
Płytki ceramiczne są nie tylko efektowne, ale również trwałe i wygodne w użytkowaniu. Mogą znaleźć się zarówno na posadzce, jak i na ścianie. Bogactwo dostępnych wzorów i rozmiarów pozwala urzeczywistnić nasze najbardziej nietypowe wizje aranżacyjne i uzyskać jedyne w swoim rodzaju wnętrza. Gdy etap zakupu idealnych płytek ceramicznych mamy już za sobą, pora na ich montaż. Zadanie to możemy zlecić ekipie przeprowadzającej remont, niezależnemu fachowcowi albo… wykonać je samodzielnie. Układanie płytek w łazience, wbrew pozorom, nie jest skomplikowanym procesem, jednak wymaga nieco wiedzy w temacie i doświadczenia oraz wykonywania wszystkich prac z maksymalną dokładnością i sumiennością. Potrzebne też są odpowiednie narzędzia i profesjonalny klej oraz wysokiej jakości zaprawa do fugowania. Gotowi? Do dzieła!
Jak układać płytki na ścianie w łazience?
Przed rozpoczęciem prac
Zanim rozpoczniemy układanie płytek w łazience, dobrze rozplanujmy ich układ. Wykończenie ścian powinno być spójne z estetyką podłogi i całym wystrojem. Warto rozrysować sobie układ płytek na papierze albo użyć np. darmowego, internetowego programu do projektowania wnętrz, aby podczas prac nie zaskoczyły nas niepotrzebne docinki. Przycięte płytki w widocznych miejscach z dużym prawdopodobieństwem zepsują efekt końcowy. Przed rozpoczęciem układania płytek (drewnopodobnych choćby), sprawdźmy szczelność łazienki. Upewnijmy się, że ściany i dno kabiny prysznicowej, obszar przy wpustach podłogowych, okolice kratki ściekowej, strefa dookoła rur, miejsca przy wannie oraz inne obszary narażone na zawilgocenie zostały skutecznie uszczelnione. Okładziny podłogowe i ścienne wymagają absolutnej szczelności, aby nie pękały ani nie odpadały, mimo upływu wielu lat.
Dobrze zaplanuj układ płytek
Przygotowanie podłoża
Układanie płytek w łazience w domu zawsze zaczynamy od odpowiedniego przygotowania podłoża. Musi być ono suche, czyste, nietłuste, równe, pozbawione pyłu. Porowate, nierówne podłoża należy zagruntować, używając preparatu zwiększającego przyczepność albo użyć zaprawy. Na ścianie można pozostawić stare płytki, jedna trzeba im nadać chropowatość, by nowe dobrze do nich przylegały. Bardzo gładkie ściany również należy pokryć emulsją do podłoży niechłonnych, aby zyskały pożądaną szorstkość. Pamiętaj, że im lepiej przygotujesz podłoże, tym mniej zużyjesz zaprawy klejącej, co przełoży się na niższe koszty inwestycji.
Podłoże musi być suche, czyste i równe
Przyklejanie płytek
Teraz wyznaczamy pion i poziom, używając m.in. poziomicy. To ważne, ponieważ podłogi bywają nierówne. Następnie możemy zabrać się za układanie. Klej należy dobrać do rodzaju podłoża i rozmiarów płytek. Zalecamy zapytać doradcę w sklepie, który rodzaj kleju będzie dla nas najlepszy. Warto tymczasowo przybić do ściany listwę przytrzymującą pierwszy rząd płytek, aby uniknąć ich zsuwania się. Po ułożeniu górnych płytek i demontażu listwy podtrzymującej, przechodzimy do dolnych rzędów. Kładąc kolejne płytki, nie zapomnijmy o pozostawianiu miejsca na spoiny.
Podłogi w łazienkach często są nierówne
Przycinanie płytek i prace korygujące
Samodzielne układanie płytek w łazience wymaga ogromnej precyzji i bieżącej kontroli efektów naszej pracy. Należy m.in. na bieżąco usuwać nadmiar kleju oraz sprawdzać, czy utrzymujemy pion i poziom. Każda płytka musi znajdować się na tym samym poziomie, co płytki wcześniej ułożone. Jeśli zauważysz, że jakaś płytka nieco „ wystaje z szeregu”, możesz użyć gumowego młotka lub docisnąć ją za pomocą drewnianej łaty. Układanie płytek zwykle wymagać będzie także przycięcia niektórych z nich. Do czynności tej używa się gilotyny, wiertła węglowego lub wolframowego albo piły z diamentowym ostrzem, która tnie na mokro. Jeśli nie posiadasz takich narzędzi albo boisz się, że uszkodzisz płytki, lepiej powierz to zadanie fachowcowi. W przeciwnym razie możesz narazić się na spore koszty i niepotrzebny stres.
Układanie płytek wymaga ogromnej precyzji pracy
Wykonywanie fug
Gdy zakończymy układanie płytek w łazience i klej zdąży całkowicie wyschnąć, możemy przystąpić do fugowania. Efekt końcowy tego etapu prac w dużej mierze zależy od zakupu właściwej zaprawy do spoinowania. Powinna ona skutecznie chronić spoiny przed nasiąkaniem, estetycznie się prezentować i współgrać z płytkami, a także być łatwa do utrzymania w czystości. Wybierając optymalną masę do spoinowania warto skorzystać z pomocy sprzedawcy, który zwykle dysponuje fachową wiedzą w temacie. Na rynku znaleźć można obecnie przeróżne, nowoczesne produkty, wzbogacone o składniki ułatwiające zachowanie higieny w łazience. Dzięki nim uzyskamy fugi o minimalnej chłonności, właściwościach antybakteryjnych oraz/lub zapobiegające rozwojowi nieestetycznych grzybów i pleśni.
[product category_id="248" limit="4" onlyAvailable="true"]
Dobrym rozwiązaniem jest np. epoksydowa fuga do płytek - wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne i niszczące działanie środków chemicznych. Wybierać możemy ponadto spośród dekoracyjnych zapraw do spoinowania, np. szarych, idealnych do łazienek w stylu loft i minimalistycznym czy z dodatkiem brokatu, które wybierane są zwłaszcza do pomieszczeń nowoczesnych i glamour. Fugi nakładamy za pomocą gumowego ściągacza/pacy. Należy równomiernie wypełnić wszystkie szczeliny. Nadmiar spoiny trzeba obowiązkowo usunąć zanim stwardnieje. W tym celu można skorzystać np. z wilgotnej gąbeczki. Na koniec przecieramy fugi. Gąbkę należy często i dokładnie płukać. Okładzinę czyścimy tak długo, aż płytki będą idealnie czyste. W tzw. miejscach trudnych, czyli szczególnie narażonych na niszczące działanie wilgoci (wszędzie tam, gdzie urządzenia sanitarne, ceramika i wanna łączą się ze ścianą i posadzką), warto użyć silikonu. Zdecydowanie łatwiej utrzymać go w czystości. Zalecamy sięgać po wysokiej jakości, sprawdzone uszczelniacze o 100% zawartości silikonu. Da nam to pewność długotrwałego, efektywnego uszczelnienia.
Efekt końcowy prac w dużej mierze zależy od użytej zaprawy do spoinowania
Warto wiedzieć
- Pamiętaj, że układanie płytek w łazience nie na całej powierzchni ściany, ale tylko do pewnej wysokości, np. 2 metrów, pomniejszy optycznie pomieszczenie, więc zastosowanie takiego rozwiązania nie jest zalecane w przypadku m.in. małych łazienek w blokach. Wykładając płytkami całe ściany, wizualnie dodamy przestrzeni głębi, wysokości i lekkości.
- Zaprawę klejącą nakładaj nie tylko na płytki, ale także na podłoże, wcierając w nie cienką warstwę preparatu. W ten sposób zapewnisz powierzchni jeszcze lepszą przyczepność.
- Jeśli przeprowadzasz właśnie generalny remont, pomyśl o wymianie wentylacji w łazience i zadbaj o właściwe zabezpieczenie ścian przed wilgocią. Koszt prac remontowo-wykończeniowych może być wówczas wyższy, jednak z pewnością będzie to inwestycja, która zagwarantuje Ci spokój i komfort na wiele lat.
- Nie masz sprecyzowanego pomysłu na układ płytek? Sięgnij po gotowe inspiracje! W Internecie znajdziesz ich całe mnóstwo. Możesz też skorzystać z pomocy architekta lub projektanta wnętrz, np. kupując usługę profesjonalnego projektu łazienki.
Płytki ścienne ułożone pod sam sufit optycznie wysmuklą łazienkę
Zobacz również: