Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej od A do Z. Jak wymienić rury w łazience?
Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej od A do Z. Jak wymienić rury w łazience?

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej od A do Z. Jak wymienić rury w łazienceWymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej zwykle czeka nas podczas generalnego remontu łazienki. Przerobienie i wymiana rur w łazience jest sporym wyzwaniem, które zwykle powierzamy fachowcom, chociaż czasem podejmujemy się go sami. Dzisiaj podpowiemy Wam, jak wymienić instalację wod.-kan. oraz jakich zasad przestrzegać, by usprawnić prace i uzyskać efekt zgodny z oczekiwaniami. Skoro zapewne czeka Cię generalny remont, to doradzimy Ci również, jak stosując płytki podłogowe i ścienne oraz listwy wykończeniowe w łazience możesz modnie ozdobić pomieszczenie. Przy okazji dowiesz się, czym jest dekoracja ceramiczna w łazience.

Jak wymienić rury w łazience

Jak wymienić rury w łazience?

Wymiana instalacji wodnej i kanalizacyjnej w mieszkaniu od A do Z

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej wymaga przede wszystkim zaplanowania, gdzie w remontowanym pomieszczeniu znajdą się poszczególne urządzenia – miska WC, bidet, umywalka, wanna i kabina prysznicowa. Jeśli przebieg instalacji doprowadzających wodę i odprowadzających ścieki pozostaje bez zmian, czeka nas „tylko” wymiana rur w łazience w aktualnych bruzdach (oczywiście po usunięciu starych przewodów). Jeśli układ ma się zmienić, trzeba będzie wypełnić obecne bruzdy oraz zdecydować o nowym sposobie rozprowadzenia instalacji.

Zaplanuj docelowe rozmieszczenie urządzeń sanitarnych

Zaplanuj docelowe rozmieszczenie urządzeń sanitarnych

Kiedy i dlaczego należy wymienić instalację wodną i kanalizacyjną?

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej zwykle czeka nas, gdy decydujemy się na remont domu, mieszkania lub samej łazienki po kilkunastu latach użytkowania albo kupujemy nieruchomość w tzw. starym budownictwie. Dlaczego? Ponieważ kilkanaście lat temu instalacje budowano przede wszystkim w oparciu o rury stalowe i żeliwne, które wprawdzie są bardzo wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury, jednak są też ciężkie i podatne na korozję. Stal i żeliwo stosowano jednak, ponieważ były to materiały łatwo dostępne i tanie. Rury ze stali lub żeliwa z czasem korodują i gromadzi się w nich kamień, powodując zmniejszenie przekroju rury. Problem nasilają częste nieprawidłowości montażowe oraz słaba jakość wody. W efekcie, ciśnienie wody jest zbyt niskie oraz pojawiają się przecieki i niedrożności instalacji, które mogą doprowadzić do zalania łazienki i mieszkań sąsiadów z dolnych pięter. Gruntowny przegląd instalacji wodno-kanalizacyjnej jest zatem zalecany zwłaszcza, gdy:

  • kupujemy dom lub mieszkanie w starym budownictwie
  • planujemy generalny remont mieszkania, domu lub samej łazienki
  • doszło do awarii instalacji
  • ciśnienie wody w instalacji od dłuższego czasu jest słabe, a udrażnianie rur nie pomaga.

Gdy kupujemy stare mieszkanie, przyjrzyjmy się instalacji

Gdy kupujemy stare mieszkanie, przyjrzyjmy się instalacji

Jakie rury do instalacji wodnej i kanalizacyjnej?

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich rur, które w znaczącym stopniu przesądzają o długoletniej trwałości rozwiązania. Obecnie rury wykonuje się głównie z tworzyw sztucznych: PVC (polichlorek winylu), CPVC (chlorowany polichlorek winylu), PE (polietylen), PE-X (polietylen sieciowany), PP (polipropylen), PB (polibutylen) oraz z połączeń różnych tworzyw i przekładek (rury wielowarstwowe). Rury polipropylenowe PP są rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, jednak mało odpornym na wysokie temperatury, dlatego powinny być wzbogacone o specjalną wkładkę - aluminiową lub z włókna szklanego. Droższe, ale za to bardziej wytrzymałe i elastyczne są rury z PE-X, wielowarstwowe oraz wykonane z polibutylenu. Rzadziej stosuje się sztywne rury miedziane, ponieważ wymagają specjalistycznych łączeń, narzędzi i umiejętności. Okazują się jednak dobrą alternatywą dla rur stalowych w starych instalacjach, gdy nie chcemy zmieniać sposobu rozprowadzenia. Oprócz materiału, bardzo ważne jest idealne dopasowanie wszystkich elementów instalacji, dlatego warto kupować całe systemy rur, pochodzące od jednego producenta. Ponadto należy zwrócić uwagę na obecność znaku CE oraz atestu PZH na kupowanych rurach i kształtkach.

Żeliwne i stalowe rury zastępowane są systemami z tworzyw sztucznych

Żeliwne i stalowe rury zastępowane są systemami z tworzyw sztucznych

Sposób prowadzenia instalacji wodnej

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej wiąże się z koniecznością wyboru sposobu doprowadzenia wody do urządzeń sanitarnych. W domowych instalacjach stosujemy rozdzielaczowy lub trójnikowy sposób doprowadzenia wody. Wybór systemu zależy głównie od lokalizacji poszczególnych urządzeń. Rury mogą być prowadzone tradycyjnie, w bruzdach, szachtach instalacyjnych albo w podłodze. Do estetycznego i praktycznego ukrycia rur służą również listwyprzypodłogowe. W domach innych niż parterowe zwykle prowadzi się 2 piony. W domu parterowym stosuje się przewód główny, który wychodzi z kotła. W poziomie instalacje prowadzi się systemem dwururowym:

  • trójnikowym - od pionu odchodzi wspólny poziom, skąd wyprowadzane są podejścia do baterii i kaloryferów, łączone z poziomem trójnikami;
  • rozdzielaczowym - woda doprowadzana jest pionem do rozdzielaczy, skąd miękkimi rurami trafia do odbiorników.

W nowoczesnym budownictwie piony, gałązki oraz podejścia zwykle ukrywamy w bruzdach ściennych, a przewody wpuszczamy w podkładową warstwę podłogi.

Sposób prowadzenia instalacji kanalizacyjnej

Jeśli nie chcemy, by wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej wiązała się z generalnymi przeróbkami, nowe urządzenia sanitarne umieszczamy w tych samych miejscach, co stare (ewentualnie kilka centymetrów dalej). Wszelkie różnice muszą być możliwe do zniwelowania za pomocą syfonu. Miska WC powinna znajdować się max. 1 m od pionu. Raczej nie przenosimy jej w inne miejsce. Lepiej po prostu wymienić ustęp na nowocześniejszy model. Aby ścieki mogły być skutecznie odprowadzane, konieczne jest budowanie instalacji z krótkich odcinków rur, zachowując spadek min. 2%. Podejścia do umywalki i bidetu łatwo przerobić i dorobić, zachowując wymagany spadek. W przypadku kabiny prysznicowej walk in, wszystkie elementy podejścia o grubości 12-15 cm należy umieścić poniżej poziomu posadzki. O tym, czy można zastosować tego typu rozwiązanie w mieszkaniu w bloku, powinien zdecydować konstruktor budynku (lub inny, upoważniony pracownik).

Zamiast zmieniać lokalizację miski WC, wymień ją na nowszy model

Zamiast zmieniać lokalizację miski WC, wymień ją na nowszy model

[product category_id="45" limit="4" onlyAvailable="true"]

Wymiana płytek ceramicznych po remoncie. Jak modnie udekorować łazienkę?

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej to zazwyczaj tylko etap generalnego remontu łazienki. Często czeka nas również wymiana płytek. Jak samodzielnie wymienić płytki podłogowe i ścienne? Prace zaczynamy od zakupu nowych płytek. Potrzebować będziemy także specjalnego kleju, szpachelki, pacy, śrubokrętu (do usuwania spoin), pędzla lub miotełki oraz poziomicy. Najpierw usuwamy stare płytki, zaczynając od fug. Następnie czyścimy i wyrównujemy powierzchnię. Teraz możemy przygotować i rozprowadzić klej oraz zacząć układać nowe płytki. Strona wewnętrzna płytek musi być idealnie czysta! Dociskamy płytki i zbieramy nadmiar kleju. Po wyschnięciu kleju, nakładamy fugi. Aby pomieszczenie nabrało unikatowego wyglądu, świetnym rozwiązaniem jest dekoracja ceramiczna w łazience. Można np. łączyć małe płytki z kaflami wielkoformatowymi, tworząc mozaikę albo układać płytki w rozmaite, oryginalne wzory. Obecnie na rynku znaleźć można ogromny wybór płytek, co pozwala urzeczywistniać najśmielsze wizje aranżacyjne. Warto też sięgnąć po listwy wykończeniowe w łazience.

Listwy szklane pozwalają przepięknie udekorować łazienkę

Listwy szklane pozwalają przepięknie udekorować łazienkę

 

Zobacz również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl