy farba na kafelki lub żywica epoksydowa są odpowiednim rozwiązaniem i czym kierować się przy ich wyborze. 

Płytka podłogowa PARADYŻ Albir Bianco Mozaika

Zamiast kuć płytki, możesz je pomalować / fot. Płytka podłogowa PARADYŻ Albir Bianco Mozaika

[product category_id="248" limit="4" onlyAvailable="true"] 

Jaka farba do malowania płytek w łazience?

Wymarzone wnętrza możesz stworzyć w zaledwie jeden weekend - za około kilkaset złotych. Aby bez większego wysiłku zapewnić łazience spektakularną metamorfozę, wystarczy odrobina kreatywności i nowoczesne farby do malowania płytek łazienkowych – ściennych i podłogowych. Nie trzeba kuć starych kafelek, jednak należy użyć specjalnych środków, dopasowanych do danej powierzchni oraz wymagających warunków panujących w łazience. Dlaczego? Podczas malowania otynkowanej ściany, farba swobodnie wnika w mikroskopijne pory tynku i trwale wiąże się z podłożem. Malowanie płytek ceramicznych jest pod tym względem znacznie bardziej wymagające, ponieważ powierzchnie ceramiczne są szczelne, zwarte i gładkie. „Zwykła” farba po prostu nie trzyma się płytki. Dobra farba na kafelki powinna być przeznaczona do malowania (np. renowacyjnego) glazury, ceramiki, gresu, terakoty, marmuru czy porcelany właśnie w przestrzeniach łazienkowych. Musi charakteryzować się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża oraz maksymalną odpornością na długotrwały kontakt z wilgocią i wodą, uszkodzenia mechaniczne, plamy, szorowanie i działanie detergentów. Informacje takie znajdziemy na opakowaniu produktu. Duże znaczenie będzie mieć również efekt dekoracyjny, jaki chcemy uzyskać. Do wyboru (oprócz oczywiście kolorów) pozostają m.in. eleganckie i nowoczesne powłoki matowe oraz farby połyskujące, optycznie powiększające pomieszczenie. Ze względu na różnice w intensywności eksploatacji podłóg i ścian, warto kupić inną farbę do malowania płytek podłogowych, a inną do ściennych. Koszt jednego opakowania zależy od producenta, gwarantowanych parametrów czy pojemności. Średnio za puszkę farby znanej marki o poj. 0,75 ml zapłacimy ok. 90-100 zł.

 Jaka farbe do plytek wybrac

Jaką farbę do płytek wybrać?

 

Żywica w farbie do płytek. Jaką pełni rolę?

Alternatywą dla farby do malowania płytek może być żywica do płytek w łazience, czyli farba w postaci dwuskładnikowego, wodorozcieńczalnego epoksydu (emulsja + żywica). Żywice syntetyczne cechują się bardzo dobrymi parametrami. Tworzą idealnie szczelną, precyzyjnie przylegającą do powierzchni powłokę. Nadają się do pokrywania praktycznie wszystkich rodzajów powierzchni, w tym wyłożonych płytkami podłogowymi i ściennymi. Oferowane są w różnych kolorach, m.in. szarym o wyglądzie betonu, czarnym, białym czy beżowym. W zależności od wybranego produktu, wykończysz posadzkę na mat albo wysoki połysk. Dzięki nałożeniu żywicy epoksydowej na kafelki, uzyskasz nie tylko niezwykle trwałą, twardą, łatwozmywalną i odporną na detergenty powłokę, ale również zupełnie nowy wystrój w łazience. Gładkie posadzki i ściany epoksydowe łatwo się myje. W przeciwieństwie do płytek, nie posiadają łączeń, przez co znika problem brudnych fug. To rozwiązanie na lata. Nie wymaga konserwacji ani impregnowania. Ma tylko jedną słabość – może żółknąć pod wpływem długotrwałego działania promieni słonecznych, dlatego żywicy lepiej nie stosować w silnie nasłonecznionych salonach kąpielowych z dużymi oknami. Ceny żywic epoksydowych są zbliżone do cen płytek ceramicznych. Należy wybierać produkty z atestem PZH.

Płytka podłogowa PARADYŻ Albir Nero

Żywica epoksydowa znakomicie nadaje się do pokrywania płytek kuchennych i łazienkowych / fot. Płytka podłogowa PARADYŻ Albir Nero Mozaika

Malowanie płytek w łazience – od czego zacząć?

Oprócz zakupu właściwej farby do malowania płytek, malowanie łazienki wymagać będzie przygotowania: wałka gąbkowego, małego pędzla, wiertarki z mieszadłem, wkrętarki, taśmy malarskiej, kuwety, acetonu, akrylu i folii. Należy pamiętać o zabezpieczeniu/wyniesieniu mebli i urządzeń, oklejeniu taśmą malarską miejsc styku płytek ze ścianą lub podłogą oraz o zadbaniu o właściwe warunki w łazience. Wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%, a temperatura powinna oscylować w granicach 24-28 st. C. Należy bardzo dokładnie odmierzać odpowiednie ilości mieszanych składników, aby farba dobrze pokryła płytki. Mieszanie powinno przebiegać bardzo powoli, najlepiej przy użyciu wiertarki z mieszadłem. Prace właściwe zawsze rozpoczynamy od dokładnego zapoznania się z instrukcją producenta oraz odpowiedniego przygotowania podłoża (szczegóły w kolejnym akapicie).

Płytka podłogowa PARADYŻ Rovere Naturale Mozaika cięta

Prace zawsze prowadzimy zgodnie z instrukcjami producenta / fot. Płytka podłogowa PARADYŻ Rovere Naturale Mozaika cięta

 

Podłoże - przygotowanie płytek przed malowaniem

Zastosowanie farby do malowania płytek wymaga właściwego przygotowania podłoża. Płytki wraz z fugami muszą zostać dokładnie umyte, odtłuszczone i pozbawione pleśni. Należy wypełnić wszelkie rysy, pęknięcia i ubytki w kaflach oraz ponownie nałożyć fugi. Nadmiar masy szlifujemy aż do uzyskania idealnie równiej powierzchni. Pył należy dokładnie usunąć. Teraz możemy przystąpić do malowania. Zawsze kierujemy się zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu kupionej farby, a dostępne w Internecie, uniwersalne instrukcje traktujemy jedynie pomocniczo. Producenci często zalecają uprzednie pokrycie płytek warstwą gruntu do podłoży ceramicznych, który nada nawierzchni wymaganej chropowatości. Jeśli nawierzchnię z płytek chcemy pokryć warstwą żywicy, należy ją wcześniej wyrównać (np. metodą szlifowania diamentowego).

 

Nakładanie farby na płytki

Farby do malowania płytek nakładamy najpierw na spoinę, a następnie na ceramikę – obszar po obszarze. Jeśli fugi mają mieć inny kolor niż kafle, wówczas najpierw malujemy płytki, a dopiero potem łączenia. Taśmę malarską delikatnie ściągamy po 15-30 minutach od zakończenia malowania. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw należy zachować odstęp 12-48 h. Pomieszczenie jest w pełni gotowe do użytkowania zwykle w ciągu 3-4 dni od zakończenia prac. Jeśli korzystamy z łazienki wcześniej, musimy uważać, by nie zachlapać odnawianych ścian czy podłóg.

 

 Płytka podłogowa PARADYŻ Rovere Giallo Inserto cięte

Farby do malowania płytek można nakładać samodzielnie / fot. Płytka podłogowa PARADYŻ Rovere Naturale Mozaika cięta

Gotowe! Teraz czekamy na Twoje efekty i oczywiście opinię.

Zobacz również

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl