
Pytanie odwieczne jak spór o pierwszeństwo jajka lub kury. Każde rozwiązanie ma swoich wiernych zwolenników i zaciekłych przeciwników. Spotkać można także symetrystów, którzy szukając kompromisu, stawiają zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową. Przy ograniczonej przestrzeni nie zawsze jest to możliwe. Jeśli planujesz remont łazienki lub przymierzasz się do zmiany wystroju, koniecznie poznaj wady i zalety obu wariantów.
Wanna w łazience - wady i zalety
Jak wygląda większość reklam gabinetów odnowy biologicznej? Główną postacią jest najczęściej kobieta o urodzie Kleopatry. Jeśli nie leży na stole do masażu, to z plasterkami ogórka na oczach i białym ręcznikiem na głowie spoczywa w wannie pośród piany. To oczywiście odwzorowanie stereotypu, ale nie ulega wątpliwości, że wanna w łazience jest swoistą namiastką pobytu w salonie SPA.
Z czego to wynika? Długie kąpiele są niezwykle relaksujące i pozwalają rozluźnić napięte ciało. Świat na chwilę przechodzi w stan czuwania, pierzchną problemy dnia codziennego i można w spokoju oddać się rozmyślaniom. To obraz idealny. W praktyce, na zanurzenie w wannie pełnej bąbelków trudno znaleźć czas. Wówczas można skorzystać z baterii wannowej wyposażonej w końcówkę prysznicową.
Młodzi rodzice z pewnością doceniają to rozwiązanie, niezależnie od tego czy dysponują wanną prostokątną czy wolnostojącą. Kąpiel małego dziecka jest wtedy dużo wygodniejsza niż brodziku, choćby nawet i głębokim. Niemniej jednak, wanna zajmuje sporo miejsca. To spory mankament zwłaszcza w sytuacji, gdy ktoś musi wykonać remont małej łazienki. W tym aspekcie lepiej sprawdza się kabina prysznicowa.
Jaka kabina prysznicowa do łazienki?
Asortyment kabin prysznicowych jest naprawdę imponujący. Przede wszystkim różnią się od siebie kształtem. Wybór zależy od układu pomieszczenia i ustawienia pozostałych elementów wyposażenia. Jeśli jedynym wolnym miejscem do dyspozycji jest narożnik, wówczas powinno się zakupić kwadratową kabinę prysznicową. Warto przy tym pamiętać o doborze odpowiedniego brodzika i obudowy.
W wąskich i podłużnych łazienkach sprawdzają się kabiny prostokątne. Alternatywnym rozwiązaniem jest wymurowanie wnęki pełniącej funkcję kabiny. Wtedy wystarczy tylko kupić drzwi prysznicowe ze szkła hartowanego oraz odpływ liniowy. Płaskie wejście pod prysznic przekłada się na aspekt bezpieczeństwa, ponieważ do minimum ograniczone jest ryzyko poślizgnięcia po kąpieli.
Prysznic czy wanna - co wybrać?
Po zapoznaniu się z rozwiązaniami, dylemat wciąż pozostaje żywy. Warto zatem przywołać argumenty niezwiązane z wygodą użytkowania lub podkreślające walory estetyczne. Ważną kwestią do rozważenia jest wysokość rachunków. Zgodnie z powszechnie panującym przekonaniem, kabina prysznicowa pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Czy to wyłącznie mit?
Rzadko się zdarza, że codziennie ktoś wypełnia wannę wolnostojącą po brzegi wodą. Jeśli jednak tak się dzieje, to zużycie wody wynosi ok. 150 litrów. W przypadku prysznica jest to średnio 15 litrów na minutę. Osoby preferujące długie natryski będą zatem zmuszone do poniesienia równie wysokich kosztów.
Należy także pamiętać, że nie tylko w wannie można się całkowicie zrelaksować. Coraz więcej sklepów oferuje kabiny prysznicowe z hydromasażem. To niemal małe pokoje do odnowy biologicznej, wyposażone w generator pary i kilka dysz do masażu.
Trudno zatem jednoznacznie wskazać, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Wszystko zależy od osobistych preferencji oraz warunków mieszkaniowych. Kto dopiero planuje budowę domu, powinien od razu zbudować dwie łazienki. Wtedy chociaż w jednej z nich znajdzie się miejsce zarówno dla wanny oraz kabiny prysznicowej.
Zobacz również: