Zadbaj o prawidłową wentylację łazienki. Pozbądź się brzydkich zapachów.
Zadbaj o prawidłową wentylację łazienki. Pozbądź się brzydkich zapachów.

Montaż wentylacji łazienkowej pozwala uwolnić pomieszczenie od nadmiaru wilgoci i skutecznie pozbyć się problemu przykrych zapachów. Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje specyficzny mikroklimat. Nadmiar wilgoci i wysokie temperatury tworzą idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Osadzające się na różnych powierzchniach grzyby i pleśnie są nieestetyczne i niebezpieczne dla zdrowia. Odpowiadają również za brzydki zapach w łazience. To, dlatego tak ważna jest prawidłowa wentylacja w łazience.

W Twojej łazience śmierdzi? Przyjrzyj się wentylacji.

W Twojej łazience śmierdzi? Przyjrzyj się wentylacji.

Brzydkie zapachy w łazience. Jak się ich pozbyć?

Pomimo dużego wysiłku wkładanego w utrzymanie czystości, w łazience czasem śmierdzi. Przyczyn fetoru może być wiele. Nieprzyjemne zapachy zwykle wydobywają się z miski WC, brodzika lub umywalki. Najważniejsze to odkryć źródło problemu. Przede wszystkim należy dokładnie posprzątać pomieszczenie. Urządzenia sanitarne czyścimy nie tylko z zewnątrz. Dbamy także o elementy ukryte, czyli o odpływy i rury, gdzie gromadzą się włosy, resztki kosmetyków, naskórek i wiele innych nieczystości, tworząc doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów, czego efektem jest m.in. brzydki zapach w łazience.

[product category_id="188" limit="4" onlyAvailable="true"]

Miska WC cuchnie, gdy nie jest używana i woda wyparuje z kolanka. Przyczyną smrodu może być też zator w rurach, bakterie spływające do muszli z rur lub zatkany wywietrznik. Problem nasila ogrzewanie podłogowe. Gdy wykluczyłeś bądź zlikwidowałeś powyższe przyczyny, a w pomieszczeniu nadal cuchnie, winowajcą może okazać się nieprawidłowo wykonana wentylacja w łazience. Jeśli pion kanalizacyjny nie posiada sprawnej wentylacji, to skuteczne odprowadzanie zapachów na zewnątrz obiektu nie będzie możliwe. Wykonawstwo dobrze działającej wentylacji to jeden z kluczowych etapów budowy domu.

Montaż wentylacji w łazience

Montaż wentylacji łazienkowej jest obligatoryjny nawet w pomieszczeniu z dużym oknem. W każdej łazience powinien znajdować się kanał wywiewny z kratką, będący podstawowym elementem systemu wentylacji. Jednak wentylacja grawitacyjna (o rodzajach wentylacji opowiemy w dalszej części artykułu) nie zawsze okazuje się skuteczna. Problem zaduchu, przykrego zapachu, pleśni i grzybów często można rozwiązać, montując w miejscu kratek wentylacyjnych niewielkie wentylatory. Zwiększają one stabilność i siłę ciągu, zapewniając optymalną cyrkulację powietrza.

W wyniku zamontowania wentylatora ściennego naturalna wentylacja w łazience praktycznie przestaje działać, ponieważ wentylator zasłania wlot do kanału. Pamiętajmy wówczas o częstym uruchamianiu wentylacji. Najlepiej połączyć wentylator z włącznikiem światła i timerem albo kupić nowoczesny model z fotokomórką, reagującą na włączenie światła, z czujnikiem ruchu lub z czujnikiem wilgotności powietrza. W przypadku ostatniego rozwiązania, wentylacja uruchomi się automatycznie, gdy pomieszczenie będzie wymagać przewietrzenia i wyłączy, gdy zapanuje w nim optymalny mikroklimat.

Wentylacja jest konieczna nawet w łazience z oknemWentylacja jest konieczna nawet w łazience z oknem

7 najczęstszych problemów z wentylacją w łazience

  1. Wadliwe wykonana wentylacja w łazience.
  2. Za mała przepustowość kratki.
  3. Cofanie się powietrza do wnętrza.
  4. Zatkanie kratki wywiewnej (powodem mogą być gromadzące się zanieczyszczenia albo „celowe” zatkanie, np. poprzez montaż siatki przeciw insektom).
  5. Słaby obieg powietrza (warto wówczas zamocować wentylator, zastosować nawiewniki w oknach oraz upewnić się, że drzwi łazienkowe zapewniają swobodną wentylację).
  6. Zbyt głośne działanie wentylatora (przed zakupem należy sprawdzić poziom głośności urządzenia).
  7. Niewystarczająca siła ciągu w przewodzie wywiewnym (warto zakupić specjalny wywietrznik grawitacyjny).

Jak czyścić wentylację łazienkową?

Wentylacja w łazience powinna przechodzić profesjonalny przegląd raz w roku. Wnętrze przewodów wentylacyjnych zaleca się czyścić co 5-6 lat (prace te należy powierzyć profesjonalistom). Niektóre czynności możemy wykonać samodzielnie, np. wyczyścić kratkę wywiewną. Stały kontakt z wilgocią i ciepłem sprzyja osadzaniu się zanieczyszczeń. Kratkę można zwykle bez problemu zdjąć. By dokładnie ją umyć, wystarczy owinąć cienkie, tępe narzędzie bawełnianą ściereczką, nasączoną płynem do mycia naczyń, mydłem lub mieszanką wody z sodą oczyszczoną. Kratkę myjemy żeberko po żeberku. Przed ponownym montażem, kratka powinna być całkowicie sucha. Pamiętajmy, że czyszczenie wentylacji to nie wszystko. Należy zadbać również o czystość nawiewników okiennych i drzwiowych.

Gdzie montować wentylację łazienkową?

Kratkę wentylacyjną montuje się możliwie najdalej od drzwi wejściowych i blisko sufitu, aby strumień powietrza mógł przepływać przez całe pomieszczenie. Z kolei wentylatory instaluje się w kanałach wywiewnych lub na kratkach. Obudowa wentylatora powinna w całości zasłaniać otwór wentylacyjny, jednak wirnik nie może być większy od otworu. Jeśli wentylator ma pracować w strefie mokrej, np. w kabinie prysznicowej, należy kupić model ze szczelną odbudową i maksymalnym napięciem 12 V.

Gdzie nie wolno stosować wentylatora?

Nie należy stosować wentylatora w łazience, w której pracuje piec gazowy z otwartą komorą spalania, ponieważ może on zasysać do pomieszczenia spaliny oraz ograniczać dopływ świeżego powietrza – niezbędnego do spalania gazu (brak dopływu tlenu grozi wydzielaniem się czadu). Wentylacja w łazience jest dodatkowo wspierana przez specjalną konstrukcję drzwi. Powinny one posiadać otwory w dolnej części o minimalnej pow. 22 cm2.

Rodzaje wentylacji w łazience

Aby wentylacja w łazience działała skutecznie, musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia, jego wyposażenia oraz typu wentylacji w obiekcie. Do wyboru pozostają dwa główne rodzaje wentylacji łazienkowej:

  • Wentylacja grawitacyjna (naturalna), czyli popularna kratka wentylacyjna, dobrze sprawdzi się w małych łazienkach (do 5,5 m3). Zanieczyszczone powietrze wysysane jest na zewnątrz, a świeże napływa przez okna i ściany. Jednak ten rodzaj wentylacji jest mało wydajny w okresie letnim, ponieważ wymiana powietrza wymaga różnicy temperatur między wnętrzem a otoczeniem.
  • Wentylacja mechaniczna to wentylator elektryczny zamontowany w wylocie kanału wentylacyjnego. Rozwiązanie polecane jest do większych łazienek, gdzie wentylacja grawitacyjna okazuje się niewystarczająca oraz do wysokich, zamkniętych kabin prysznicowych. Wentylatory mogą pracować w trybie ciągłym albo włączać się podczas użytkowania łazienki/wybranej strefy lub po przekroczeniu określonego poziomu wilgoci w pomieszczeniu.

Wentylacja mechaniczna zalecana jest do wysokich, zamkniętych kabin prysznicowych.Wentylacja mechaniczna zalecana jest do wysokich, zamkniętych kabin prysznicowych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl