Ogrzewanie podłogowe w łazience - kompletny przewodnik. Rodzaje, wady i zalety oraz montaż
Ogrzewanie podłogowe w łazience - kompletny przewodnik. Rodzaje, wady i zalety oraz montaż

Ogrzewanie podłogowe w łazience stało się niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie. Mając ogrzewanie pod podłogą, można całkiem zrezygnować z kaloryferów albo zostawić tylko jeden grzejnik dekoracyjny – nawet w przypadku dużego salonu kąpielowego. Podłoga jest zawsze przyjemnie ciepła, co docenimy zwłaszcza zimą, gdy wychodząc spod prysznica lub z wanny staniemy na ogrzanych płytkach. Na jakie ogrzewanie w łazience warto się zdecydować i czy instalacja ogrzewania podłogowego to na pewno dobry pomysł? Sprawdźmy!

Łazienka z ogrzewaniem podłogowym jest zawsze przyjemnie ciepła

Łazienka z ogrzewaniem podłogowym jest zawsze przyjemnie ciepła

Rodzaje ogrzewania łazienkowego

[product category_id="226" limit="4" onlyAvailable="true"]

Ogrzewanie w łazience wpływa nie tylko na komfort cieplny, ale również na funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania całego pomieszczenia. Temperatura powinna być tu wyższa o kilka stopni w porównaniu do pozostałych części mieszkania. Aby po wyjściu z wanny czy z kabiny prysznicowej nie czuć dyskomfortu, temperatura posadzki nie może być niższa niż 34°C. Łazienkę można ogrzać różnymi metodami.

Tradycyjne bądź dekoracyjne grzejniki ścienne zapewniają ciepło w łazienkach bez ogrzewania podłogowego lub dogrzewają pomieszczenie, jeśli ogrzewanie podłogowe okazuje się niewystarczające. Ogrzewanie podłogowe w łazience występuje w wersji wodnej i elektrycznej. Oba rodzaje umożliwiają całkowite ukrycie elementów systemu pod podłogą.

1. Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie pod podłogą zwykle wykonuje się z rur z tworzyw sztucznych, wielowarstwowych albo miedzianych z płaszczem z tworzywa sztucznego. Rury mocuje się do podłoża gęsto w równych odstępach (co 5-10 cm) na kształt spirali lub meandry, co zapewnia równomierne grzanie. Zalety tego typu ogrzewania to: niskie koszty instalacji i eksploatacji, prosta integracja z innymi urządzeniami grzewczymi, równomierność grzania oraz wysoki komfort cieplny.

2. Elektrycznie ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe elektryczne (częściej stosowane) to bardziej uniwersalna i tańsza alternatywa dla systemu wodnego, pozwalająca na montaż ogrzewania podłogowego w niemal wszystkich łazienkach, zarówno w nowopowstałych, jak i tych w remontowanych budynkach. System może składać się mat grzejnych, folii grzewczych i kabli, instalowanych tuż pod posadzką, które odpowiadają za błyskawiczne przekazywanie ciepła przez podłogę do całego pomieszczenia. Temperaturę grzania reguluje się za pomocą termostatów lub czujników. Specjalny regulator umożliwia ustawienie czasu uruchamiania ogrzewania czy pożądanej temperatury podłogi. Montując poszczególne elementy systemu, należy pamiętać, by zachować odpowiedni odstęp od zainstalowanych na posadzce urządzeń. Zaletami tego typu ogrzewania są: komfort i pełna kontrola użytkowania, niska awaryjność, niewielki koszt wykonania instalacji, możliwość ogrzewania tylko wybranych powierzchni oraz uniwersalność.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego w łazience

Czy wiesz, że ogrzewanie podłogowe w łazience znane było już w… starożytnym Rzymie? Rzymianie rozprowadzali ciepłe powietrze siecią kanałów. Wśród kluczowych zalet ogrzewania podłogowego warto wymienić:

  • skuteczniejsze pozbywanie się wilgoci z pomieszczenia
  • niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne
  • łatwość i precyzja regulacji temperatury
  • brak obowiązków związanych z konserwacją
  • oszczędność przestrzeni (ma to istotne znaczenie w małych łazienkach)
  • wysoka estetyka (rury, kable i inne elementy instalacji są ukryte pod posadzką)
  • szybsze wysychanie ręczników oraz powierzchni podłóg, ścian, mebli i urządzeń.

Problemy z ogrzewaniem podłogowym zdarzają się bardzo rzadko – pod warunkiem, że zakupiliśmy system u sprawdzonego producenta, który jakość oferowanych rozwiązań potwierdza długim (około 10-letnim) okresem gwarancji. Wybór tanich, nieznanych systemów może okazać się tak naprawdę bardzo kosztowny ze względu na utrudniony dostęp do wadliwych elementów w przypadku ewentualnej awarii. Dość problematyczna może być także konieczność rozplanowania lokalizacji wszystkich montowanych na stałe sprzętów i urządzeń przed instalacją systemu ogrzewania podłogowego, ponieważ pod nimi nie układa się elementów sieci grzewczej.

Rodzaje podłóg, które sprawdza się w ogrzewaniu

Być może słyszałeś, że na ogrzewanie podłogowe w łazience można położyć wyłącznie płytki. To oczywiście mit! Wprawdzie płytki ceramiczne są polecane w przypadku ogrzewania podłogowego, ponieważ dobrze przewodzą ciepło, jednak inne materiały, jak marmur, granit, gres, terakota czy wykładziny z tworzyw sztucznych, są również dozwolone.

Instalacja ogrzewania podłogowego pod drewnianym parkietem i panelami jest możliwa, ale wymaga dokładnego sprawdzenia parametrów wybranego bądź posiadanego okrycia, w szczególności odporności materiału na wilgoć i wahania temperatur, współczynnika skurczu, sposobu wykonania elementów oraz gatunku drewna (powinny być to gatunki twarde, jak polski dąb i akacja albo gatunki egzotyczne). Podłogówka nie jest natomiast zalecana pod tradycyjny parkiet z grubego, litego drewna.

Ogrzewanie podłogowe można zainstalować nie tylko pod klasycznymi kaflami

Ogrzewanie podłogowe można zainstalować nie tylko pod klasycznymi kaflami

Montaż ogrzewania podłogowego

Montaż ogrzewania podłogowego nie jest bardzo skomplikowany, jednak zwykle prace powierza się doświadczonym ekipom wykonawczym. Jak, krok po kroku, zainstalować ogrzewanie podłogowe w łazience?

  1. Przygotowujemy podłoże – powinno być ono pozbawione warstw i elementów mogących osłabić przyczepność. Rysy należy odkurzyć. Podłoże zwilżamy wodą i nanosimy na nie warstwę kontaktową. W kabinie należy wykonać spadek zapewniający swobodne odprowadzanie wody.
  2. Sprawdzamy i mocujemy instalację grzewczą - wysokość wylewki powinna wynosić co najmniej 3,5 cm (krok ten nie dotyczy instalacji mat grzewczych).
  3. Nanosimy hydroizolację (dwie warstwy) – możemy użyć np. folii w płynie.
  4. Zatapiamy taśmy uszczelniające i kleimy kołnierz.
  5. W przypadku montażu maty grzewczej zatapiamy ją w świeżo naniesionym kleju odkształcalnym.
  6. Gruntujemy ściany i podłogi w miejscach, gdzie nie nakładano hydroizolacji.
  7. Przyklejamy płytki i wykonujemy fugi.
  8. Dokładnie myjemy okładziny.

Oczywiście to ogólna instrukcja i należy ją traktować wyłącznie pomocniczo. Zawsze postępujemy zgodnie z instrukcjami producenta danego systemu oraz preparatów i narzędzi używanych w czasie prac. Aby móc w pełni cieszyć się z walorów ogrzewania podłogowego, koniecznie zadbajmy o doświadczoną ekipę wykonawczą, profesjonalny projekt oraz dokładne rozplanowanie zabudowy meblowej, sprzętu AGD, kabiny prysznicowej, wanny i urządzeń sanitarnych.

Płytki gresowe świetnie sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym

Płytki gresowe świetnie sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl