
Jeszcze do niedawna wanna z hydromasażem kojarzyła się wyłącznie z luksusowym salonem SPA lub gabinetem fizjoterapii, a kąpiel z hydromasażem w domowym zaciszu zarezerwowana była tylko dla zamożnych. Dzisiaj dobrej jakości wannę lub prysznic z hydromasażem kupimy nawet za 2000 zł. Jednak czy rzeczywiście warto mieć w swojej łazience takie urządzenie? Dzisiaj sprawdzamy, jakie jest działanie hydromasażu i czy każdy może z niego korzystać. Podpowiadamy także, jak wybrać odpowiednią wannę lub kabinę z hydromasażem oraz jak dbać o swoją prywatną mini strefę SPA, by służyła nam przez lata.
Co warto wiedzieć o kąpieli z hydromasażem?
Wanna z hydromasażem – co warto o niej wiedzieć?
Wanna z hydromasażem pozwala cieszyć się zaletami prozdrowotnych masaży wodnych każdego dnia, bez wychodzenia z domu. Jeśli brakuje nam czasu na wizyty w gabinecie fizjoterapii, mamy problem z dojazdami na zabiegi albo chcemy zaoszczędzić pieniądze, hydromasaż do wanny będzie trafionym rozwiązaniem. Działanie hydromasażu bazuje na odpowiednim ciśnieniu wody, które zapewnia pompa wodna. Dysze wodne (ruchome bądź nieruchome) znajdują się zwykle w bocznych, przednich i tylnych częściach wanny. Sterowanie hydromasażem odbywa się ręcznie bądź elektronicznie poprzez panel umieszczony na krawędzi wanny albo pilota. Dostępne na rynku modele wanien różnią się przede wszystkim pod względem oferowanego masażu i funkcji dodatkowych.
Największą popularnością cieszą się:
- wanny z delikatnym, silnie odprężającym masażem powietrznym (perełkowym);
- wanny z intensywnym masażem wodnym (biczami wodnymi);
- wanny z masażem wodno-powietrznym (łączonym);
Dodatkowo, wanny z hydromasażem mogą być wyposażone m.in. w:
- prozdrowotny, rozgrzewający system ultradźwięków;
- system chromoterapii (światłoterapii), wykorzystujący lecznicze właściwości kolorów i światła;
- czujniki poziomu wody, zapobiegające uruchomieniu hydromasażu, gdy boczne dysze nie są w pełni zakryte (działanie pompy „na sucho” grozi jej uszkodzeniem!);
- programator umożliwiający zaprogramowanie ulubionego rodzaju masażu, czasu jego trwania i temperatury wody;
- system automatycznej dezynfekcji i osuszania;
- grzałkę powietrza;
- zagłówki.
[product category_id="30" limit="4" onlyAvailable="true"]
Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa, wannę z hydromasażem powinien zamontować fachowiec, ponieważ wymaga zachowania takich procedur, jak przy montażu urządzeń elektrycznych. Podczas zakupu urządzenia, należy zwrócić uwagę na głośność pracy dmuchawy i silnika pompy, określoną w decybelach (średnio 60 dB), co oznacza zbliżony poziom hałasu do uruchomionej zmywarki czy rozmowy dwojga ludzi. Warto też pamiętać, że kąpiel z hydromasażem w warunkach domowych pozwala poddać się tylko niektórym rodzajom zabiegów. Jeśli mamy specjalne potrzeby zdrowotne, lepiej skonsultować zakup urządzenia z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby niepotrzebnie nie wydawać kilku-kilkunastu tysięcy złotych, a tym bardziej nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Czym się różni wanna z hydromasażem od jacuzzi?
Jacuzzi to wolnostojąca niecka z funkcją hydromasażu, grzałką i systemem filtrującym, wypełniona bardzo ciepłą wodą. Urządzenie takie spotkamy w praktycznie w każdym salonie SPA i aquaparku. Jacuzzi wykorzystywane jest w odnowie biologicznej na całym świecie. Podwodne dysze masują punktowo mięśnie. Odpowiednie rozmiary i specjalnie wyprofilowane wnętrze umożliwiają jednoczesny relaks kilku osobom. By korzystanie z jacuzzi było bezpieczne, stosuje się chemię do uzdatniania wody. Z kolei wanna z hydromasażem najczęściej przypomina wyglądem klasyczną wannę, tylko wzbogaconą o system dysz. Woda nalewana jest każdorazowo przed kąpielą, stąd brak systemu filtracji. Po kąpieli, należy dokładnie wypłukać instalację, aby w rurkach i kanalikach nie pozostały zanieczyszczenia. W wannie powinno się masować czyste (wcześniej dokładnie umyte) ciało, chociaż część producentów zezwala na używanie różnego rodzaju kosmetyków – tak, jak w tradycyjnej wannie.
Wanna z hydromasażem i jacuzzi to dwa zupełnie inne urządzenia
Hydromasaż a zdrowie
Masaż wodny pozwala rozluźnić napięte mięśnie i poprawić krążenie. W połączeniu z ultradźwiękami, działa rozgrzewająco i wspomaga walkę z cellulitem. Z kolei masaż powietrzny silnie odpręża, nawilża skórę i poprawia mikrokrążenie. Zalecany jest przy skurczach, kontuzjach i bólach mięśniowych. Jednym z najskuteczniejszych rodzajów masażu, jest typ wodno-powietrzny, łączący oba w/w systemy. Działa rozluźniająco i poprawa ukrwienie w krótkim czasie. Wanna z hydromasażem może uzupełnić wyposażenie praktycznie każdej łazienki, jednak w szczególności seniorzy, kobiety w ciąży, pacjenci kardiologiczni i cukrzycy powinni skonsultować korzystanie z urządzenia z lekarzem.
Hydromasaż a rehabilitacja
Hydroterapia jest stosowana na szeroką skalę w rehabilitacji i fizykoterapii przy problemach reumatologicznych i oddechowych, schorzeniach kręgosłupa, wzmożonym napięciu mięśniowym, zaburzeniach krążenia obwodowego, niedowładach i wielu innych dolegliwościach. Hydromasaż pozytywnie wpływa na stawy, mięśnie, wiązadła i ogólny stan zdrowia. Optymalizuje pracę układu trawiennego, krwionośnego, limfatycznego i odpornościowego. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne oraz stymuluje działanie enzymów i endorfin, poprawiając w ten sposób samopoczucie i w naturalny sposób uśmierzając ból. Jeśli wanna z hydromasażem wypełniona jest zimną wodą, to kąpiel ma działanie przeciwbólowe, energetyzujące i ujędrniające.
Hydromasaż a ciąża
Hydromasaż w ciąży zawsze warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Wanna z hydromasażem powinna być wypełniona wodą o temperaturze nie wyższej niż 37°C, a strumień masujący nie może być silny. Raczej nie ma przeciwwskazań do terapii światłem, jednak powinna ona zostać dokładnie dopasowana do sytuacji klinicznej przyszłej mamy.
Hydromasaż a odchudzanie
Wanna z hydromasażem to doskonałe rozwiązanie dla osób walczących z nadwagą. Regularne kąpiele w bąbelkach poprawiają ukrwienie, napięcie i wygląd skóry, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, redukują cellulit i przywracają sprężystość mięśni, co docenią zwłaszcza panie po porodzie.
Jak wyczyścić hydromasaż?
Wanna z hydromasażem powinna być dokładnie czyszczona po każdym użyciu oraz dezynfekowana co 2-3 tygodnie. Dezynfekcję i osuszanie przeprowadza się ręcznie, postępując zgodnie z instrukcją albo automatycznie, o ile nasz model został wyposażony w system automatycznego czyszczenia (np. ozonem lub promieniami UV).
Wymiary wanny z hydromasażem a wymiary kabiny z hydromasażem
Wanna z hydromasażem do prywatnej łazienki pod względem designu najczęściej przypomina klasyczną wannę, dlatego jej wymiary i kształty są zbliżone (dłuższy bok mierzy zwykle od 140 do 190 cm, a krótszy od 70 do 150 cm). Oczywiście na rynku znajdziemy także obszerne modele o przeróżnych, fantazyjnych kształtach, przypominające np. jacuzzi. Warto pamiętać, że hydromasaż do wanny stosujemy tylko w dobrze wentylowanych i stosunkowo dużych łazienkach (minimum to 6-7 m²). Jeśli nie mamy miejsca na wannę, zawsze możemy wybrać prysznic z hydromasażem, np. kabinę hydromasażowo-parową z generatorem pary (funkcją sauny!), wentylatorem, oświetleniem, radiem, rozkładanym siedziskiem i dotykowym panelem elektronicznym z wyświetlaczem LCD. Posiada ona kompaktowe wymiary (zaledwie 90x90 cm) i pozwala cieszyć się wszystkimi korzyściami hydromasażu.
Kabina hydromasażowo-parowa KERRA Leticia ST 90x90 cm