Odpływ liniowy. Co należy wiedzieć o odpływach liniowych przed zakupem?
Odpływ liniowy. Co należy wiedzieć o odpływach liniowych przed zakupem?

Odpływ liniowy, zwany również odwodnieniem liniowym czy rynienką prysznicową, to element armatury hydraulicznej, którego celem jest odprowadzanie wody z kabiny prysznicowej. Odpływ liniowy umożliwia stworzenie efektownej i funkcjonalnej strefy natryskowej typu walk in – bez brodzika. Widoczny ruszt, dzięki różnym ciekawym wzorom do wyboru, pełni rolę nie tylko użytkową, ale również dekoracyjną. Instalacja odwodnienia liniowego, chociaż obecnie powszechna, zwłaszcza w nowoczesnych łazienkach, nie zawsze jest niestety możliwa. Z myślą o osobach, które planują stworzenie kabiny bez brodzika, przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący zakupu, użytkowania i montażu odpływów liniowych.

Odpływ liniowy w domu

Kiedyś odwodnienie liniowe spotykane było niemal wyłącznie w obiektach sportowych i miejscach użyteczności publicznej. Dziś rozwiązanie to coraz częściej wdrażane jest w nowoczesnych domach jednorodzinnych, mieszkaniach i apartamentach. Odpływ liniowy pozwala zaaranżować w łazience prysznic bez brodzika oraz umieścić kabinę w dowolnym punkcie pomieszczenia. Odwodnienie liniowe może znaleźć się zarówno na środku kabiny, jak i bezpośrednio przy ścianie. Brak brodzika pozwala na swobodny dobór kształtu i rozmiaru kabiny oraz sposobu wykończenia podłogi. Dekoracyjny ruszt stanowi jedyny, widoczny element zamontowanego systemu i znajduje się na poziomie posadzki. Może się w nią praktycznie wtopić. Bezprogowe wejście pod prysznic, zdaniem wielu klientów i projektantów, znacząco poprawia estetykę całego wnętrza i optycznie nadaje pomieszczeniu głębi.

Kabina bez brodzika ze ścianką prysznicową VIDRE Walk In Fix z ruchomym skrzydłem

Kabina bez brodzika ze ścianką prysznicową VIDRE Walk In Fix z ruchomym skrzydłem

Korzyści z montażu odpływy liniowego w łazience

Kabina z odpływem liniowym jest komfortowa i bezpieczna w użytkowaniu. Brak progów i innych barier architektonicznych zdecydowanie ułatwia korzystanie z natrysku, co docenią zwłaszcza seniorzy, osoby mające problemy z poruszaniem się, rodzice małych dzieci oraz właściciele czworonogów. Na kabinę walk in decydują się również miłośnicy bardzo modnego obecnie, minimalistycznego stylu oraz osoby, które nie chcą tracić zbyt wiele czasu na sprzątanie łazienki. Brak brodzika, dużych powierzchni i licznych zakamarków, w których gromadzi się trudny do usunięcia brud, to duże ułatwienie w utrzymywaniu kabiny w czystości. Strefę prysznicową można wykończyć płytkami ceramicznymi z antypoślizgową powierzchnią, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo kąpieli. Dużym walorem rozwiązania walk in jest także jego uniwersalność. Odwodnienie liniowe pasuje do każdej łazienki, niezależnie od stylu wykończenia i gabarytów. Dzięki otwartej lub szklanej kabinie bez brodzika, mała łazienka wydaje się optycznie większa, a duży salon kąpielowy nabiera dodatkowej przestronności. Nie powinieneś mieć żadnego problemu ze zgraniem wzoru rusztu z planowanym lub aktualnym wystrojem, ponieważ wybór modeli jest bardzo duży.

Odpływ liniowy MASSI Dot

Odpływ liniowy MASSI Dot

Czyszczenie odpływu liniowego. Jak dbać o odpływ liniowy?

Jak wspomnieliśmy wyżej, kabinę walk in łatwiej utrzymać w czystości – nie tylko ze względu na brak brodzika, ale również ze względu na budowę samego odpływu liniowego. Większość dostępnych na rynku modeli umożliwia czyszczenie syfonu od góry. Ruszt można szybko zdjąć, aby dokładnie umyć rynienkę oraz opróżnić syfon z włosów, resztek kosmetyków i innych zanieczyszczeń. Jeśli masz długie włosy lub często kąpiesz pod prysznicem psa, koniecznie wybierz odpływ z wyjmowanym syfonem lub sitkiem, które zatrzyma większość zanieczyszczeń.

Każdy odpływ liniowy Massi posiada osadnik, który umożliwia łatwe i szybkie oczyszczenie syfonu

Każdy odpływ liniowy Massi posiada osadnik, który umożliwia łatwe i szybkie oczyszczenie syfonu

Czy odpływ liniowy można zamontować w każdej łazience? Ograniczenia podczas montażu odpływu liniowego.

Decyzję o montażu odpływu liniowego najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu czy mieszkania albo chociaż przed generalnym remontem łazienki. Konieczne jest uzyskanie odpowiednich grubości poszczególnych warstw podłogi, aby zmieścić kanał prysznicowy z syfonem oraz podejście kanalizacyjne. Należy pamiętać, że posadzka w łazience powinna znajdować się na tym samym poziomie, co inne pokoje. Możliwość montażu odwodnienia liniowego najlepiej skonsultować z fachowcem – zwłaszcza, jeśli urządzamy mieszkanie w bloku albo kabinę walk in chcemy zaaranżować na piętrze domu. Należy zadbać m.in. o odpowiedni spadek podłogi (2,5%), optymalne ustawienie i wypoziomowanie korytka oraz o dokładną hydroizolację z tzw. płynnej folii. W przypadku niskiej podłogi albo zainstalowanego ogrzewania podłogowego, lepszym i bezpieczniejszym dla stropu (ale równie efektownym) rozwiązaniem może okazać się montaż odpływu w ścianie. Montując odwodnienie liniowe i jakiekolwiek inne urządzenie, nie tylko w łazience, zawsze należy przestrzegać instrukcji i zaleceń producenta. To podstawa zachowania gwarancji. Prace montażowe warto powierzyć doświadczonemu specjaliście.

Podczas zakupu odwodnienia liniowego, kieruj się przede wszystkim jakością wykonania. Wybór marek i modeli jest ogromny, a cena niekoniecznie świadczy o solidności produktu. Ważniejsze są parametry techniczne. Producenci rozwiązań łazienkowych oferują odpływy wykonane z różnych materiałów, m.in. ze stali nierdzewnej, ceramiki, szkła, tworzyw sztucznych czy z drewna egzotycznego. Najpopularniejszym materiałem jest stal nierdzewna, wykończona na wysoki połysk lub mat. Wykonanie wszystkich elementów odpływu ze stali nierdzewnej zapewnia ochronę przed korozją i sprzyja utrzymywaniu się pierwotnego wyglądu przez lata. Zwróć uwagę, czy producent gwarantuje odporność oferowanego systemu na wodę, zmiany temperatur oraz działanie środków chemicznych i kosmetyków. Sprawdź też wysokość wybranego modelu. Odpływ o niewielkiej wysokości łatwiej zmieścisz w podłodze. Standardowo, głębokość rynny wynosi 12 cm, ale na rynku dostępne są też modele o innych parametrach. Pamiętaj, że o skuteczności odprowadzania wody decyduje przede wszystkim przepustowość syfonu, a nie wymiary odwodnienia czy wzór na kratce. Przepustowość wynosząca około 30 litrów na minutę zapewnia efektywne odprowadzanie wody. Design rusztu – jedynego, pozostawionego na widoku elementu systemu, możesz wybrać wedle uznania. Kropki, fale, linie, wzorki – naprawdę jest w czym wybierać. Warto zapytać sprzedawcę o zawartość kupowanego systemu odpływowego. Odwodnienia liniowe mogą być wyposażone m.in. w kołnierze, mankiety uszczelniające, nóżki regulacyjne do wypoziomowania (wzbogacone czasem o membrany tłumiące) oraz syfon. Ważne, by sprawdzić, w jaki sposób można czyścić syfon i czy wybrany model posiada osadnik, który znacząco ułatwia czyszczenie.

Wymiary odpływu liniowego na przykładzie MASSI Marco 80 cm

Wymiary odpływu liniowego na przykładzie MASSI Marco 80 cm

W odpływ liniowy warto zaopatrzyć się u sprawdzonego sprzedawcy, który zdaje sobie sprawę, że kabinę prysznicową aranżuje się na lata. Rzetelny sklep nie zostawia klienta samego z dylematem i pytaniami. W przypadku jakichkolwiek problemów, np. z wyborem właściwego modelu odwodnienia czy montażem urządzenia, powinieneś mieć możliwość łatwego skontaktowania się ze sprzedawcą oraz uzyskania szybkiej, fachowej i bezpłatnej pomocy.

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl