Czyszczenie stali nierdzewnej. Jak dbać i konserwować stal szlachetną?
Czyszczenie stali nierdzewnej. Jak dbać i konserwować stal szlachetną?

Przedstawiamy kilka sprawdzonych i co ważne - bezpiecznych sposobów na czyszczenie stali nierdzewnej na przykładzie kuchennego, domowego zlewozmywaka. Zobaczycie, że utrzymanie stalowego zlewu w perfekcyjnej czystości wcale nie jest trudne, a domowe sposoby czyszczenia stali często okazują się równie skuteczne, jak preparaty profesjonalne. Sprawdzimy też przyczyny zabrudzeń stali, bo także tutaj zastosowanie ma stara zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć…

Utrzymanie stalowego zlewu w czystości wcale nie jest trudne

Utrzymanie stalowego zlewu w czystości wcale nie jest trudne

Właściwości i charakterystyka stali nierdzewnej (stali szlachetnej)

Stal nierdzewna (stal szlachetna) to rodzaj stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych. Jest ona odporna na korozję wywoływaną przez m.in. czynniki atmosferyczne, rozcieńczone kwasy oraz roztwory alkaliczne. Właściwość tą uzyskuje się, dzięki odpowiednim dodatkom stopowym (jest to np. chrom). Nierdzewność nie oznacza jednak niezniszczalności. Nieodpowiednie czyszczenie stali nierdzewnej, np. stosowanie zbyt agresywnych środków do czyszczenia, wybielaczy albo ostrych czyścików, może naruszyć jej powierzchnię. Często dochodzi wówczas do mikrouszkodzeń, które niszczą warstwę ochronną.

Nierdzewność stali nie oznacza jej niezniszczalności

Nierdzewność stali nie oznacza jej niezniszczalności

Czyszczenie stali nierdzewnej

Profesjonalne sposoby czyszczenia stali nierdzewnej to najprostsza metoda walki z zabrudzeniami. Specjalne środki bez problemu kupicie w sklepach z chemią. Istnieje jednak szereg innych, równie skutecznych rozwiązań, które umożliwiają skuteczne i bezpieczne czyszczenie stali nierdzewnej. Dlatego zanim sięgniecie po agresywną chemię, do walki z utraconym blaskiem, zaciekami i plamami warto wykorzystać domowe sposoby czyszczenia stali.

W można spotkać różne rodzaje zlewozmywaków. Modele wykonane ze stali nierdzewnej są uniwersalne, ponadczasowe i wysoce odporne na działanie silnych detergentów, co decyduje o ich niesłabnącej od wielu lat popularności. Ze względu na oryginalny design, klienci chętnie wybierają także zlewy granitowe (wymagają one jednak od domowników dużo większej ostrożności), ceramiczne i kompozytowe.

Producenci rozwiązań kuchennych coraz częściej wzbogacają oferowane zlewozmywaki o dodatkowe powłoki, które ułatwiają utrzymanie powierzchni w czystości – oczywiście pod warunkiem, że nie dopuścimy do większych zaniedbań. Bez względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane Wasze zlewozmywaki, nigdy nie szorujcie ich ostrymi druciakami ani nie używajcie środków żrących czy zawierających składniki polerujące. Jeśli sięgacie po sklepowe preparaty, pamiętajcie, żeby dobrać odpowiedni produkt do posiadanego zlewozmywaka.

Czyszczenie stali nierdzewnej powinno stać się naszym codziennym rytuałem - podobnie, jak dbanie o osobistą higienę. Najlepiej myć zlew codziennie wieczorem przy użyciu miękkiej gąbki z ciepłą wodą i odrobiną płynu do naczyń, a następnie wytrzeć powierzchnię do sucha, co pozwoli uniknąć zacieków.

Warto wybierać zlewozmywaki, których jakość potwierdza gwarancja

Warto wybierać zlewozmywaki, których jakość potwierdza gwarancja

Domowe sposoby na czyszczenie stali nierdzewnej

Agresywna chemia tak naprawdę jest zbędna w przypadku zwykłych zabrudzeń, ponieważ istnieją skuteczne, domowe sposoby czyszczenia stali nierdzewnej – przyjazne środowisku i ludziom. Jednym z najpopularniejszych, naturalnych sposobów na walkę z zabrudzeniami jest czyszczenie stali nierdzewnej octem. Dobrze sprawdzają się również soda oczyszczona oraz kwasek cytrynowy. Aby usunąć uporczywe zabrudzenia, należy przygotować roztwór sody oczyszczonej, wody i octu w proporcji 2:1. W przypadku osadów lub kamienia można użyć roztworu wody z octem w proporcji 1:1. Plamy z rdzy łatwo usuniemy sokiem z cytryny lub roztworem wody i kwasku cytrynowego, nieestetyczne ślady po palcach wodą z mydłem, a resztki tłuszczu – ściereczką nasączoną spirytusem. Pamiętajmy, by po wyczyszczeniu wytrzeć stalową powierzchnię do sucha, np. papierowymi ręcznikami. Dzięki temu, unikniemy zacieków i osadów. Jeśli w naszym zlewie znajdują się zaschnięte resztki jedzenia, w żadnym wypadku nie zeskrobujemy ich nożem, tylko zamykamy odpływ i napuszczamy ciepłej wody tak, by zakryła zabrudzenia. Gdy zmiękną, usuwamy je gąbką.

Stalowy zlew najlepiej czyścić codziennie

Stalowy zlew najlepiej czyścić codziennie

Czyszczenie stali nierdzewnej przy użyciu profesjonalnych środków

Czyszczenie stali nierdzewnej przy użyciu profesjonalnych środków czyszczących powinno być ostatecznością. Po silną chemię sięgamy, gdy małoinwazyjne metody (naturalne lub łagodne detergenty, np. płyn do mycia szyb) nie przyniosły zamierzonego efektu. Agresywne preparaty, przy częstym stosowaniu, mogą naruszać powłokę stalowego zlewu. Jeśli jednak mamy do czynienia z wyjątkowo uporczywymi i trwałymi zabrudzeniami, a domowe sposoby zawiodły, należy sięgnąć po specjalne mleczko, przeznaczone do czyszczenia stali nierdzewnej oraz po miękką gąbkę, ściereczkę lub szczotkę z naturalnego włosia. Wszelkie, szorstkie czyściki, skrobaki i druciane myjki są zabronione! W przypadku pojawienia się trudnej do usunięcia rdzy, w jej rozpuszczeniu pomoże nam specjalny spray.

Najczęstsze przyczyny zabrudzeń stali nierdzewnej

Zaschnięte resztki jedzenia, tłuste plamy, ślady palców, zacieki - najczęstszą przyczyną zabrudzeń stali jest po prostu normalna, codzienna eksploatacja zlewu, wylewanie do niego pozostałości po posiłkach, zmywanie naczyń, czasem twarda woda. Trudne do usunięcia osady i plamy pojawiają się zwykle w wyniku wielodniowych zaniedbań. W zlewach nigdy nie zostawiamy rdzewiejących, metalowych przedmiotów, ponieważ „przenoszą” one rdzę na powierzchnię zlewu. Jeśli denerwują nas zacieki, wystarczy po użyciu wytrzeć zlew do sucha. Z kolei zmatowienie powierzchni i gromadzenie się osadu wapiennego w zakamarkach zazwyczaj są spowodowane twardą wodą. Gdy problem staje się wyjątkowo uporczywy, zainstalujmy filtr w baterii, który będzie zmiękczać wodę, a doraźnie walczmy ze złogami za pomocą octu lub kwasku cytrynowego. Nie martwcie się, czyszczenie stali nierdzewnej jest nieuniknione – nawet w kuchniach największych czyściochów. Jednak dbając o zlew codziennie i zachowując wymaganą dla danej powierzchni ostrożność, czynności porządkowe nie sprawią nam żadnych problemów.

W zlewie nigdy nie zostawiamy metalowych przedmiotów

W zlewie nigdy nie zostawiamy metalowych przedmiotów

Podsumowanie. Stalowy zlew trudno uszkodzić.

Stalowy zlew naprawdę trudno jest „przypadkowo” uszkodzić. Nawet rysy (oczywiście te drobne) można zamaskować za pomocą specjalnego mleczka. Jeśli jednak mamy do czynienia z mocno zaniedbanym, silnie porysowanym i wyraźnie odbarwionym zlewem, czyszczenie stali nierdzewnej może przypominać walkę z wiatrakami. Kiedy stali nie da się wyczyścić? Gdy uszkodzenia mają charakter trwały i głęboki. Wówczas należy rozważyć zakup nowego zlewu.

Zlewy stalowe, które możesz zobaczyć w naszym sklepie

Zlewozmywak stalowy DEANTE Arabeska - podblatowy / ZAA 010C

Zlewozmywak stalowy DEANTE Arabeska - podblatowy / ZAA 010C

Zlewozmywak stalowy DEANTE Arabeska – podblatowy

Zlewozmywak stalowy DEANTE Arabeska – podblatowy

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl