Montaż wiszącej miski WC. Jak prawidłowo zamontować wiszącą miskę WC?
Montaż wiszącej miski WC. Jak prawidłowo zamontować wiszącą miskę WC?

Wiszące miski WC, czyli miski podwieszane na stelażach, to rozwiązanie nowoczesne, funkcjonalne i trwałe, które z powodzeniem wypiera popularne niegdyś kompakty. Montaż wiszącej miski WC jest, wbrew pozorom, bardzo prosty – także dla nieprawionej w remontach osoby. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie sprzęty (ceramika, stelaż podtynkowy, przycisk WC) i narzędzia oraz przestrzegać załączonej przez producenta instrukcji montażu. Podpowiadamy, co jest potrzebne, by prawidłowo, samodzielnie zamontować wiszącą miskę WC.

Urządzenia sanitarne na stelażach możesz łatwo zamontować sam

Urządzenia sanitarne na stelażach możesz łatwo zamontować sam

O czym pamiętać przed zakupem i montażem miski WC?

Montaż wiszących misek WC Massi bazuje na stelażu zatynkowym. W żadnym wypadku nie należy jednak kojarzyć użycia stelaża z wydatkami na fachowca czy pracochłonnym remontem. Zarówno stelaż podtynkowy, jak i samą miskę WC można łatwo i szybko zamontować, nawet samodzielnie, wykorzystując kilka elementów montażowych.

[product category_id="45" limit="4" onlyAvailable="true"]

Obecne techniki montażu umożliwiają pozostawienie swobodnego dostępu do poszczególnych części instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz mechanizmu spłukującego - na wypadek awarii. Aby montaż był prostszy i zupełnie bezproblemowy, warto zaopatrzyć się od razu w gotowy zestaw WC, zawierający wiszącą miskę WC oraz pasujący do niej stelaż zatynkowy. Stelaż jest podstawowym elementem systemu sanitarnego, dlatego do jego wyboru powinniśmy podejść ze szczególną uwagą. Najlepiej kupić stelaż renomowanego producenta, który udzieli nam na produkt co najmniej kilkuletniej gwarancji. Wybór jest obecnie bardzo duży. Wysokiej jakości stelaże podtynkowe dostarczają takie marki, jak: Geberit, Grohe, Koło, Cersanit, Tece czy Massi.

Zestaw WC 5w1

Zestaw WC 5w1: miska WC NEVE Morena MINI + stelaż do WC Massi IPPO Pro + mata akustyczna + deska wolnoopadająca + przycisk

Montaż miski WC – od czego zacząć?

Montaż wiszącej miski WC należy rozpocząć od zamontowania kupionego odrębnie lub w ramach kompletnego zestawu stelaża zatynkowego. Upewnij się, że Twoja miska WC będzie pasować do danego stelaża. W zależności od indywidualnych preferencji, umiejętności oraz specyfiki łazienki, wybierz stelaż do zabudowy lekkiej (ściany kartonowo-gipsowe) lub ciężkiej (ściany murowane). Jeśli masz wątpliwości, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twojej łazience, poproś o pomoc naszego eksperta.

Jak zamontować stelaż do WC?

Stelaż podtynkowy zamontujesz w kilku prostych krokach. Efektem pracy będzie zakrycie połączeń instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej oraz mechanizmu spłukującego. Przygotujesz także solidną podstawę dla zawieszenia wybranej miski WC. Na zewnątrz pozostaną tylko śruby montażowe i króćce przyłączeniowe.

 1. Stelaż wypoziomuj równolegle do ściany.
 2. Za pomocą mocowań ustaw odległość stelaża od ściany.
 3. W razie potrzeby, stelaż możesz zamontować w rogu, używając mocowań.
 4. Przykręć śruby mocujące do otworów w stelażu, biorąc pod uwagę szerokość rozstawu mocowań na śruby w posiadanej misce WC.
 5. Wyreguluj wysokość stelaża oraz przykręć go do podłoża i ściany.
 6. Do stelaża przymocuj rury przyłączeniowe tj. rurę doprowadzającą wodę i rudę odpływową.
 7. Zamontuj przycisk spłukujący.

Montaż stelaża zatynkowego WC

Montaż stelaża zatynkowego WC

UWAGA! Powyższe kroki dotyczą montażu stelaża podtynkowego Massi. W zależności od wybranego modelu i marki stelaża, czynności te mogą się różnić. Zawsze przestrzegaj dołączonej przez producenta instrukcji.

Jak zamontować wiszącą miskę WC?

Teraz możesz przystąpić do montażu miski WC. W komplecie z ceramiką powinien znaleźć się zestaw montażowy, zawierający np. klucz ampulowy, trzpienie, plastikowe mocowania, zaślepki i śruby.

 1. Za pomocą miarki wymierz długość rur przyłączeniowych tj. rury doprowadzającej wodę i rury odpływowej.
 2. W razie potrzeby rury przyłączeniowe możesz skrócić do odpowiedniej długości, a następnie spiłować je pilnikiem, aby zniwelować ostre krawędzie.
 3. Trzpienie nakręć na śruby w odpowiedniej odległości (jeżeli miska nie przylega do ściany, zdejmij ją i głębiej wkręć trzpienie).
 4. Plastikowe mocowania włóż do otworów w misce, przykręcając je z wyczuciem.
 5. Przykręć śruby imbusowe, używając klucza.
 6. Zabezpiecz miejsce styku rur przyłączeniowych z miską i stelażem za pomocą pasty uszczelniającej.
 7. Między miską a ścianą umieść podkładkę piankową.
 8. Zamocuj miskę WC na zamontowanym wcześniej stelażu podtynkowym (nałóż ją na stelaż, wciskając rury).
 9. W miejscu styku rury odpływowej z odpływem, na krawędź odpływu miski, nałóż silikon uszczelniający.
 10. Włóż zaślepki w otwory w misce.
 11. Zamontuj deskę sedesową.

Montaż wiszącej miski WC

Montaż wiszącej miski WC

UWAGA! Powyższe kroki dotyczą montażu wiszących misek WC Massi. W zależności od wybranego modelu i marki miski, czynności te mogą się różnić. Zawsze przestrzegaj dołączonej przez producenta instrukcji. Pamiętaj też, by nie dokręcać „na siłę” mocowań, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu.

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl