Naprawa płytek podłogowych i ściennych w łazience. Jak uzupełnić ubytki?
Naprawa płytek podłogowych i ściennych w łazience. Jak uzupełnić ubytki?

Czeka Cię remont starej łazienki?  Zamiast gruntownych zmian, tam, gdzie to możliwe, postaw na renowację i odświeżenie powierzchni. Ubytki w płytkach w łazience, zarówno na podłodze, jak i na ścianach, możesz łatwo i niewielkim kosztem samodzielnie naprawić – o ile odświeżane powierzchnie są w dobrym stanie ogólnym i będą pasować do planowanego wystroju. Uzupełniając ubytki w płytkach ceramicznych, w krótkim czasie zyskasz nową, efektowną przestrzeń bez pracochłonnego kucia kafli i wydawania majątku. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak krok po kroku naprawić bądź zamaskować różnego rodzaju ubytki w płytkach podłogowych i ściennych. Sprawdzimy również, skąd biorą się uszkodzenia, bo i tutaj zastosowanie ma stara maksyma „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

 

 Zamiast skuwać płytki, możesz spróbować je naprawić

Zamiast skuwać płytki, możesz spróbować je naprawić

 

Rodzaje uszkodzeń płytek w łazience

Każdy, kto posiada w swoim mieszkaniu płytki, wie, że ich uszkodzenie nie jest proste. W porównaniu z panelami, a tym bardziej z powierzchniami drewnianymi, kafle wydają się być synonimem niezniszczalności. Praktycznie gwarantują spokój z remontem na dobrych kilkanaście lat. Jednak ubytki w płytkach w łazience czasem się pojawiają. Na jasnych, gładkich, błyszczących kafelkach szczególnie rzucają się w oczy, negatywnie wpływając na estetykę całego pomieszczenia. Przyczyny takich skaz są różne. Do najczęstszych rodzajów uszkodzeń należą:

[product category_id="248" limit="4" onlyAvailable="true"]

  • pęknięcia i odpryśnięcia, które zwykle są wynikiem silnego uderzenia w płytkę lub upadku na podłogę ciężkiego przedmiotu;
  • dziury po wkrętach, hakach czy wieszakach, czyli ubytki w płytkach ceramicznych pozostałe po zdjęciu luster, szafek, półek, dekoracji ściennych czy ceramiki wiszącej na stelażach podtynkowych;
  • rysy, zadrapania i zmatowienia wierzchniej warstwy, powstałe na skutek intensywnej, długotrwałej eksploatacji;
  • odbarwienia spowodowane nieodpowiednią konserwacją.

Czasem płytki odpadają ze ścian, np. gdy zostały niewłaściwie przyklejone, pokrywają trudne, pęczniejące podłoże albo gdy w sąsiednim pomieszczeniu odbywa się remont połączony z kuciem ścian. Wówczas powinniśmy zadbać nie tylko o uzupełnienie ubytków w płytkach ceramicznych, ale również o odpowiednie przygotowanie podłoża i przyklejenie brakujących elementów.

Płytki są trwałe i niezniszczalne

Płytki ceramiczne są trwałe, ale nie niezniszczalne

 

Jak naprawić uszkodzenia płytek w łazience?

Naprawa płytek ceramicznych zwykle jest możliwa (i opłacalna), jeśli doszło do stosunkowo drobnych uszkodzeń. Zamiast wymieniać całe okrycia ścian i podłóg, warto zainwestować w wysokiej jakości zestaw naprawczy i skutecznie zamaskować ubytki w płytkach w łazience. W zależności od rodzaju problemu, naprawa płytek ceramicznych wymagać będzie zastosowania innych materiałów i narzędzi. Z pewnością przyda Ci się wypełniacz do płytek, dopasowany do rodzaju odświeżanej powierzchni i jej przeznaczenia. W miejscach szczególnie narażonych na wilgoć używaj silikonu. W pozostałych obszarach łazienki, w celu wypełnienia nierówności i skaz lub ponownego zamocowania odpadających kafelek, możesz sięgnąć po klej. Jak zawsze w przypadku tego rodzaju prac, naprawę należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Kafelki muszą zostać dokładnie wyczyszczone i odtłuszczone, a stare fugi usunięte.

 

Naprawa uszkodzeń płytek podłogowych

Podłoga w łazience jest szczególnie narażona na uszkodzenia, dlatego ubytki w płytkach podłogowych zdarzają się stosunkowo często. Dziury najłatwiej wypełnić, używając wypełniacza przeznaczonego do danej powierzchni. Preparat nakładamy szpatułką. Wcześniej należy dokładnie wyczyścić i osuszyć naprawianą powierzchnię oraz usunąć ruszające się lub zbędne elementy płytek. Renowacji wymagać mogą także fugi. Aby elegancko ukryć wypełnione ubytki w płytkach w łazience, należy pomalować wybrany obszar, używając specjalnej farby do ceramiki.

 

Naprawa uszkodzeń płytek ściennych

W przypadku ścian, częstym problemem jest odklejanie się kafli. Jeżeli zauważysz, że płytka jest niestabilna i odkleja się, delikatnie usuń ją (lub skuj – jeśli nie da się jej swobodnie wyjąć). Pozbądź się również pozostałości starej fugi. Luźny element możesz wyczyścić z pozostałości kleju i przymocować do ściany ponownie, używając kleju do płytek. Jeżeli braki uzupełniamy nowymi kaflami, należy wcześniej wyrównać podłoże. Najczęstsze ubytki w płytkach w łazience w obszarze ścian to dziury po wierceniu.

 

Jak tanio zamaskować dziury w kafelkach?

Dziury po wkrętach, hakach czy wieszakach łatwo i tanio zamaskujemy, używając zestawu naprawczego do naprawy uszkodzeń w ceramice, kamieniu i płytkach. W stacjonarnych i internetowych sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy szeroki wybór zestawów naprawczych. Ich koszt to średnio 100-200 zł w zależności od marki i zawartości. Warto kupić optymalny – kompletny zestaw, zawierający wszystkie elementy niezbędne do wykonania naprawy, w tym wysokiej jakości wypełniacze w bogatej gamie kolorystycznej oraz lakier zabezpieczający. Używane wypełniacze powinny charakteryzować się wysoką twardością, wytrzymałością i odpornością na działanie wysokich temperatur (powyżej 100°C) oraz znikomą nasiąkliwością (wchłanianie wody poniżej 1%). Jeśli kolory mogą być ze sobą mieszane, to nie powinniśmy mieć żadnego problemu z dopasowaniem wypełnienia do koloru naprawianej powierzchni. Na dziurę w płytce nakładamy masę wypełniającą. Nadmiar delikatnie usuwamy szpachelką. Następnie wygładzamy wypełniacz, aby był równy z powierzchnią. Wszelkie wypełnione ubytki w płytkach w łazience powinny zostać na koniec odpowiednio zabezpieczone za pomocą specjalnego lakieru do ceramicznych nawierzchni. Lakier zabezpieczy wykonaną naprawę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak kurz i detergenty.

Dziury w płytkach łatwo zamaskujesz

Dziury w płytkach łatwo zamaskujesz

 

Jak naprawić odprysk na płytce ceramicznej?

Problem odprysków dotyczy przede wszystkim podłóg w często eksploatowanych pomieszczeniach. Tego rodzaju ubytki w płytkach w łazience pojawiają się także w wyniku upuszczenia ciężkiego, ostrego przedmiotu. Jeżeli odprysk jest głęboki lub obejmuje więcej niż 1 element, należy zastanowić się, czy uzupełnienie ubytków w płytkach ceramicznych jest w tym wypadku w ogóle opłacalne (warto rozważyć wówczas wymianę uszkodzonych elementów). Odpryski naprawiamy za pomocą wypełniacza lub kleju, a po wyschnięciu preparatu - farby lub specjalnego markera maskującego. Jeśli niedoskonałości dotyczyły wielu płytek, przez co wypełnienia mocno rzucają się w oczy, można pomalować całą ścianę/podłogę farbą do ceramiki (oczywiście po odpowiednim przygotowaniu podłoża).

Naprawiając ubytki w płytkach w łazience, szybko, łatwo i niedrogo podarujesz ścianom i podłogom nowe życie.

Zobacz również

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl