Dlaczego w dzisiejszych czasach tak ważne jest oszczędzanie wody?
Dlaczego w dzisiejszych czasach tak ważne jest oszczędzanie wody?

Szacuje się, że słodka woda, która nadaje się do użytku domowego, stanowi obecnie mniej niż… 1% światowych zasobów. Tymczasem każdy z nas zużywa jej nawet 200 litrów każdego dnia! Znaczne ilości wody trafiają do kanalizacji zupełnie niepotrzebnie. Kapiąca woda z baterii, przestarzała spłuczka, codzienne kąpiele w wannie czy mycie zębów przy odkręconym kranie – to zaledwie wybrani „złodzieje” wody w naszych domach. Problem konieczności oszczędzania wody dostrzegają nie tylko ekolodzy, ale także przedsiębiorstwa, które realizują politykę społecznie odpowiedzialnego biznesu. Producenci rozwiązań łazienkowych przywiązują obecnie priorytetową wagę do proekologiczności oferowanych urządzeń. W końcu w łazience wody zużywamy najwięcej. 

[product search="perlator" limit="4" onlyAvailable="true"]

Opłaca się być eko. Nie marnuj wody.

Marnowanie wody nie tylko narusza równowagę ekosystemu i powoduje kurczenie się i tak już mocno ograniczonych zasobów naszej planety, ale również znacząco obciąża domowy budżet – zwłaszcza, gdy przeanalizujemy wydatki na wodę i ścieki w skali roku. Skoro segregujemy śmieci, kupujemy energooszczędne diody LED i uczymy nasze dzieci szacunku do jedzenia, to powinniśmy tę domową ekopolitykę wdrożyć również w łazience. Łazienka to pomieszczenie, w którym praktycznie każde urządzenie zużywa wodę i to często w sporych ilościach.

Więcej niż nauka. Zadania rodzica.

Do zadań rodzica należy pokazanie dziecku, jak ważne jest oszczędzanie wody i co można zrobić, by zużywać jej mniej. Konieczne jest, by dorośli dawali przykład młodszym domownikom, ucząc ich w ten sposób właściwych nawyków. Częstsze kąpiele pod prysznicem zamiast w wannie (pozwalają zaoszczędzić nawet 30% wody), zakręcanie wody podczas mycia zębów, pranie ręczne w misce zamiast pod bieżącą wodą czy wyrzucanie odpadów do kosza na śmieci, a nie do toalety, to tylko niektóre z proekologicznych zachowań, których możemy uczyć nasze dzieci od najmłodszych lat. Oprócz nauki, niezastąpione w oszczędzaniu wody jest odpowiednie wyposażenie łazienki. Producenci rozwiązań łazienkowych oferują wiele innowacyjnych rozwiązań, które wspierają użytkowników w oszczędzaniu – i wody, i pieniędzy.

Panel prysznicowy z baterią termostatyczną Crome

Panel prysznicowy z baterią termostatyczną Crome

Setki wylanych złotych. Problemy polskich łazienek.

W wielu polskich łazienkach wciąż znaleźć można niesprawne urządzenia sanitarne, ogromne spłuczki czy cieknące krany. Jeśli milimetrowa strużka wody, która stale spływa po wnętrzu miski WC z uszkodzonej spłuczki, nie jest dla kogoś problemem, to warto wykonać kilka obliczeń. Taka spływająca, ledwo widoczna „kapka” wody, po godzinie przekroczy objętość 9 litrów. W ciągu doby wypełni po brzegi jedną dużą wannę, a po roku… 800. Niewinna usterka może nas kosztować minimum kilkaset złotych rocznie. W jakie rozwiązania zainwestować, by wszystkim domownikom żyło się wygodnie i ekologicznie, a jednocześnie taniej?

Bateria umywalkowa DEANTE Hiacynt z perlatorem Aerator Neoperl

Bateria umywalkowa DEANTE Hiacynt z perlatorem Aerator Neoperl

Rozwiązania łazienkowe przyjazne naturze. Zaprojektowane by oszczędzać wodę.

Nowoczesna armatura łazienkowa zaprojektowana jest tak, by oszczędzać wodę. Jednorazowa inwestycja w dobrą baterię może wygenerować znaczne oszczędności. Na końcu wylewki powinien znajdować się perlator napowietrzający, dzięki któremu strumień jest miękki i przyjemny w dotyku, a z kranu wypływa nawet o połowę mniej wody. Warte uwagi są także baterie z termostatem, z których woda o pożądanej temperaturze wypływa niemalże natychmiast. Pozwala to uniknąć manewrowania uchwytem w celu ustawienia odpowiedniej temperatury. Innym, proekologicznym rozwiązaniem jest miska WC z dwupojemnościowym spłukiwaniem oraz/lub funkcją „stop”. Spłukiwanie 3/6 litra pozwala dopasować objętość zużywanej wody (3 albo 6 litrów) do faktycznych potrzeb, a przycisk „stop” umożliwia zatrzymanie spłukiwania, gdy miska jest już czysta. W niektórych stelażach WC można nawet zmienić fabryczne ustawienie spłukiwania 3/6 litra na jeszcze bardziej oszczędne 2/4 litra. Realnych oszczędności może nie odczujemy natychmiast, ale po roku – z całą pewnością. Warto pamiętać, że modna łazienka jest nie tylko designersko urządzona i idealnie czysta, ale również (a może przede wszystkim) funkcjonalna, ekonomiczna i przyjazna naturze.

Kompakt WC ALZA PLUS z oszczędnym spłukiwaniem wody 3/6 litra

Kompakt WC ALZA PLUS z oszczędnym spłukiwaniem wody 3/6 litra

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl