Montaż umywalki. Na jakiej wysokości montować różne rodzaje umywalek?
Montaż umywalki. Na jakiej wysokości montować różne rodzaje umywalek?

Na jakiej wysokości umywalka? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które remontują łazienkę lub wymieniają umywalkę na nową – zwłaszcza, gdy robią to po raz pierwszy albo decydują się na innym model umywalki niż wcześniej. Na innej wysokości montowana jest bowiem umywalka nablatowa, na innej umywalka wisząca, a na jeszcze innej umywalka dla dzieci lub osób niepełnosprawnych. Dlaczego wysokość montażu jest tak ważna i jakie są zalecenia ekspertów w tym zakresie? Sprawdźmy!

[product category_id="36" limit="4" onlyAvailable="true"]

Dlaczego wysokość montażu umywalki jest tak ważna?

To, na jakiej wysokości umywalka zostanie zamontowana, ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd strefy umywalkowej, ale przede wszystkim na wygodę codziennych czynności higienicznych oraz ergonomię całego wnętrza. O tym, jak wysoko umywalka zostanie zamocowana, powinny decydować nie tylko europejskie normy czy ogólne zalecenia projektantów, ale przede wszystkim indywidualne potrzeby domowników. Każdy, duży i mały domownik, musi czuć się w łazience komfortowo, chociaż wysokość umywalki zazwyczaj dopasowuje się do dorosłych użytkowników, a dzieciom zapewnia się specjalny podest. Jeśli często przyjmujesz w domu gości, warto pomyśleć także o ich wygodzie.

Wysokość montażu umywalki wpływa na komfort, ergonomię i estetykę. Na zdjęciu umywalka nablatowa NEVE Ribles

Wysokość montażu umywalki wpływa na komfort, ergonomię i estetykę. Na zdjęciu umywalka nablatowa NEVE Ribles

Czy istnieje coś takiego, jak optymalna wysokość montażu umywalki?

W Polsce funkcjonuje nieco przestarzała już norma, która wskazuje, na jakiej wysokości umywalka powinna zostać zamontowana (patrz: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych cz. II „Instalacje sanitarne i przemysłowe”). Zalecana w niej wysokość to 75-80 cm. Wytyczne te dotyczą populacji z lat 60’ i 70’, która charakteryzowała się niższym wzrostem niż obecne pokolenie. Uaktualnione zalecenia europejskie wskazują na wysokość 85-95 cm (liczone od posadzki do górnej krawędzi). Powiedzmy, że wysokość idealna to 85-90 cm, ale najczęściej spotykana w polskich domach i mieszkaniach to 75-80 cm. W praktyce o tym, jak wysoko umywalka ma zostać zamontowana, decydują nie przepisy, ale wzrost i przyzwyczajenia różnych osób. Niektórzy wolą, gdy umywalka wisząca zawieszona jest znacznie niżej niż podaje norma. I mają do tego pełne prawo. Z kolei osoby wysokie czasem mocują umywalkę na wysokości nawet 1 m od podłogi, chociaż mogą tym narazić na dyskomfort swoich niższych gości. Ponadto w małych toaletach często zaleca się, by umywalkę mocować nieco niżej niż standardowo (ale nie jest to norma).

W małych toaletach umywalkę można zamontować nieco niżej. Na zdjęciu umywalka Neve CALIPSO

W małych toaletach umywalkę można zamontować nieco niżej. Na zdjęciu umywalka Neve CALIPSO

Zalecenia dla umywalek nablatowych, wpuszczanych w blat i stojących

Umywalka wpuszczana w blat, umywalka nablatowa oraz umywalka wolnostojąca montowane są nieco inaczej niż umywalka podwieszana. O tym, na jakiej wysokości umywalka taka ostatecznie się znajdzie, w dużej mierze decyduje dostępność podejść wodnych i kanalizacyjnych, a także design wybranego modelu oraz indywidualne pomiary. W większości przypadków wysokość wynosi od 84 do 86 cm. Na ogół umywalki nablatowe mocuje się na blacie w taki sposób, by górna krawędź misy znajdowała się na wysokości 85-90 cm od posadzki, czyli należy odpowiednio niżej zamontować blat. Niektóre modele umywalek nablatowych są na tyle płytkie, że przesuwanie blatu nie jest konieczne. Dla wysokich użytkowników (170 cm+), optymalna wysokość to 95-100 cm. Jeśli planujesz zakup szafki pod umywalkę, to powinna ona mieć wysokość 75-80 cm dla osoby dorosłej i 60-65 cm dla dziecka do 6 lat (mierzone od posadzki do górnej krawędzi wybranego modelu umywalki), chociaż wartości te nie są regulowane przez żadną normę.

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę nablatową? Na zdjęciu umywalka nablatowa OVIA

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę nablatową? Na zdjęciu umywalka nablatowa OVIA

Wysokość montażu umywalek dla dzieci

W przypadku łazienek użytkowanych przez dzieci, o tym, na jakiej wysokości umywalka powinna zostać zamontowana, decydować mogą zarówno normy, jak i cechy indywidualne. Problem ten dotyczy przede wszystkim takich placówek, jak żłobki, kluby malucha i przedszkola, gdzie wyposażenie pomieszczeń jest ściśle dopasowane do potrzeb rozwojowych maluszków. Nie ma jednej, zalecanej wysokości montażu umywalek dla dzieci. Ogólnie przyjmuje się, że dzieci w wieku 3-6 lat (od ok. 90 cm do ok. 120 cm wzrostu) mogą wygodnie korzystać z umywalki zamocowanej na wysokości ok. 55-60 cm. Co 2 lata sugerowana wysokość rośnie o 5 cm aż do 16 r.ż., gdy można swobodnie operować zalecaniami dla osób dorosłych. W żłobkach, gdzie przebywają niemowlęta i maluszki do 2-3 lat o wzroście do ok. 90 cm, umywalki powinny być montowane na wysokości 50 cm od posadzki. Zapewni to komfort wykonywania czynności higienicznych zarówno rozpoczynającym chodzenie roczniakom, jak i znacznie bardziej sprawnym i samodzielnym 3-latkom.

Wysokość umywalki zazwyczaj dopasowuje się do dorosłych użytkowników, a dzieciom zapewnia się podest

Wysokość umywalki zazwyczaj dopasowuje się do dorosłych użytkowników, a dzieciom zapewnia się podest

Wysokość montażu umywalek dla osób niepełnosprawnych i seniorów

W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych to, na jakiej wysokości umywalka zostanie zamontowana, może decydować o ich komforcie życia, samodzielności i bezpieczeństwie. Nie ma tu konkretnych wytycznych czy norm, ale w praktyce zaleca się, by umywalka znajdowała się na wysokości 80-85 cm, czyli nieco niżej niż w łazienkach użytkowanych przez sprawnych dorosłych. Jeśli z łazienki korzysta osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub z balkonikiem, bardzo ważne jest takie skonstruowanie strefy umywalkowej (przez odpowiednie wysunięcie krawędzi blatu i misy), aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca na sprzęt inwalidzki albo na nogi (ok. 67 cm). Zalecane wymiary umywalki dla osoby niepełnosprawnej to 60x55 cm.

Pod jedną umywalką należy pozostawić wolną przestrzeń na wózek i nogi Na zdjęciu umywalka nablatowa NEVE Slip

Pod jedną umywalką należy pozostawić wolną przestrzeń na wózek i nogi Na zdjęciu umywalka nablatowa NEVE Slip

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl