Co to znaczy, że stelaż WC ma spłukiwanie 3/6 litra?
Co to znaczy, że stelaż WC ma spłukiwanie 3/6 litra?

Temat oszczędzania wody powinien być bliski każdemu z nas. W łazience zużywa się jej ogromne ilości – często zupełnie niepotrzebnie. Jednym z rozwiązań, wspierających użytkowników w oszczędzaniu wody w łazienkach, są stelaże WC z funkcją spłukiwania wody 3/6 litra. Co właściwie oznacza, że stelaż WC ma spłukiwanie 3/6 litra?

Spłuczka zgodna z prawem. Ile wody zużywa spłuczka wc?

Starego typu spłuczki (tzw. „górnopółki”) zużywały podczas jednego spłukiwania aż 15 litrów wody! Dzisiaj, w domach i mieszkaniach często spotykane są zbiorniki o pojemności 5-9 litra. To nadal dużo, jednak większość takich zbiorników umożliwia montaż oszczędnej spłuczki lub spłuczki z funkcją „stop”. Producenci nowoczesnych rozwiązań łazienkowych najczęściej oferują kompakty WC i stelaże WC z oszczędnym systemem spłukiwania wody, powalając zdecydować użytkownikowi, czy do opróżnienia ubikacji potrzebuje dużej ilości wody (6-9 litrów), czy małej (3-4,5 litra).

[product search="stelaż wc" limit="4" onlyAvailable="true"]

Objętość jednorazowo spłukiwanej wody to nie widzimisię producentów, ale prawnie uregulowana kwestia. Komisja Europejska za "optymalną objętość" wody do pełnego spłukania muszli klozetowej uznała 5 litrów, chociaż pojawiały się głosy, by ograniczyć tę wartość do 3 litrów.

Kompakt WC NEVE ALZA SLIM

Kompakt WC NEVE ALZA SLIM z oszczędnym spłukiwaniem wody 3/6 litra

Sam decydujesz, ile wody zużywasz

Jeśli przy wybranym modelu stelaża, producent umieścił parametr „spłukiwanie 3/6 litra” oznacza to, że będziesz mógł po każdym skorzystaniu z toalety zdecydować, czy do pełnego opłukania miski potrzebujesz 3 litrów wody, czy 6 litrów, naciskając jeden z dwóch przycisków. Na ogół przycisk, który służy do uwolnienia mniejszej ilości wody, jest mniejszy od tego, który uwalnia całe 6 litrów.

Dwufunkcyjny przycisk do stelaża MASSI Ippo Enco Chrom

Armatura zainstalowana w niektórych stelażach WC z funkcją spłukiwania 3/6 litra, umożliwia ustawienie jeszcze mniejszego zużycia wody podczas jednorazowego spłukiwania - 2/4, czyli 2 albo 4 litrów na jedno spłukanie. W nowoczesnych stelażach napełnianie zbiornika rozpoczyna się po całkowitym zamknięciu zaworu spustowego, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić 0,5 litra wody przy każdym spłukaniu. Mniejsze zużycie wody w toalecie przekłada się na długofalowe oszczędności w domowym budżecie i dostarcza wiele satysfakcji z dbania o środowisko naturalne.

Stelaż podtynkowy KOŁO Technic GT do WC z możliwością ustawienia 2/4 l

Stelaż podtynkowy KOŁO Technic GT do WC z możliwością ustawienia 2/4 l

Dla kogo spłukiwanie 3/6 litra?

Stelaże WC z funkcją spłukiwania wody 3/6 litra (albo nawet – 2/4 litra) polecane są przede wszystkim rodzinom z małymi dziećmi. Rodzinne łazienki są eksploatowane wielokrotnie w ciągu dnia. Aktywne maluchy rzadko przywiązują wagę do proekologicznych zachowań w łazience, dlatego zadaniem nas, dorosłych, jest pokazanie dzieciom, jak ważne jest oszczędzanie wody i co można zrobić, by zużywać jej mniej (nie obniżając przy tym komfortu czy skuteczności czynności). Warto pamiętać, że winowajcą nadmiernego zużycia wody i generowania ścieków w toaletach są nie tylko za duże zbiorniki, ale także przestarzałe, zepsute, cieknące spłuczki. Strużka wyciekającej wody o szerokości zaledwie 1 mm, już po godzinie wygeneruje ścieki o objętości 9 litrów. Po 24h ilość zmarnowanej wody wystarczy do wypełnienia po brzegi obszernej wanny. Przez cieknącą cały rok spłuczkę, zapłacimy za wodę i ścieki tyle, co za około 800 kąpieli w wannie! Niewinna, milimetrowa strużka będzie nas zatem kosztować około… 600 zł rocznie. Nie wylewaj pieniędzy i ucz oszczędzania wody swoje dzieci. Naukę warto rozpocząć od wdrożenia proekologicznych rozwiązań – wymiany kompaktu WC lub spłuczki na model optymalizujący zużycie wody. Nowoczesna łazienka jest nie tylko modna i czysta, ale również ekonomiczna i przyjazna naturze.

Stelaż podtynkowy WC MASSI IPPO

Stelaż podtynkowy WC MASSI IPPO

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl