Miska z deską standardową czy wolnoopadającą? Jaką miskę do łazienki wybrać?
Miska z deską standardową czy wolnoopadającą? Jaką miskę do łazienki wybrać?

Dzisiaj postanowiliśmy wziąć pod lupę… deskę sedesową, czyli ten element miski WC, na który wielu z nas nie zwraca szczególnej uwagi podczas zakupu ceramiki sanitarnej, chociaż ma ona bardzo duży wpływ na estetykę strefy sanitarnej i komfort użytkowania toalety. Do wyboru pozostają: miska z deską standardową oraz miska z deską wolnoopadającą. Aby zdecydować, jaką wybrać miskę do łazienki, warto poznać zalety i wady obu rozwiązań.

miska z deską standardową oraz miska z deską wolnoopadającą

Miska z deską wiszącą, czy wolnoopadającą?

Zalety i wady misek z deską wolnoopadającą

Miska z deską wolnoopadającą to rozwiązanie nowoczesne i bardzo wygodne. Deski wolnoopadające posiadają specjalną konstrukcję zawiasów, które wyhamowują ruch pod ciężarem własnym deski, zapewniając ciche i delikatne domykanie. Modele wolnoopadające produkuje się głównie z tworzyw sztucznych, rzadziej z drewna albo stali. Jakie są zalety i wady misek z deską wolnoopadającą? Przede wszystkim deski wolnoopadające zapewniają wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Wystarczy lekko dotknąć wierzchniej części deski, by zaczęła powolutku opadać. Kontakt użytkownika z ceramiką jest zatem ograniczony do minimum, co wzmacnia poziom higieny w pomieszczeniu. Wolne opadanie chroni również pozostałe elementy miski WC przed przypadkowym uszkodzeniem (miska z deską standardową jest pod tym względem zdecydowanie bardziej narażona na zniszczenie przez trzaśnięcie). Deski wolnoopadające dostępne są w różnych kolorach – nie tylko w klasycznej bieli, ale również w odcieniach czerni, szarości czy brązu. Oryginalna kolorystyka ubikacji pozwala nadać łazience unikatowego charakteru.

[product search="miska deska wolnoopadajaca" limit="4" onlyAvailable="true"]

Coraz częściej producenci rozwiązań łazienkowych wzbogacają oferowane deski o powłoki antybakteryjne, ułatwiające czyszczenie powierzchni. Jaką wybrać miskę do łazienki, z której korzystają małe dzieci? Zdecydowanie model z deską wolnoopadającą, ponieważ pozwala uniknąć ryzyka przytrzaśnięcia palców i zniszczenia ceramiki sanitarnej w wyniku uderzenia deską. Wad naprawdę trudno się doszukać. Deska wolnoopadająca może po jakimś czasie zacząć skrzypieć przy zamykaniu, ale zwykle wystarcza samodzielne dokonanie regulacji, by rozwiązać problem. Nie każdy materiał nadaje się do produkcji modelu wolnoopadającego, ponieważ deska ta musi mieć stosunkowo dużą masę. Wadą może być także wyższy koszt, ponieważ mechanizm wolnego opadania jest droższy od zwykłego zawiasu.

Miska wisząca NEVE VENLO RIMLESS z deską wolnoopadającą SLIM i powłoką Easy Clean w standardzie

Miska wisząca NEVE VENLO RIMLESS z deską wolnoopadającą SLIM w komplecie

Miska wisząca NEVE ALZA KAWA MAT z deską wolnoopadającą SLIM duroplast w komplecie

Miska wisząca NEVE ALZA KAWA MAT z deską wolnoopadającą SLIM duroplast w komplecie

Zalety i wady misek z deską standardową

A jakie są zalety i wady misek z deską standardową? Zacznijmy od plusów. Zwykła deska zwykle jest tańsza od wersji wolnoopadającej, za którą zapłacić trzeba kilkaset złotych. Jednak niższa cena wcale nie musi oznaczać gorszego produktu. Wysokiej jakości miska z deską standardową z duroplastu bądź ABS i powłoką antybakteryjną z powodzeniem może uzupełnić nowoczesną, ekskluzywną łazienkę. Wady? Trzeba pamiętać, że nieostrożne opuszczanie zwykłej deski i trzaskanie nią nie tylko powoduje spory hałas, ale przede wszystkim może doprowadzić do uszkodzenia zarówno samej deski, jak i pozostałych elementów miski. Sporym plusem tradycyjnej deski jest jej popularność. Zna ją większość osób, więc unikniesz krępującego tłumaczenia gościom, jak poprawnie opuszczać deskę wolnoopadającą (to ważne, ponieważ zamykanie „na siłę” może uszkodzić zawiasy wolnego opadania).

Miska wisząca ROCA Gap Clean Rimless

Miska wisząca ROCA Gap Clean Rimless - bez deski (deska do kupienia osobno)

Miska wisząca CERSANIT Mito z deską PP

Miska wisząca CERSANIT Mito z deską PP

Do czego służy powłoka Easy Clean?

Jak wspomnieliśmy, coraz więcej producentów decyduje się pokrywać oferowaną ceramikę sanitarną specjalnymi powłokami - w standardzie lub za niewielką dopłatą. Przykładem jest powłoka polimerowa Easy Clean. Tworzy ona barierę ochronną na powierzchni miski WC (warto wspomnieć, że Easy Clean pokrywa się nie tylko ceramikę, ale również szkło). Dzięki Easy Clean, codzienna pielęgnacja toalety jest znacznie prostsza oraz bardziej przyjazna dla środowiska i ludzi. Easy Clean skutecznie chroni powierzchnię przed przywieraniem do niej zabrudzeń, osadów z kamienia oraz bakterii i grzybów, a także zapewnia długotrwały połysk oraz podnosi odporność na zarysowania. Powłoki nie uszkodzą zanieczyszczenia ani promieniowanie UV. Nie zmienia wyglądu urządzenia i nie widać jej gołym okiem. Do umycia miski WC z Easy Clean nie potrzebujesz żadnych, agresywnych środków chemicznych. Zwykle wystarczy sama czysta woda. O technologię Easy Clean może zostać wzbogacona zarówno miska z deską standardową, jak również urządzenie z deską wolnoopadającą. Zdecydowanie warto wybierać produkty łazienkowe z powłokami antybakteryjnymi.

https://tanialazienka.com/pl/p/NEVE-Miska-wiszaca-wc-VENLO-RIMLESS-deska-wolnoopadajaca-SLIM/6770 

Miska wisząca NEVE VENLO RIMLESS z deską wolnoopadającą SLIM i powłoką Easy Clean w standardzie 

Dlaczego białe deski klozetowe są najlepsze?

Dzisiejsze technologie produkcji umożliwiają tworzenie desek sedesowych w szerokiej gamie kolorystycznej. Do wyboru pozostają deski klasyczne – białe, a także czarne, brązowe czy szare, wykończone na mat lub wysoki połysk. Kolorowa może być zarówno miska z deską standardową, jak i ceramika z deską wolnoopadającą. Dzięki bogactwu dostępnych wzorów, można dobrać kolorystycznie deskę do posiadanego modelu miski i wystroju łazienki. Deska może kontrastować z ceramiką i płytkami albo być w tym samym kolorze, co miska WC i elegancko wtapiać się w całość. Wiele osób jest zdania, że białe deski klozetowe są najlepsze. Na pewno biała deska jest najbardziej uniwersalnym i ponadczasowym rozwiązaniem, ale czy najlepszym? To już zależy od indywidualnych preferencji i zaplanowanego wystroju.

Zamień starą deskę na nową

Dlaczego warto wymienić starą deskę sedesową na nową? Ponieważ niewielkim kosztem można odświeżyć wygląd ceramiki i dodać nowoczesności całemu pomieszczeniu. Nie ma przy tym znaczenia, czy w Twojej łazience aktualnie znajduje się miska z deską standardową, czy urządzenie z deską wolnoopadającą. Obecnie zarówno deski wolnoopadające, jak i modele standardowe dostępne są w wielu efektownych i funkcjonalnych wariantach. Jeśli nadal masz dylemat, jaki typ deski wybrać do swojej łazienki, zastanów się:

  • kto przede wszystkim będzie korzystał z toalety
  • czy mechanizm wolnego opadania jest Ci rzeczywiście potrzebny
  • czy niska cena jest wyznacznikiem wyboru deski, czy możesz zainwestować więcej
  • czy domownicy będą przestrzegać zasad obchodzenia się z deską wolnoopadającą
  • jak ważne jest dla Was ciche, komfortowe i bezpieczne opadanie deski
  • czy miska z deską ma znaleźć się w mieszkaniu, czy w lokalu komercyjnym
  • czy z toalety będą korzystać małe dzieci
  • które rozwiązanie będzie dla Was po prostu wygodniejsze.

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl