Jak zamontować wannę przyścienną w łazience?
Jak zamontować wannę przyścienną w łazience?

Szukając idealnej wanny wolnostojącej do niewielkiej lub mało ustawnej łazienki, warto zwrócić uwagę na model przyścienny. Wanna przyścienna budową nie różni się od pozostałych modeli wolnostojących. Stanowi jednorodną bryłę, jednak z uwagi na specyficzny kształt, może zostać dosunięta bezpośrednio do ściany, co pozwala na jej wykorzystanie w niemal każdej łazience - niezależnie od wymiarów pomieszczenia. Dzisiaj opowiemy Wam co nieco o tym niezwykle funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniu oraz krok po kroku poprowadzimy Was przez montaż wanny przyściennej.

[product search="wanna przyścienna" limit="4" onlyAvailable="true"]

Wanna przyścienna czy wolnostojąca?

O tym, jaki wariant wanny wybrać, decyduje przede wszystkim przestrzeń, jaką dysponujemy. Kolejnymi kryteriami są oczywiście preferowany design i dostępny budżet. Wanna przyścienna nie potrzebuje zbyt wiele miejsca, ponieważ dostawia się ją do ściany, natomiast klasyczny, obszerny model wolnostojący będzie już wymagał większej łazienki (minimum to 9-12 m²). Wersja przyścienna zwykle jest też tańsza oraz dostępna w znacznie większej ilości rozmiarów – od zaledwie metrowych „wanienek”, po długie i szerokie modele dwuosobowe.

Wanna przyścienna – czy sprawdzi się w każdej łazience?

Wanna wolnostojąca przyścienna coraz częściej pojawia się w projektach nowoczesnych łazienek. Jest uniwersalna i ponadczasowa. Sprawdza się zarówno w eleganckich salonach kąpielowych, jak i w ciasnych łazienkach w blokach. Wanna przyścienna prezentuje się równie atrakcyjnie, jak obszerny model wolnostojący. Może być podobnie pojemna i wygodna. Model ten stworzono przede wszystkim z myślą o bardzo małych przestrzeniach, dlatego dostępna jest w wielu różnych rozmiarach. Minimalna długość to zaledwie 140 cm (a zdarzają się modele o wymiarach nawet 100-120 cm x 70 cm), co daje ogromne możliwości aranżacyjne i pozwala na zastosowanie wanny wolnostojącej w praktycznie każdej łazience.

Wanna wolnostojąca przyścienna to idealne rozwiązanie do mniejszych łazienek

Wanna wolnostojąca przyścienna to idealne rozwiązanie do mniejszych łazienek

 

Montaż wanny przyściennej krok po kroku

Montaż wanny przyściennej zwykle przebiega podobnie, jak montaż większości modeli wolnostojących i jest bardzo prosty. Przed rozpoczęciem prac montażowych:

  • upewnij się, że podłoga w Twojej łazience jest równa i umożliwia odpowiednie wypoziomowanie wanny;
  • dokładnie zapoznaj się z dołączoną przez producenta instrukcją montażu;
  • sprawdź, czy zakupiona wanna przyścienna posiada w komplecie korek i rurę odpływową (najlepiej, gdy do montażu użyjemy odpływu dołączonego przez producenta);
  • przygotuj silikon z dozownikiem i narzędzia.

Pamiętaj, by zawsze przenosić wannę do góry dnem – nigdy za panel, bo grozi to jej uszkodzeniem. Nie wolno też opierać wanny na boku, ponieważ może to wywołać rozwarstwienie powierzchni akrylowej.

Wannę wolnostojącą przenosimy i odkładamy zawsze do góry dnem

Wannę wolnostojącą przenosimy i odkładamy zawsze do góry dnem

 

Jakie narzędzia będą Ci potrzebne?

Wanna przyścienna jest bardzo prosta i bezproblemowa w montażu. Jedyne narzędzia, jakich potrzebujesz, to poziomica oraz klucz (do regulowania nóżek).

 

Przykręcenie nóżek wanny

Nowoczesna, wolnostojąca wanna przyścienna na ogół już ma zamocowane nóżki (ukryte w zintegrowanej obudowie), które tylko musisz wyregulować. Jeśli jednak kupisz model bez zamontowanych nóżek, ostrożnie odwróć wannę do góry dnem, układając ją np. na kartonie. W otwory w szynach wkręć nóżki i od razu sprawdź ich wypoziomowanie.

 

Montaż systemu odpływowo-przelewowego

Syfon dobrze przykręć do korka (musi być on zabezpieczony warstwą silikonu) i uszczelnij łączenie za pomocą taśmy teflonowej. Podłącz wannę do instalacji kanalizacyjnej, ustawiając ją w docelowym miejscu. Staraj się precyzyjnie trafić rurą odpływową w miejsce odpływu. Uszczelnij odpływ silikonem. Przeprowadź próbę szczelności. Brawo! Twoja wanna przyścienna jest gotowa do wyregulowania i ostatecznego montażu.

 

Montaż uchwytów i poziomowanie

Sprawdź poziom w docelowym miejscu wanny, używając poziomicy. W razie potrzeby dokładnie wyreguluj nóżki (w tym czasie wanna przyścienna musi być ustawiona do góry dnem). Każda nóżka powinna dotykać posadzki. Sprawdź odległość boków wanny od posadzki. Powinna ona wynosić ok. 0,4-0,6 cm. Po końcowym ustawieniu wanny, nałóż silikon na nóżki i przytwierdź wannę do posadzki. Poczekaj ok 1h. Umieść silikon za pomocą dozownika pomiędzy dolną krawędzią wanny a posadzką oraz w miejscu styku ze ścianą. Gotowe! Możesz zdjąć folię ochronną. Po instalacji wanny koniecznie zapoznaj się z radami dotyczącymi jej użytkowania i czyszczenia, aby służyła Ci przez lata. A co z uchwytami? Pamiętaj, że w wannach wolnostojących uchwytów raczej się nie stosuje. Przeznaczone są one do modeli do zabudowy. Jeśli bardzo zależy Ci na uchwytach, koniecznie sprawdź w instrukcji (zarówno wanny, jak i samych uchwytów), czy ich montaż jest możliwy albo skieruj takie zapytanie bezpośrednio do producenta/sprzedawcy. Możesz też zamocować uchwyty na ścianie.

 

Montaż obudowy wanny

Wanna przyścienna została zaprojektowana tak, by pod względem walorów wizualnych niczym nie ustępować tradycyjnym modelom wolnostojącym, ustawianym w centrach salonów kąpielowych. W związku z tym, nie musisz jej obudowywać, ponieważ stanowi wyjątkową ozdobę sama w sobie, ale oczywiście możesz to zrobić, np. układając mozaikę.

 

Rodzaje wanien przyściennych

Wanny wolnostojące przyścienne różnią się przede wszystkim pod względem kształtów, rozmiarów i materiałów, z których są wykonane. Najczęściej spotykana jest wanna prostokątna przyścienna, rzadziej owalna lub okrągła. Jej wnętrze może mieć klasyczną formą lub zostać ergonomicznie wyprofilowane. Komfortowym rozwiązaniem jest wanna narożna przyścienna – zwłaszcza wyposażona w siedzisko, podłokietniki i zagłówek. Nowoczesne wanny wolnostojące zwykle produkuje się z akrylu, rzadziej ze stali lub żeliwa. Wanna przyścienna może zostać dodatkowo wzbogacona o funkcję hydromasażu.

 

Wanny prostokątne przyścienne

Wanna przyścienna prostokątna to jeden z najczęściej wybieranych modeli. Często nadaje się do zabudowy, ale może być również zamontowany bez niej.

Prostokątna wanna akrylowa CERSANIT Lana 140 x 70 cm

Prostokątna wanna akrylowa CERSANIT Lana 140 x 70 cm

Prostokątna wanna akrylowa CERSANIT Flavia 140 x 70 cm

Prostokątna wanna akrylowa CERSANIT Flavia 140 x 70 cm

 

Wanny narożne przyścienne

Wanna przyścienna narożna wyposażona w siedzisko oraz/lub specjalnie wyprofilowane podłokietniki to niezwykle komfortowe i praktyczne rozwiązanie, dedykowane najbardziej wymagającym miłośnikom gorących kąpieli.

Wanna narożna CERSANIT Meza 160 x 100 cm

Wanna narożna CERSANIT Meza 160 x 100 cm

Wanna narożna CERSANIT Joanna New 160 x 95 cm

Wanna narożna CERSANIT Joanna New 160 x 95 cm

 

Wanny wolnostojące przyścienne

Wolnostojąca wanna przyścienna stanowi odpowiedź na potrzeby właścicieli niewielkich łazienek, którzy mimo mocno ograniczonej powierzchni, nie chcą rezygnować z kąpieli w luksusowej wannie wolnostojącej. Dzięki innowacyjnej konstrukcji, wannę można ustawić bezpośrednio przy ścianie. Posiada kompaktowe rozmiary i ergonomiczne kształty, dlatego świetnie nadaje się do małych pomieszczeń (nawet kilkumetrowych!). Jej uniwersalny, ponadczasowy design sprawia, że pasuje do wielu aranżacji. Model ten można połączyć zarówno z klasyczną armaturą podtynkową, jak i z designerską baterią wolnostojącą. Wanna wolnostojąca przyścienna to idealny kompromis między nowoczesnym modelem wolnostojącym a tradycyjną wanną do zabudowy.

Wanna wolnostojąca przyścienna PUREZE 150 cm

Wanna wolnostojąca przyścienna PUREZE 150 cm

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl