
Płytki drewnopodobne do łazienki, czyli kafle wiernie imitujące naturalne drewno, to ekonomiczne, wytrzymałe i efektowne rozwiązanie, cieszące się wciąż rosnącą popularnością. Jak zaaranżować łazienkę, stosując płytki łazienkowe drewnopodobne? Jakie są zalety i wady rozwiązania? W którą stronę układać płytki drewnopodobne? Tego (i nie tylko) dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Płytki drewnopodobne do złudzenia przypominają naturalne drewno
Czym są płytki drewnopodobne i czy sprawdzają się w łazience?
Płytki drewnopodobne to nowoczesne płytki wytwarzane z ceramiki lub gresu o strukturze do złudzenia przypominającej naturalne drewno. Oprócz efektu usłojenia, często posiadają typową dla drewna, szorstką powierzchnię. Mogą też przyjmować różne kształty, np. chevronu (jodełki). Obecnie płytki drewnopodobne dostępne są w ogromnej ilości wzorów. Można kupić płytki imitujące drewno postarzane, z recyklingu, lakierowane czy z charakterystycznym „meszkiem”.
[product category_id="250" limit="4" onlyAvailable="true"]
Produkowane są one w taki sposób, by pod względem estetyki nie odbiegać od prawdziwych, drewnianych paneli. Ich kluczową zaletą jest wysoka odporność na uszkodzenia i relatywnie niska cena, co czyni je ekonomiczną i funkcjonalną alternatywą dla naturalnego surowca. Dzięki swoim właściwości, płytki drewnopodobne w łazience sprawdzają się idealnie! Jakie są inne zalety rozwiązania? I czy płytki drewnopodobne do łazienki mają w ogóle jakieś wady?
Zalety i wady płytek drewnopodobnych
Jakie zalety mają płytki drewnopodobne do łazienki?
- Po pierwsze - ponadczasowy design. Płytki drewnopodobne to niekwestionowany hit wnętrzarski, odporny na upływ czasu. Drewniane meble i podłogi nigdy nie wychodzą z mody, dlatego stosując płytki podłogowe drewnopodobne nie musisz się martwić o szybką zmianę trendów.
- Po drugie - łatwość w utrzymaniu w czystości. Płytki łazienkowe drewnopodobne, podobnie jak „zwykłe” płytki ceramiczne, są proste w czyszczeniu oraz odporne na wilgoć i pleśń. Nie wymagają cyklicznych konserwacji, jak elementy drewniane. Do ich pielęgnacji wystarczy regularne przecieranie wodą z detergentem.
- Po trzecie – wytrzymałość. Płytki drewnopodobne są znacznie bardziej odporne na wahania temperatur, wodę, wilgoć, zarysowania i płowienie od prawdziwego drewna.
- Po czwarte – bogactwo dostępnych wzorów. Tak szeroki wybór oznacza praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne - w przeciwieństwie do mocno ograniczonej gamy gatunków drewna, nadających się do łazienek.
- Po piąte – proekologiczność. Płytki drewnopodobne w łazience to wybór przyjazny środowisku, przyczyniający się do ograniczenia wycinki drzew. Warto być eko.
- Po szóste – uniwersalność. Płytki drewnopodobne pasują do przeróżnych aranżacji. Świetnie komponują się z wystrojem skandynawskim, eko, rustykalnym, klasycznym i glamour. Doskonale wyglądają jako tło dla drewnianego, białego i szarego wyposażenia łazienki.
- Po siódme – cena. Wykonanie podłogi w łazience z naturalnego drewna w odpowiednio dobranym i zabezpieczonym gatunku, może nas kosztować fortunę. Płytki drewnopodobne okazują się znacznie mniej kosztowną inwestycją.
- Zapewne miłośnicy drewna powiedzą, że nic nie jest w stanie oddać uroku naturalnego surowca.
- Płytki drewnopodobne zwykle posiadają duże rozmiary, dlatego niedoświadczona osoba może mieć problem z ich właściwym układaniem.
- Chociaż wyglądają jak drewno, to w przeciwieństwie do naturalnego surowca, są zimne. Na szczęście problem ten w pełni rozwiązuje ogrzewanie podłogowe, z którym płytki drewnopodobne doskonale współpracują (znakomicie przewodzą ciepło).
- Należy dobrze przemyśleć ich rozkład w łazience, by nie przytłoczyły (zwykle i tak ciasnej) przestrzeni.
Czy płytki drewnopodobne mają jakieś wady?
- Zapewne miłośnicy drewna powiedzą, że nic nie jest w stanie oddać uroku naturalnego surowca.
- Płytki drewnopodobne zwykle posiadają duże rozmiary, dlatego niedoświadczona osoba może mieć problem z ich właściwym układaniem.
- Chociaż wyglądają jak drewno, to w przeciwieństwie do naturalnego surowca, są zimne. Na szczęście problem ten w pełni rozwiązuje ogrzewanie podłogowe, z którym płytki drewnopodobne doskonale współpracują (znakomicie przewodzą ciepło).
- Należy dobrze przemyśleć ich rozkład w łazience, by nie przytłoczyły (zwykle i tak ciasnej) przestrzeni
W którą stronę układać płytki drewnopodobne?
Prace montażowe najlepiej zacząć od ułożenia płytek „na sucho” – bez przyklejania, by sprawdzić, czy efekt końcowy nas w pełni zadowoli. Do wyboru pozostają różne sposoby układania. Najpopularniejsze to: angielski prosty, prosty, karo, szachownica, plaster miodu i jodełka. Układając płytki warto mieszać produkty z różnych opakowań i odwracać je o 180o (różnice tonalne są zamierzone!).
Dzięki temu, uzyskamy maksymalnie naturalny efekt, wiernie oddający niejednorodność struktury prawdziwego drewna. Miłośnicy wnętrzarskich eksperymentów mogą spróbować łączyć płytki drewnopodobne do łazienki o różnych kolorach i formatach – z tych samych lub innych kolekcji. W ten sposób stworzą absolutnie unikatowy wystrój. Warto pamiętać, że drewnopodobne płytki zaleca się układać z przesunięciem do max. 1/3 długości płytki sąsiadującej.
Nie należy układać ich w tzw. cegiełkę, by nie uwidocznić krzywizn. Układanie rozpoczynamy od środka pomieszczenia (należy go wyznaczyć). Następnie układamy kolejne płytki w kierunku ściany - tak, by dokończyć rząd. Rekomendowana szerokość fugi to min. 2 mm.
Płytki drewnopodobne w łazience na ścianie czy na podłodze?
Płytki drewnopodobne do łazienki świetnie nadają się zarówno do wyłożenia ścian, jak i podłogi. Rewelacyjnie prezentują się na we wnęce prysznicowej, na obudowie wanny, na ścianie za miską WC oraz innych fragmentach ścian i podłóg (w ten sposób unikniemy ryzyka przytłoczenia i optycznego pomniejszenia przestrzeni). Jedyne, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę kupując płytki podłogowe drewnopodobne, to parametry techniczne, czyli klasa ścieralności i funkcje antypoślizgowe.
Przykłady płytek imitujących drewno
Wysokiej jakości płytki drewnopodobne do łazienki w rozmaitych wzorach i rozmiarach znajdziecie w ofercie firmy CERAMIKA PARADYŻ – jednego z największych w Polsce producentów ściennych i podłogowych drewnopodobnych płytek ceramicznych. Propozycje płytek imitujących drewno PARADYŻ:
Płytka podłogowa PARADYŻ ALMONTE NATURAL Stopnica 29,8x59,8
Płytka podłogowa PARADYŻ ROVERE NATURALE Taco Nacinane 14,8x14,8
Propozycje dekoracji ściennych do łazienki
Płytki drewnopodobne do łazienki warto zestawiać z dekoracjami ściennymi, zwłaszcza w odcieniach szarości i bieli. W ten sposób uzyskamy unikatowy wystrój w klimacie skandynawskim, rustykalnym, prowansalskim czy art deco. W poszukiwaniu inspiracji warto sięgnąć do portfolio marki PARADYŻ (płytki nadają się zarówno do łazienki, jak i do kuchni).
- Zobacz płytki w naszym sklepie, przejdź teraz do kategorii płytek podłogowych https://tanialazienka.com/plytki-podlogowe.html
Płytka ścienna PARADYŻ MOLI NERO Inserto D 9,8x19,8
Płytka ścienna PARADYŻ RODARI Blue 9,8x9,8
Płytka ścienna PARADYŻ RONDONI Beige Inserto Struktura D 9,8x29,8
Płytka ścienna PARADYŻ RONDONI Beige Inserto Struktura D 9,8x29,8 wzór
Propozycje płytek podłogowych do łazienki
Jeżeli płytki drewnopodobne do łazienki to jednak nie nasze klimaty, warto sprawdzić inne, równie atrakcyjne rozwiązania na podłogę, np. płytki wykonane z gresu szkliwionego.
Płytka podłogowa PARADYŻ AGAT NATURALE Lappato 29,8x59,8
Płytka podłogowa PARADYŻ ALBIR BIANCO Mozaika 29,8x29,8 k.2,3x4,8
Zobacz również: