Sztukateria w łazience. Dodajemy odrobiny luksusu małym kosztem.
Sztukateria w łazience. Dodajemy odrobiny luksusu małym kosztem.

Fasety, pilastry i ozdobne listwy szybko zaczęto wykorzystać także w domach bogatszej arystokracji, a w późniejszych wiekach podobne części wystroju w swoim nowym, produkcyjnym wydaniu stały się dostępne dla wszystkich.

Sztukateria w łazience. Dodajemy odrobiny luksusu małym kosztem.

Niektórym elementy sztukateryjne nie kojarzą się łazienkami, które często w nowym budownictwie nie są zbyt duże i okazałe. Warto jednak zmienić ten styl myślenia i zdecydować się na kilka ciekawych detali, które wprowadzą do łazienki ten niecodzienny, odrobinę pałacowy i luksusowy charakter. Dobrze przecież wrócić po ciężkim dniu w pracy do domu i cieszyć się przyjemnym wieczorem w wannie pełnej piany w otoczeniu przyjemnej sztukaterii i zaskakujących detali dekoracyjnych! Zamienić swoją starą łazienkę w przestrzeń znaną z arystokratycznych klimatów to może być plan na nowy rok - luksus jest przecież dla każdego!

Gips to przeżytek, nie bój się styropianu!

Niektórym sztukateria łazienkowa kojarzy się ze stricte klasycznymi, wręcz antycznymi wzorcami, które szczyciły się narożnikami ozdobnymi czy rozetami wykonanymi z gipsu. Ten minerał, choć piękny, niestety średnio nadaje się do pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć. Aby nie doszło do szybkiego skruszenia się detali, dobrze postawić na współcześniejsze materiały w rodzaju poliuretanu czy styropianu EPS 200, które zwykle pokryte są zewnętrzną warstwą kruszywa kwarcowego lub żywicy akrylowej. Wraz z zastosowaniem woodopornego kleju listwy przypodłogowe, przysufitowe oraz kopuły wytrzymają wiele sezonów w walce z parą wodną i wszechobecną wilgocią.

Sztukateria łazienkowa - sztuka aranżacji

Aktualnie na rynku znajduje się niesamowita ilość dekoracyjnych elementów do łazienek, różniących się między sobą na przykład wykrojem listew, formą i kształtem ornamentów. Bardzo łatwo zachłysnąć się wielością opcji i w niekontrolowany sposób rzucić się do szalonej, barokowej aranżacji. Po takiej mocnej, wnętrzarskiej terapii, listwy gzymsowe mogą nie pasować do dekoracyjnych opraw okien, a rozeta czy gustowne narożniki zupełnie kolorystycznie rozjadą się z kolorem ścian czy kafelków. Umiarkowanie oraz gra zaledwie kilkoma kolorami powinny być pierwszym przykazaniem domowego projektanta, którzy zabiera się za dopasowywanie dekoracyjnych detali do swojej łazienki.

W łazienkach wykonanych w stylu greckim, klasycznym czy rustykalnym warto zaszaleć z dodatkami - listwy sufitowe, obramowania okien czy gzyms nad nowoczesnym lustrem mogą być detalami, które wprowadzą niesamowicie gustowny i elegancki klimat do tej przestrzeni kąpielowej. Jeśli jesteś miłośnikiem raczej nowoczesnych aranżacji, warto postawić na uniwersalne, geometryczne listwy w połyskliwych, na przykład srebrnych odcieniach. Łazienka nie powinna służyć tylko do szybkiego prysznica - jej estetyka może zatrzymać Cię na dłużej, bo przecież nie ma nic milszego niż przebywanie w rozkosznie zaprojektowanej łazienkowej przestrzeni, cieszącej wzrok dobrze dopasowaną sztukaterią. Jeden komentator sportowy często powtarzał, że w piłce nożnej liczą się detale, nie inaczej jest w całym życiu i w kwestiach wnętrzarskich - rzut okiem na piękną rozetę na suficie podczas brania kąpieli to przyjemność, którą trudno z czymkolwiek porównać...

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl