
Nie możesz patrzeć na rury grzewcze lub sanitarne, które szpecą Twoją łazienkę i odwracają uwagę od wszystkich innych elementów wyposażenia? Sprawę dodatkowo komplikuje mocno ograniczony metraż? Doskonale znamy ten problem. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sprawdzone sposoby na zabudowanie lub zamaskowanie rur nawet w bardzo małej łazience w bloku.
Rodzaje rur w łazience
Każda wewnętrzna instalacja wodna (sanitarna) i grzewcza budowana jest w oparciu o rury, które różnią się od siebie budową, odpornością chemiczną i termiczną oraz technologią łączenia. Jakość ich wykonania i użyte materiały w znaczącym stopniu decydują o przebiegu i trwałości instalacji.
Najczęściej stosowane materiały
Obecnie najczęściej stosuje się rury z tworzywa sztucznego (polietylen, polipropylen, polibutylen, rury wielowarstwowe PE), chociaż przy łączeniu instalacji z podgrzewaczem wody przydaje się odcinek rury stalowej lub miedzianej. Rozprowadzenie rur w łazience warto dobrze przemyśleć i zaplanować tak, by cała instalacja była możliwie najmniej widoczna. W końcu przyjmuje się, że jest to inwestycja na minimum pół wieku.
Dostęp do rur był ważniejszy niż ich wygląd
Z problemem odsłoniętych rur zmagają się przede wszystkim właściciele starych domów i mieszkań, ponieważ dawniej instalacje tworzono tak, by w przypadku ewentualnej awarii fachowiec bez trudu dostał się do rur.
Odkryte rury to częsty problem nabywców starych domów i mieszkań
Zabudowa rur grzewczych
Kiedyś rury grzewcze biegnące po ścianach maskowano za pomocą zasłonek i firanek. Na szczęście dzisiaj istnieją bardziej nowoczesne i ergonomiczne sposoby na estetyczną zabudowę instalacji. Co ważne, nie wymagają one kucia ścian. Najpopularniejszą metodą jest obudowanie instalacji grzewczej specjalnymi, wodoodpornymi płytami kartonowo-gipsowymi. Można wykorzystać również wodoodporne sklejki. Płyty nadają się do tworzenia nie tylko płaskich i gładkich powierzchni, ale także różnych, nietypowych konstrukcji (łuki, pilastry etc.), co ułatwia ukrywanie szpecących rur w mało ustawnych, ciasnych pomieszczeniach.
Ukrywanie rur sanitarnych
Rury wodne i kanalizacyjne najłatwiej ukryć, obudowując je płytami gipsowo-kartonowymi albo sklejką wodoodporną. Należy pamiętać, by tworzona konstrukcja umożliwiała dostęp na wypadek awarii. Maskujące powierzchnie można pomalować farbą albo wykończyć płytkami lub tapetą. Wygodnym rozwiązaniem są ekrany mocowane na magnesach. Rury sanitarne często można zabudować meblami. W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się szafki wykonane na wymiar. Przed zabudowaniem, koniecznie upewnij się, że rury nie mają specyficznych wymagań. Np. rury stalowe powinny zostać wcześniej zabezpieczone podkładową farbą antykorozyjną.
Elementy odpływu ukryjesz w szafce podumywalkowej
Maskowanie rur poziomych
Rury poziome, prowadzone pod sufitem, są częstym problemem w starym budownictwie. Wyglądają nieestetycznie i przeszkadzają w swobodnej aranżacji łazienki. Jak skutecznie zamaskować tego typu instalację? Najmniej inwazyjnym i chyba najprostszym sposobem na wtopienie rur poziomych w otoczenie jest pomalowanie ich na kolor sufitu lub ścian.
Wprawdzie rury nie znikną, ale przynajmniej nie będą się mocno rzucać w oczy. Inną, wymagającą nieco więcej pracy i nakładów finansowych metodą, jest zgrabne obudowanie instalacji płytami kartonowo-gipsowymi. Można to zrobić na 2 sposoby:
- zabudować całą ścianę lub sufit (co pomniejszy nieco pomieszczenie, ale pozwoli uzyskać idealnie gładką powierzchnię)
- obudować jedynie rury.
Jeśli w Twojej łazience rury biegną w okolicach okna, z łatwością zamaskujesz je, zawieszając kryjącą zasłonę. Warto też podejść do problemu z trochę innej strony, zgodnie z zasadą „Jeśli nie możesz czegoś ukryć, wyeksponuj to”. Miłośnicy stylu industrialnego z pewnością wiedzą, co mamy na myśli. Spróbuj podkreślić rury i wykorzystać je w oryginalny sposób. Inspiracji można szukać na portalach wnętrzarskich.
Aranżacje loft kochają kontrasty i odsłonięte elementy instalacji - spróbuj pomalować rury na czarno lub szaro
Zabudowa rur pionowych
Jedną z najczęściej wybieranych metod zabudowy rur pionowych jest obudowa kartonowo-gipsowa. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości jej zastosowania, sięgnijmy po metody maskowania, np. farbę w takim samym kolorze, jak ściany, na których znajdują się rury albo w odcieniu kontrastującym z wystrojem. Możemy też wykorzystać efektowną zasłonę, ale niezbyt masywną, żeby optycznie nie zmniejszała i tak ciasnego wnętrza. Bez względu na położenie instalacji, rury można obudować szafkami lub regałem – najlepiej wykonanymi na wymiar. Rury schowasz za koszami z kosmetykami, ręcznikami czy różnymi dekoracjami.
Ukrywanie rur gazowych
Do ukrywania rur gazowych należy podchodzić ze szczególną ostrożnością, ponieważ najmniejsze błędy i naruszenia mogą okazać się fatalne w skutkach. Co do zasady, rury gazowe powinny być prowadzone na powierzchni ścian. Zabudowanie konstrukcją z karton-gipsu jest dopuszczalne, ale wymaga umieszczenia w niej otworów wentylacyjnych (rewizyjnych), które można estetycznie zakryć kratką lub plastikową rozetką (dostępne w każdym markecie budowlanym). W pobliżu otworów warto zamontować czujnik gazu.
Sposoby zabudowy i maskowania
Podsumujmy najczęściej wykorzystywane metody zabudowy i maskowania rur w łazienkach, które pozwolą Ci skutecznie uporać się z problemem - bez narażania instalacji na utratę funkcjonalności.
Zabudowa wanny powinna zapewniać łatwy dostęp do syfonu
Przy pomocy płyt gipsowo kartonowych
Zabudowa rur płytami gk to jedna z najpopularniejszych metod, pozwalająca dowolnie zabudować instalację. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności przeznaczone są specjalnie zaimpregnowane, wodoodporne (zielone) płyty. Obudowa może przyjmować rozmaite kształty, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Płaską, gładką powierzchnię bardzo łatwo pomalować lub obłożyć kafelkami. Płyty z kartongipsu wprawdzie zabierają nieco miejsca, ale śmiało można je wykorzystać w małej łazience. Ukryjemy rury, a przy okazji uzyskamy funkcjonalną półkę na rzeczy oraz miejsce do montażu punktowego oświetlenia.
Konstrukcje z karton-gipsu zapewniają nieskończone możliwości wykończenia
Przy pomocy stelaży
Rury doprowadzające wodę oraz rury kanalizacyjne można ukryć za pomocą stelaża instalacyjnego. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość montażu umywalki w dowolnym miejscu w łazience.
Przy pomocy systemów podtynkowych
Systemy podtynkowe są powszechnie stosowane do montażu elementów wyposażenia łazienki w nowoczesnym budownictwie. Montuje się je przed ułożeniem płytek. Rozróżniamy 2 główne rodzaje stelaży: do lekkiej zabudowy, które okładane są płytą gipsową oraz do ciężkiej zabudowy, przeznaczone do zamurowowania w ścianie. Wybór danego typu systemu podtynkowego zależy od warunków technicznych łazienki, dostępnego budżetu i oczekiwanego czasu realizacji. Na rynku znaleźć można różne, innowacyjne rozwiązania, których wdrożenie nie wymaga kucia ścian.
Urządzenia sanitarne zawieszone na stelażach podtynkowych
Przy pomocy malowania
Malowanie rur farbą w kolorze ścian to kolejny, bardzo popularny sposób ich maskowania. Ma on jedną, dość oczywistą wadę – rury nadal są widoczne i ograniczają swobodę aranżacji, chociaż mniej rzucają się w oczy. Warto pamiętać, że istnieją wnętrza, w których widok elementów instalacji jest wręcz pożądany. Przykładowo, w industrialnej łazience fenomenalnie wyglądają rury w odcieniu intensywnej czerwieni albo miedzi. Z kolei w jasnych, skandynawskich przestrzeniach, warto pomalować rury na kolor ciemnoszary, a w aranżacjach eko i marynistycznych opleść rury naturalną liną.
Przy pomocy zasłonki
Zasłony sprawdzają się przede wszystkim w łazienkach, w których rury biegną w okolicach okna. W innych przypadkach niepotrzebnie zabierają miejsce i wyglądają dość dziwacznie. Alternatywą dla zasłon są ażurowe ścianki lub parawany. Świetnie maskują i odwracają uwagę.
Przy pomocy podwieszanego sufitu
Podwieszany sufit znakomicie ukrywa to, co nieestetyczne, generuje dobre miejsce na oświetlenie, tłumi hałasy, jest lekki i bezpieczny. Można pod nim schować instalację, ponieważ w razie awarii łatwo go zdemontować. Sufit podwieszany doskonale nadaje się do łazienek, o ile jest odporny na wilgoć (parametr ten określany jest w procentach). Ze względów bezpieczeństwa, nie ukrywa się pod nim jedynie rur gazowych.
Sufit podwieszany ukryje rury i dostarczy miejsce na oświetlenie punktowe
Ukrywanie liczników i zaworów wody
Dostęp do liczników wody
Do liczników rejestrujących zużycie zimnej i ciepłej wody powinien być zapewniony swobodny dostęp na wypadek kontroli lub konieczności ich wymiany. W nowoczesnych łazienkach wykonuje się otwór w obudowie pionu z płyt g-k, zamykany metalowymi drzwiczkami. Jest on zwykle zlokalizowany w takim miejscu, by nie rzucać się w oczy. Uwaga! Przeniesienie liczników wymaga zgłoszenia do administratora budynku. Gdy znajdą się w nowym miejscu, uprawniona osoba musi je zaplombować.
Dostęp do zaworów wody
Szybki dostęp do zaworów jest konieczny, gdy potrzebujemy odciąć dopływ wody, np. zauważasz wyciek w domu i nie wiesz, skąd się wydobywa, chcesz wymienić baterię albo udajesz się w dłuższą podróż. W nowoczesnych łazienkach zawory odcinające wodę - odpowiednio ciepłą i zimną, umieszcza się pod każdym urządzeniem sanitarnym. Wyjątkiem jest pralka i spłuczka, które mają tylko zawór zimnej wody. W starszym budownictwie zawory odcinające wodę często znajdują się w piwnicy. Bardzo ważne jest, by wiedzieć, gdzie dokładnie się znajdują, aby w przypadku awarii nie tracić czasu na poszukiwania. Informacja ta znajduje się w projekcie budowy instalacji hydraulicznej.