Miska rimless (bezkołnierzowa) czy tradycyjna? Różnice w wiszących miskach WC
Miska rimless (bezkołnierzowa) czy tradycyjna? Różnice w wiszących miskach WC

Każdy, kto remontuje łazienkę czy chce wymienić przestarzałe urządzenia sanitarne na nowe, staje przed wyzwaniem zakupu miski WC. Dlaczego wyzwaniem? Ponieważ wybór jest ogromny, a dostępne na rynku miski WC różnią się nie tylko pod względem sposobu montażu, wzoru czy rozmiaru, ale także konstrukcji i zastosowanych technologii. W ostatnim czasie, w branży łazienkowej coraz głośniej jest o miskach rimless, czyli bez kołnierza. O co chodzi w miskach bezkołnierzowych? Czym różnią się one od tradycyjnych, dobrze znanych toalet? Wyjaśniamy, aby zaoszczędzić Wam wielogodzinnych wędrówek po sklepach i ułatwić podjęcie dobrej decyzji.

Co to jest miska rimless?

Miska rimless to nic innego jak muszla klozetowa, która nie posiada ceramicznego kołnierza, czyli wewnętrznego rantu. Na rynku urządzeń sanitarnych można spotkać się także z takimi nazwami, jak: miski rimfree, miski bezkołnierzowe, miski bez kołnierza czy miski bezrantowe. Chociaż nazwy są różne, każda oznacza to samo. Obecnie miski WC pozbawione rantu znajdują się w ofercie chyba każdego, cenionego producenta i dystrybutora rozwiązań łazienkowych.

[product search="miska rimless" limit="4" onlyAvailable="true"]

Dlaczego? Miska rimless to urządzenie niezwykle nowoczesne – zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym. Bezkołnierzowa toaleta jest ekonomiczna, proekologiczna i praktyczna. Bardzo łatwo utrzymać ją w czystości. Chroni domowników przed drobnoustrojami, zapobiega gromadzeniu się nieestetycznego i trudnego do usunięcia kamienia. Pozwala także zmniejszyć zużycie wodę, co przekłada się na niższe rachunki za wodę i ścieki oraz lepszą ochronę środowiska naturalnego.

Wnętrze miski wiszącej NEVE Rodos MINI RIMLESS

Wnętrze miski wiszącej NEVE Rodos MINI RIMLESS

Czym różni się miska bezkołnierzowa od zwykłej?

Kołnierz jeszcze do niedawna był standardem w miskach WC. W domach i mieszkaniach wielu (a może większości?) Polaków wciąż spotkać można właśnie tradycyjne miski z ceramicznym kołnierzem. Wraz z upływem czasu i rozwoju technologii, na rynku pojawiły się miski częściowo pozbawione kołnierza. Wciąż nie było to jednak rozwiązanie idealne. Współcześni Klienci przywiązują równie dużą wagę do designu elementów wyposażenia łazienki, jak i do ich funkcjonalności. Oczekują, że sprzątanie łazienki nie będzie kilkugodzinną męką w oparach chemii. Pomieszczenie – bez większego wysiłku – ma być idealnie czyste. Producenci rozwiązań łazienkowych musieli wziąć te potrzeby pod uwagę. I tak w końcu powstały miski bezkołnierzowe, w których zamiast kanału ceramicznego, znajduje się delikatne wgłębienie.

Czym różni się miska rimless od zwykłej?

Czym różni się miska rimless od zwykłej?

Co w praktyce daje brak rantu?

Zabrudzenia, kamień i bakterie, które gromadzą się w tradycyjnych miskach pod ceramicznym kołnierzem, trzeba na ogół zwalczać za pomocą silnych środków czyszczących. Jednak nawet zastosowanie agresywnej chemii nie daje gwarancji idealnej czystości i świeżości. Po prostu pod rant bardzo trudno dotrzeć zarówno szczotce, jak i detergentom. W miskach WC rimless nie ma zakamarków, ostrych krawędzi czy nieszkliwionych elementów, czyli wszystkich tych miejsc, w których często gromadzą się bakterie, kamień i różne zanieczyszczenia. Miski bezkołnierzowe nie dają drobnoustrojom szans na rozwój, zapewniając tym samym znacznie łatwiejsze utrzymanie łazienki w idealnej czystości. Czas, który do tej pory spędzaliśmy na szorowaniu i dezynfekowaniu miski WC, możemy przeznaczyć na dużo przyjemniejsze zajęcia.

Zalety rozwiązania rimless

Zalety rozwiązania rimless

Skuteczne i oszczędne spłukiwanie

Trend EKO opanował rynek rozwiązań łazienkowych. Modna łazienka powinna być nie tylko piękna i funkcjonalna, ale także ekonomiczna i przyjazna dla środowiska. W bezkołnierzowych miskach WC woda dystrybuowana jest wzdłuż całego obwodu wewnątrz misy. Przemyślany kształt miski rimless sprawia, że wypływająca woda równomiernie, precyzyjnie i skutecznie wypłukuje wszystkie zabrudzenia. 3 litry wody w zupełności wystarczą, by pozbyć się nieczystości (niektóre modele misek bezkołnierzowych posiadają spłuczki o pojemności od 2 do 4,5 litra, co generuje jeszcze większe oszczędności). Jednocześnie woda nie rozchlapuje się po podłodze. Miska rimless to rozwiązanie ekonomiczne, wydajne i ekologiczne. Prowadzi do obniżenia zużycia wody nawet o 30% wody (w porównaniu do zwykłych toalet), co przekłada się na realne oszczędności w domowym budżecie i pozwala lepiej chronić środowisko. Brak konieczności stosowania agresywnych detergentów również przemawia na korzyść proekologiczności rozwiązania rimless.

Miska wisząca DEANTE Peonia Rimless

Miska wisząca DEANTE Peonia Rimless

Czyściej, ładniej, bezpieczniej

Użytkowanie pomieszczenia z miską rimless staje się znacznie bezpieczniejsze, zwłaszcza dla małych dzieci. Łatwe czyszczenie bezrantowej miski docenią głównie osoby, które nie lubią tracić zbyt wiele czasu na sprzątanie. Mniejsze zużycie wody szybko przełoży się na zauważalne oszczędności, gdy łazienka eksploatowana jest wielokrotnie w ciągu dnia (np. przez całą rodzinę). Tym, co również zachęca do zakupu miski bezkołnierzej, jest estetyka. To urządzenia eleganckie, na ogół zawieszane na stelażach, dostępne w wielu różnych wzorach, wielkościach, a nawet… kolorach. Pasują do każdego wnętrza – zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego, do małych łazienek i przestronnych pokoi kąpielowych. I wbrew pozorom dużo nie kosztują.

Miska wisząca NEVE Morena MINI RIMLESS

Miska wisząca NEVE Morena MINI RIMLESS

Więcej niż rimless

W nowoczesnych miskach rimless znaleźć można także inne, nowatorskie technologie, ułatwiające utrzymanie łazienki w czystości. Coraz częściej producenci urządzeń sanitarnych pokrywają oferowane wyroby specjalnymi, antybakteryjnymi powłokami (np. system Easy Clean), które tworzą na powierzchni niewidzialną gołym okiem, bardzo trwałą barierę, skutecznie chroniąc miskę przed bakteriami, grzybami, kamieniem i brudem. Do wyczyszczenia miski WC rimless z powłoką antybakteryjną wystarcza po prostu bieżąca woda, wilgotna, mokra ściereczka lub delikatny środek czyszczący. Używanie agresywnych detergentów i ostrych szczotek jest niewskazane, ponieważ może powodować uszkodzenie warstwy polimerowej. Jeśli chcemy, aby sprzątanie łazienki było jeszcze wygodniejsze i szybsze, warto zdecydować się na miskę wiszącą, tzn. zawieszoną na stelażu podynkowym, a nie stojącą na podłodze. Pod miską WC pozostaje wówczas wolna przestrzeń. Dzięki temu, bez problemu umyjemy podłogę np. mopem. Kolejnym, „prohigienicznym” rozwiązaniem, stosowanym w nowoczesnych miskach rimless, jest system szybkiego wypinania i wpinania deski sedesowej (np. system Easy Off). Miskę zaopatrzoną w deskę z takim systemem można jeszcze dokładniej i szybciej umyć.

Miska wisząca MASSI Decos RIMLESS z powłoką Easy Clean (w komplecie deska z systemem Easy Off)

Miska wisząca MASSI Decos RIMLESS z powłoką Easy Clean (w komplecie deska z systemem Easy Off)

Dzięki zawsze czystej i lśniącej misce WC, codzienne użytkowanie łazienki stanie się nie tylko o niebo przyjemniejsze, ale również bezpieczniejsze dla zdrowia domowników i dużo bardziej ekonomiczne. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach miski rimless zdominują rynek urządzeń sanitarnych. Pozwalają niewielkim kosztem stworzyć piękną, nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń. Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki model wybrać – tradycyjny czy bez kołnierza, szczerze polecamy Ci rozwiązanie rimless.

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl