
Stelaż podtynkowy WC to doskonałe rozwiązanie do każdej, nowoczesnej i ekonomicznej łazienki. Warto wybrać model stelaża, który oprócz typowych funkcji oferuje możliwość wyregulowania objętości spłukiwanej wody, by skutecznie obniżyć koszty eksploatacji łazienki, a przy okazji lepiej dbać o środowisko naturalne. Podpowiadamy, jak zmniejszyć zużycie wody, dzięki odpowiedniemu ustawieniu spłuczki.
[product search="stelaż zatynkowy" limit="4" onlyAvailable="true"]
Czym różnią się od siebie stelaże podtynkowe?
Na rynku dostępne są rozmaite modele stelaży wc podtynkowych wielu marek. Różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją, rozmieszczeniem poszczególnych elementów, zintegrowaniem ze zbiornikiem spłukującym, wytrzymałością i nośnością, zastosowanymi technologiami i funkcjami czy w końcu ceną. Typ stelaża podtynkowego dobieramy do rodzaju ceramiki, którą chcemy na nim zawiesić. Inny stelaż pasuje do miski WC, a inny do umywalki czy bidetu.
Urządzenia sanitarne zawieszona na stelażach podtynkowych - na zdjęciu miska wisząca Neve ALZA w szarym macie
Rola stelaża podtynkowego w oszczędzaniu wody i pieniędzy
Chociaż na zewnątrz widoczna jest tylko lśniąca miska WC i elegancki przycisk spłukujący, to konstrukcja ukryta w ścianie ma kluczowy wpływ na komfort i ekonomię użytkowania toalety. Wysokiej jakości stelaże podtynkowe renomowanych marek (np. Cersanit, Koło, Tece, Geberit, Massi), wyposażone są w niezawodne zawory napełniające o specjalnej konstrukcji, w 100% szczelne zbiorniki spłukujące oraz systemy oszczędnego spłukiwania, które pozwalają dodatkowo zmniejszyć zużycie wody. W zależności od rodzaju stelaża podtynkowego, do jednorazowego spłukania nieczystości można wykorzystać od 2 do 6 litrów wody. Najczęściej dostępne konfiguracje to: 2/4, 2,5/5, 3/5 i 3/6 litrów wody (np. ustawienie 2/4 oznacza, że za pomocą jednego przycisku uwolnimy jednorazowo 2 litry wody, a naciskając drugi – 4 litry, co pozwala lepiej dopasować zużycie wody do bieżących potrzeb).
Stelaż podtynkowy do WC CERSANIT Slim&Silent z możliwością regulacji 2/4 lub 3/6 litra
Jak zmniejszyć objętość spłukiwanej wody?
Według badań, do całkowitego opróżnienia toalety w zupełności wystarczy 6 litrów wody, jednak wiele zbiorników podtynkowych, zamontowanych w polskich domach i mieszkaniach, posiada objętość aż 9 litrów, które w całości uwalniane są po naciśnięciu przycisku. W efekcie, dochodzi do marnowania znacznych ilości wody, generowania zbędnych ścieków, a tym samym – do niepotrzebnego obciążania domowego budżetu. Armatura zainstalowana w wybranych, nowoczesnych modelach stelaży podtynkowych daje możliwość wyboru objętości spłukiwania 3/6 (6 litrów dla „dużego spłukiwania” i 3 litry dla „małego”) lub 2/4 litra (4 litry dla „dużego spłukiwania” i 2 litry dla „małego”). Chociaż system spłukiwania 3/6 i tak uznawany jest za oszczędny, to można być jeszcze bardziej eko, ustawiając spłukiwanie 2/4 litra. Zapewnia to długofalowe oszczędności i przynosi dużą satysfakcję z dbałości o środowisko naturalne. Regulacji można dokonać przez zmianę ustawień na zaworze spustowym (np. przekręcenie odpowiedniego przełącznika). Dokładny sposób wyregulowania danego stelaża zawsze wskazuje producent w dołączonej do produktu instrukcji obsługi i montażu. 2/4 litra to minimum. Jeśli dodatkowo wybierzemy model stelaża podtynkowego z opcją rozpoczęcia napełniania zbiornika po całkowitym zamknięciu zaworu spustowego, każde spłukiwanie pozwoli zaoszczędzić kolejne 0,5 litra wody.
W spłuczkach TECE, instalator może za pomocą suwaka wybrać ilość wody do pełnego spłukiwania /fot. tece.com
Czy ustawienie spłukiwania 2/4 l zawsze jest możliwe?
Wyregulowanie zaworu spustowego, aby uzyskać objętość 2/4 litra, będzie możliwe tylko w stelażach zatynkowych, które zostały przez producenta wyposażone w taką opcję, dlatego przed zakupem konkretnego modelu, należy dokładnie zapoznać się z opisem produktu. Jeśli zależy nam na realnych oszczędnościach, należy pamiętać o zakupie także odpowiedniej miski WC. Połączenie nowoczesnego, wydajnego stelaża z przestarzałą ubikacją po prostu nie ma sensu. Wybrane urządzenie sanitarne musi być dostosowane do spłukiwania bardzo małą ilością wody. Najlepiej, jeśli zamontowana na stelażu miska WC będzie wyposażona w technologię rimless (miska bezkołnierzowa – bezrantowa) oraz pokryta warstwą antybakteryjną, która zapobiega gromadzeniu się zabrudzeń. Warto także przyjrzeć się instalacji kanalizacyjnej i zastosować przewód o średnicy 90 mm (a nie jak standardowo 110 mm). Opłaca się oszczędzać.
Zestaw 4w1: miska WC MASSI Decos Rimless + stelaż Cersanit Slim 2/4 lub 3/6 l + mata + deska wolnoopadająca
Zobacz również: