Skuteczne sposoby usuwania pleśni z silikonu. Problem pleśni w łazience.
Skuteczne sposoby usuwania pleśni z silikonu. Problem pleśni w łazience.

W łazienkach panuje specyficzny mikroklimat. Duża wilgotność i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii. W połączeniu z niewydajną wentylacją i małymi gabarytami pomieszczenia, bardzo łatwo o pleśń w łazience. Brązowa, zielona, a nawet czarna pleśń na fugach pod prysznicem, ceramice czy kafelkach nie tylko szpeci pomieszczenie i obniża trwałość konstrukcji, ale również jest niebezpieczna dla zdrowia domowników. Zobacz, jak usunąć czarną pleśń z łazienki.

Problem pleśni i grzybów w łazience

Pleśń w łazience, czyli nalot o czarnym, zielonym, brązowym lub białym zabarwieniu, najczęściej pojawia się na fugach, w rogach brodzika, na silikonie, w miejscach styku baterii z ceramiką czy w różnych zakamarkach kabiny prysznicowej. Czyszczenie jest rozwiązaniem bardzo nietrwałym, ponieważ nie usuwa przyczyny problemu. Pleśń szybko powraca. Grzyby rozwijają się na fugach, silikonowych uszczelkach, a czasem nawet w murze. Zainfekowane pleśnią fugi najlepiej całkiem usunąć, a następnie zastosować środek pleśniobójczy (należy wybrać preparat bezpieczny dla posiadanych powierzchni) oraz położyć nowe, pleśnioodporne fugi, np. fugi epoksydowe o zwiększonej odporności na zawilgocenia. Podobnie należy postąpić, jeśli czarna pleśń w kabinie prysznicowej pojawiła się na silikonie.


Czy wiesz, że...

Aby skutecznie zmniejszysz ryzyko powstawania pleśni warto wyposażyć łazienkę w produkty mające antybakteryjną powierzchnię Easy Clean, więcej o niej przeczytasz na naszym blogu: https://tanialazienka.com/blog-easy-clean. Zachęcamy również do sprawdzenia cen kabin i umywalek mających ochronną warstwę, ich listę znajdziesz poniżej:


 

Pleśń w łazience wcale nie oznacza, że nie dbasz o czystość

Pleśń w łazience wcale nie oznacza, że nie dbasz o czystość

Pleśń na fugach – usunąć czy wyczyścić fugi?

Jeśli chcemy usunąć pleśń na fugach pod prysznicem, możemy albo spróbować dokładnie wyczyścić brodzik i kabinę, albo wymienić fugi na nowe. Pamiętajmy, że usuwanie fug to zadanie trudne i pracochłonne, wymagające wiedzy i doświadczenia. Używając noża, pilnika czy mikroszlifierki można łatwo uszkodzić płytki. Zajęte pleśnią miejsca najpierw warto spróbować wyczyścić, używając środków chemicznych lub metod domowych. Na rynku znajdziemy wiele preparatów na pleśń w łazience. Dostępne są one w każdym markecie i sklepie z chemią gospodarczą. Warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, znanej marki. Przed użyciem należy koniecznie zapoznać się z instrukcją użytkowania, ponieważ preparaty te najczęściej zawierają substancje żrące, niebezpieczne dla skóry i dróg oddechowych. Po założeniu rękawic ochronnych, zakupionym środkiem należy polać lub spryskać zabrudzoną powierzchnię, a po odpowiednim czasie (na ogół kilku minutach) wystarczy przetrzeć elementy gąbką i dokładnie spłukać ciepłą wodą. W przypadku uporczywych i dużych zabrudzeń, może być potrzebna szczotka. Efekt czystości utrzyma się dłużej, jeśli wyczyszczone powierzchnie zabezpieczymy specjalnym impregnatem.

Z pleśnią możesz walczyć środkami chemicznymi lub domowymi metodami

Z pleśnią możesz walczyć środkami chemicznymi lub domowymi metodami

Usuwanie pleśni w łazience domowymi sposobami

Pleśń w łazience często można skutecznie usunąć domowymi metodami. To dobra wiadomość dla alergików, zwolenników ekologicznych rozwiązań, rodziców małych dzieci oraz innych osób, które z różnych powodów chcą lub muszą unikać stosowania żrących środków czyszczących. Czarną pleśń w kabinie prysznicowej można usunąć za pomocą m.in.:

  1. proszku do pieczenia – należy posypać nim fugi, a po 20-30 minutach wyszorować je szczoteczką i dokładnie spłukać;
  2. roztworu octu, wody i sody oczyszczonej – nakładamy papkę na fugi lub silikon, a po ok. 10 minutach powierzchnię szorujemy i spłukujemy;
  3. wybielającej pasty do zębów – nakładamy pastę i szorujemy;
  4. soku z cytryny – ma on działanie wybielające, więc doskonale radzi sobie z ciemnymi nalotami, nakładamy go, a po 10-15 minutach szorujemy i spłukujemy.

Sok z cytryny

Sok z cytryny ma właściwości silnie wybielające

Usuń przyczynę pleśni

Pamiętaj, że pleśń w łazience to tylko objaw tego, co dzieje się w pomieszczeniu, a samo wyczyszczenie fug czy silikonowych uszczelek nie rozwiąże problemu. Naloty mogą powrócić nawet w ciągu kilku dni! Rozwojowi pleśni w łazienkach sprzyjają zwłaszcza: wysoka temperatura, brak grzejnika lub słabe ogrzewanie, duża wilgotność i utrzymująca się para wodna oraz (przede wszystkim) niewydajny system wentylacji.

[product category_id="188" limit="4" onlyAvailable="true"]

Profilaktyka to podstawa w walce z pleśnią i grzybami. Należy regularnie przeprowadzać przeglądy i konserwować wentylację. Warto także wybierać wyposażenie łazienki zabezpieczone specjalną powłoką, która zapobiega przywieraniu bakterii, grzybów i różnych zabrudzeń. Obecnie warstwę taką nakłada się na urządzenia sanitarne, umywalki, brodziki, a nawet szklane elementy kabin prysznicowych. Współcześnie projektowane kabiny i drzwi wnękowe zawierają minimum elementów i zakamarków, w których mogłyby rozwijać się grzyby.

Łatwa w czyszczeniu kabina prysznicowa półokrągła FLOVIA

Łatwa w czyszczeniu kabina prysznicowa półokrągła FLOVIA

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl