
Zauważyłeś, że w trakcie lub po kąpieli wokół brodzika zbiera się woda? Nieszczelny brodzik to dość częsty problem. Na szczęście uszczelnienie kabiny prysznicowej nie jest szczególnie trudnym ani pracochłonnym zadaniem. Nie wymaga też angażowania fachowca.
W samodzielnej naprawie cieknącego brodzika wspiera Cię silikon sanitarny – Twój łazienkowy przyjaciel. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak uszczelnić brodzik silikonem. Przy okazji poznasz kilka użytecznych wskazówek montażowych oraz sprawdzone sposoby na zapobieganie grzybom i pleśniom w łazience.
Jak uszczelnić kabinę prysznicową?
Nieszczelny brodzik w łazience. Jak to naprawić?
Jeśli drzwi kabiny prysznicowej są sprawne i właściwie domknięte, a mimo to w czasie kąpieli na podłodze pojawiają się plamy z wody, musimy koniecznie sprawdzić szczelność brodzika. Najważniejsze to ustalić źródło wyciekającej wody. Nieszczelny brodzik zwykle oznacza, że przecieka instalacja albo połączenie między brodzikiem i ścianami lub drzwiami kabiny zostało niedokładnie zabezpieczone. Jeśli woda wydostaje się przez elementy instalacji (np. w miejscu połączenia syfonu z odpływem lub rurą odprowadzającą wodę), należy dokręcić połączenia (o ile są poluzowane) oraz sprawdzić stan uszczelek, które są głównym winowajcą przeciekania.
Instrukcja uszczelniania brodzika i kabiny prysznicowej
Etapy prac będą tu zależeć od sposobu obudowania brodzika. Jeżeli jednak okaże się, że problem tkwi w niedokładnym uszczelnieniu połączeń (np. zastosowano kiepskiej jakości preparat albo niewłaściwie nałożyliśmy silikon), wówczas powinnyśmy ponowić uszczelnienie kabiny prysznicowej – tym razem wybierając wysokiej jakości produkty i postępując dokładnie według instrukcji producenta.
Jak uszczelnić brodzik silikonem krok po kroku?
- Stare uszczelnienia należy dokładnie usunąć, np. za pomocą specjalnego nożyka i rozpuszczalnika do silikonu.
- Miejsce po usunięciu starej spoiny dokładnie czyścimy i odtłuszczamy.
- Następnie zabezpieczamy krawędzie szczeliny (np. taśmą malarską) i wypełniamy przestrzeń silikonem sanitarnym, używając pistoletu do silikonowania.
- Na koniec fugę delikatnie przecieramy wilgotną szmatką z odrobiną mydła lub płynu do naczyń, co nada jej estetycznego wyglądu.
- Teraz czekamy. Silikon schnie ok. 24h (dokładny czas schnięcia zawsze podany jest na opakowaniu produktu lub dołączonej do niego instrukcji). W tym czasie nie wolno nam korzystać z prysznica.
Porządnie wykonane uszczelnienie posłuży nam co najmniej kilka lat
Konsekwencje nieszczelnego brodzika
Właściwa hydroizolacja to absolutna podstawa podczas montażu każdej kabiny prysznicowej – zarówno klasycznej z brodzikiem, jak i aranżowanej bezpośrednio na posadzce (typu walk-in). Jeśli od razu nie zadbamy o odpowiednie uszczelnienie kabiny prysznicowej, to likwidowanie skutków nieszczelności może nas sporo kosztować – pieniędzy, czasu i nerwów. Szczelny brodzik jest szczególnie istotny, gdy mieszkamy w bloku. Jego przeciekanie grozi zalaniem i zniszczeniem nie tylko swojej łazienki, ale również mieszkań sąsiadów poniżej, co może się wiązać ze stratami rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Możesz zalać nie tylko swoją łazienkę, ale również łazienki sąsiadów
Grzyb i pleśń na płytkach. Jak im zaradzić?
Grzyby i pleśnie, czyli szary, czarny, brązowy lub zielony nalot na fugach i silikonach, to bardzo częsty problem, dotyczący nie tylko zaniedbanych łazienek czy pomieszczeń z niewłaściwie wykonaną wentylacją. W łazience panuje specyficzny mikroklimat. Duża wilgoć i wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi pleśni. Na szczęście można temu skutecznie zapobiegać. W walce z pleśnią najważniejsza jest odpowiednia wentylacja łazienki i wietrzenie pomieszczenia po każdej kąpieli.
[product category_id="188" limit="4" onlyAvailable="true"]
Nie należy dopuszczać do osadzania się pary wodnej na ścianach i meblach w całym pomieszczeniu (stąd tak istotne jest właściwe uszczelnienie kabiny prysznicowej i oddzielenie stref mokrych od suchych). Jeśli mimo starań, problem ciągle nawraca, koniecznie zwróćmy się do fachowca o sprawdzenie stanu komina wentylacyjnego. Dobrym uzupełnieniem wentylacji grawitacyjnej są wentylatory mechaniczne. Pamiętajmy, że usuwając wykwity na fugach i uszczelnieniach silikonowych pozbywamy się jedynie symptomów, a przyczyna problemu leży zwykle znacznie głębiej.
Konieczne może się okazać zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej pod płytkami
Silikon – najlepszy materiał uszczelniający?
Silikon sanitarny pozwala na samodzielne, skuteczne uszczelnienie kabiny prysznicowej i brodzika (oczywiście pod warunkiem, że postępujemy zgodnie z instrukcjami producenta). Dostępne na rynku, nowoczesne preparaty umożliwiają stworzenie nie tylko idealnie szczelnej, ale również estetycznej i eleganckiej fugi. Warto wybierać produkty z zawartością środka grzybobójczego, co dodatkowo zabezpieczy łazienkę przed rozwojem grzybów i pleśni.
Kupując silikon, należy upewnić się, że nadaje się on do zabezpieczanej powierzchni gładkiej, np. szkła, ceramiki, glazury, porcelany, powierzchni szkliwionych czy emalii (wiele dostępnych preparatów to rozwiązania uniwersalne). Jeśli nie podobają nam się standardowe, białe fugi, możemy zdecydować się na silikon kolorowy, np. brązowy, szary, niebieski, żółty czy czerwony albo bezbarwny (najbardziej uniwersalny). Dzięki temu, zyskamy nie tylko w 100% szczelny brodzik, ale również efektowne, spójne z całą aranżacją spoiny. Aplikacja silikonu jest wygodna i nie powinna sprawiać problemów nawet mało doświadczonej osobie.
Fugi nie muszą być białe
Montowanie brodzika. Kiedy stosować folię w płynie?
Uszczelnienie kabiny prysznicowej silikonem to nie wszystko. Montując brodzik, należy zadbać o profesjonalną hydroizolację przestrzeni zarówno pod nim, jak i wokół niego. Wówczas nawet, gdy zdarzy się przeciek, to skutki awarii będą mniej dotkliwe. Nowoczesnym i skutecznym produktem w segmencie rozwiązań hydroizolacyjnych jest folia w płynie. Możemy zabezpieczyć nią powierzchnie, które mają częsty kontakt z wodą, np. ściany i podłogi wokół kabiny prysznicowej. Nakłada się ją pędzlem (podobnie, jak farbę) w dwóch prostopadłych warstwach, przed montażem płytek. Uwaga, folia w płynie nie nadaje się do zabezpieczania ścian, które mają być pomalowane farbą.
Może się zdarzyć, że mimo poprawnego wykonania nowych uszczelnień, na ścianach czy podłodze nadal pojawiają się wilgotne plamy. Wówczas należy upewnić się, czy uszkodzeniu nie uległ sam brodzik, a jeśli tak – wymienić go na nowy.
Gdy brodzik uległ uszkodzeniu, wymień go na nowy, np. akrylowy brodzik PUREZE Agostino
Zobacz również