
Bateria z perlatorem, czyli taka, której wylewka wyposażona jest w specjalne sitko zmniejszające zużycie wody, to jedno z podstawowych, proekologicznych rozwiązań w łazience i kuchni. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak dokładnie działa perlator i jakie korzyści generuje – dla środowiska, użytkownika i domowego budżetu.
Sprawdzamy także dostępne na rynku rodzaje perlatorów, doradzamy, jaki model wybrać oraz podpowiadamy, jak dbać o perlator, a gdy zdarzy się awaria - jak go wymienić.
Bateria umywalkowa DEANTE Cubic z perlatorem Aerator Neoperl
Budowa i charakterystyka działania perlatorów
Perlator (nazywany również aeratorem, napowietrzaczem lub sitkiem do baterii) to specjalny system ograniczający wypływ strumienia wody, zamontowany na zakończeniu baterii. Generuje znaczące oszczędności bez obniżania komfortu czy skuteczności mycia. Bateria umywalkowa z perlatorem to dzisiaj standard. W coraz większej ilości modeli perlator stanowi uzupełnienie innych, nowoczesnych eko-rozwiązań, np. ekoblokady czy elektronicznego sterowania.
Perlator
Budowa i działanie
Perlator to niewielkie, bardzo proste w budowie urządzenie. Składa się w zasadzie z 2 elementów: metalowego pierścienia oraz płaskiego wsadu (sitka, siatki) o drobnych oczkach, wykonanego z metalu, silikonu lub tworzywa. Działanie najpopularniejszych na rynku perlatorów opiera się na napowietrzaniu strumienia wody wypływającej z wylewki.
Baterie z perlatorami
[product search="perlator" limit="4" onlyAvailable="true"]
Na wodę wywierane jest podciśnienie, w wyniku czego zasysane powietrze miesza się z wodą, ograniczając jej wypuszczanie. Napowietrzenie sprawia, że strumień staje się miększy i delikatniejszy oraz przyjmuje charakterystyczny, mleczny kolor. Wydaje się też mocniejszy, a woda nie rozpryskuje się na boki. Napowietrzanie wody jest przyjazne zarówno dla człowieka, jak i natury. Dodatkowo pomaga podnieść ciśnienie w instalacji.
W ofercie producentów armatury znaleźć można również perlatory, które ograniczają przepływ wody bez jej napowietrzania, umożliwiając uzyskanie oszczędnego strumienia o niepowtarzalnym, efektownym kształcie, np. strumienia igiełkowego albo w postaci drobnej siateczki. Takie modele perlatorów dedykowane są w szczególności nowoczesnym łazienkom i salonom kąpielowym.
Rodzaje popularnych perlatorów
Perlator stanowi zwykle część baterii, zwłaszcza w przypadku armatury z wyższej półki cenowej. Można kupić go także niezależnie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów perlatorów. Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim ze względu na:
- sposób montażu:
- perlatory z gwintem zewnętrznym, które wkręca się do wnętrza baterii
- perlatory z gwintem wewnętrznym, nakręcane na wylewkę od zewnętrznej strony (pasują zwykle do starszych modeli kranów)
- miejsce zastosowania:
- perlatory do baterii kuchennych
- perlatory umywalkowe
- perlatory prysznicowe
- perlatory bidetowe
- perlatory wannowe (tutaj należy zastanowić się nad zasadnością zastosowania perlatora, ponieważ może on utrudniać/spowalniać napełnianie wanny wodą)
- sposób działania:
- perlatory napowietrzające (najpopularniejsze)
- perlatory tworzące strumień igiełkowy (designerskie)
- materiał, z którego zostały wykonane:
- perlatory metalowe (są bardziej podatne na osadzanie kamienia i muszą posiadać zabezpieczenie antykorozyjne)
- perlatory plastikowe (łatwe w czyszczeniu)
- perlatory silikonowe (optymalne rozwiązanie)
Które modele pomogą oszczędzić wodę?
Każdy perlator przyczynia się do obniżenia zużycia wody. W zależności od wybranego modelu możemy spodziewać się ograniczenia wypływu wody o nawet 50-60%, co w skali roku przekłada się na zauważalnie niższe rachunki za wodę, prąd i odprowadzanie ścieków. W przypadku 4-osobowej rodziny możemy zaoszczędzić nawet 1600 zł rocznie. Jeśli kupujemy baterię z perlatorem w komplecie i chcemy dowiedzieć się, ile wody zużyje wybrany przez nas model, musimy sprawdzić na opakowaniu jego klasę ekologiczną. Mówi ona o ilości przepływu wody na sekundę.
Klasa (oznaczenie) |
Przepływ wody |
Z |
0,15 l/s |
A |
0,25 l/s |
S |
0,33 l/s |
B |
0,42 l/s |
C |
0,50 l/s |
D |
0,63 l/s |
Baterie najbardziej oszczędne - bezdotykowe i jednouchwytowe wyposażone w ekoprzyciski lub ekoblokady, oznaczane są literą Z. Najczęściej używana bateria umywalkowa powinna być oznakowana klasą Z lub A. Z kolei przy wannie lepiej sprawdzi się armatura klasy B, C, a nawet D. To, ile wody pozwoli nam zaoszczędzić perlator, zależy tak naprawdę od różnych czynników, m.in. od szczelności baterii, ilości uchwytów, klasy przepływu oraz naszych nawyków. Warto uświadamiać dzieci - od pierwszych lat życia, o konieczności oszczędzania wody.
Oszczędna bateria umywalkowa DEANTE Funkia z perlatorem Aerator Neoperl
Których modeli należy unikać?
Wybierając perlator nie warto oszczędzać – zwłaszcza, że za naprawdę wysokiej jakości produkt, który posłuży nam wiele lat i przyniesie realne korzyści finansowe, zapłacimy około 20-30 zł. Najtańsze, chińskie modele najczęściej źle przepuszczają wodę przez sitko, przez co kamień bardzo szybko się osadza, uniemożliwiając swobodny przepływ strumienia. Są one też trudne, a nawet niemożliwe do wyczyszczenia, więc po nagromadzeniu kamienia trzeba wymienić perlator na nowy. Lepiej od razu wybrać model z co najmniej średniej półki, objęty gwarancją. Jeśli kupujemy nową baterię dobrej marki, z pewnością będzie ona fabrycznie wyposażona w perlator.
Montaż i wymiana perlatora
Jeśli mamy starszego typu kran, w którym nie było wcześniej peraltora albo konieczna jest wymiana perlatora na nowy, można bez problemu kupić ten element. Warto zabrać do sklepu stary peraltor, by dobrać właściwą średnicę gwintu. Gdy już kupimy peraltor, musimy zaopatrzyć się w kluczyk (czasem znajduje się on w komplecie z baterią), którym odkręcimy sitko. Na perlator nakładamy uszczelkę i przykręcamy go do wylewki. Należy uważać, by uszczelka się nie przesunęła. Delikatnie dokręcamy perlator kluczem. Gotowe!
Czyszczenie i konserwacja perlatora
Bateria z perlatorem, nawet ta z najwyższej półki, wymaga regularnej, najlepiej comiesięcznej konserwacji. Perlator ma kształt sitka, stąd jego tendencja do gromadzenia zanieczyszczeń, które utrudniają napowietrzanie wody i blokują jej wypływ. Jak wyczyścić perlator?
- Przygotuj miseczkę z gorącym octem lub kwaskiem cytrynowym.
- Wykręć napowietrzacz, używając klucza.
- Wyjmij sitko i przepłucz.
- Zanurz części w misce na ok. 15 minut.
- Dokładnie wypłucz wszystkie elementy, przedmuchaj i złóż.
- Wyczyść wnętrze wylewki.
- Zamontuj z powrotem perlator.
- Woda powinna teraz wypływać szybkim i równomiernym strumieniem.
Baterię DEANTE Floks z perlatorem Aerator Neoperl bez problemu utrzymasz w czystości