Prysznic bez brodzika. Zalety i wady takiego rozwiązania
Prysznic bez brodzika. Zalety i wady takiego rozwiązania

W nowocześnie urządzonych łazienkach kabina prysznicowa bez brodzika, czyli tzw. kabiny walk-in, jest już niemalże standardem. Prysznic bez brodzika nadaje lekkości i przestronności całemu wnętrzu oraz sprawia, że uwaga może skupić się na pozostałych elementach wystroju. Sprawdźmy, jakie zalety i wady niesie za sobą kabina bez brodzika, jak ją umiejętnie zaaranżować oraz jakie powinny być wymiary prysznica bez brodzika, by zapewniać komfort i bezpieczeństwo użytkowania. 

 Kabiny prysznicowe walk-in to synonim nowoczesnego budownictwa

Kabiny prysznicowe walk-in to synonim nowoczesnego budownictwa

Zalety i wady kabiny do prysznica bez brodzika. Zamieszczamy dokładną listę!

Zajmującą sporo miejsca konstrukcję kabiny z brodzikiem coraz częściej zastępuje się montażem dyskretnego odpływu liniowego w podłodze i opcjonalnie – szklaną ścianką. Dlaczego? Zobaczmy, jakie zalety ma kabina prysznicowa bez brodzika.

 1. WIĘCEJ PRZESTRZENI DO ZAGOSPODAROWANIA – łazienka bez brodzika jest większa i wygodniejsza. Pozbycie się masywnej kabiny pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i poprawić ustawność pomieszczenia. Prysznic bez brodzika jest szczególnie polecany właścicielom małych łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni.
 2. DOWOLNOŚĆ W DOBORZE KSZTAŁTU NATRYSKU – strefę natryskową typu walk-in możemy zaaranżować w praktycznie dowolnym miejscu w łazience, np. w mało ustawnej wnęce, w której trudno byłoby zmieścić inne urządzenia czy meble, a tym bardziej standardowy brodzik z kabiną. Co więcej, nie jesteśmy ograniczeni wymiarami dostępnych na rynku kabin i brodzików.
 3. SKUPIENIE UWAGI NA WYSTROJU – minimalistyczna kabina bez brodzika nie wysuwa się na pierwszy plan ani nie narzuca konkretnej aranżacji, pozwalając uzyskać łazienkę w pożądanym stylu i klimacie (zob. nasz wpis o urządzaniu łazienki w stylu prowansalskim).
 4. WYGODA I BEZPIECZEŃSTWO – bezprogowe wejście do kabiny prysznicowej docenią przede wszystkim osoby starsze i mające problemy z poruszaniem się, rodzice małych dzieci oraz właściciele czworonogów. Kabinę walk-in można zaaranżować tak, by bez problemu wchodzić pod prysznic z dwóch stron, a nawet wjechać do niej na wózku inwalidzkim.
 5. ŁATWY MONTAŻ ŚCIANKI – szklaną taflę (lub tafle), oddzielającą strefę natryskową od reszty łazienki, łatwo przytwierdza się do ściany lub podłogi za pomocą specjalnych profili.
 6. PRAKTYCZNOŚĆ - kabinę walk-in o wiele łatwiej utrzymać w czystości niż klasyczną wersję z białym brodzikiem, drzwiami, załamaniami, zgięciami i szynami.

Przegląd ścianek prysznicowych (tzw. kabin bez brodzika) dostępnych w sklepie TaniaLazienka.com

[product category_id="184" limit="4" onlyAvailable="true"]

 Brak brodzika oznacza wiele zalet i korzyści. A czy ma też wady?

Brak brodzika oznacza wiele zalet i korzyści. A czy ma też wady?

A jakie są wady rozwiązania walk-in?

 1. CENA – wbrew pozorom, brak konieczności zakupu brodzika i kabiny wcale nie musi oznaczać niższego kosztu zaaranżowania natrysku. Tworzenie kabiny walk-in zwykle jest droższe ze względu na pracochłonność montażu.
 2. OGRANICZENIA - brak brodzika sprawdzi się w większości łazienkach w domach, jednak w mieszkaniach w blokach zaaranżowanie kabiny walk-in często nie będzie możliwe. Aby woda mogła być skutecznie odprowadzana, konieczne jest odpowiednie wyprofilowanie podłogi i uzyskanie spadku 2%. Ponadto w podłodze powinno znajdować się ok. 11-15 cm wolnej przestrzeni na elementy przyłączeniowe. W starych blokach grubość stropu zwykle jest zbyt mała.
 3. KONIECZNOŚĆ ZATRUDNIENIA FACHOWCA – chcąc stworzyć kabinę bez brodzika, musimy zatrudnić naprawdę dobrego fachowca, który oceni m.in. grubość podłogi i stropu oraz wykona wszelkie prace montażowe. Musimy też kupić najwyższej jakości materiały. Odpływ położony jest kilka centymetrów poniżej poziomu podłogi. Jeżeli nie zadbamy o niezawodną hydroizolację, może dojść do zalania naszego mieszkania i sąsiadów poniżej.
 4. ZAPYCHAJĄCY SIĘ ODPŁYWodpływ liniowy zwykle wymaga częstszego czyszczenia.
 5. WIĘKSZA WILGOTNOŚĆ – kabiny walk-in rzadko otacza się szczelnie szybami. Raczej aranżuje się natrysk we wnęce, ewentualnie odgradza go ścianką lub drzwiami wnękowymi. Konsekwencją jest więcej pary wodnej unoszącej się w łazience i skraplającej na meblach, dlatego należy zadbać o dobrą wentylację.
 6. WODA WYDOSTAJĄCA SIĘ DO POZOSTAŁEJ CZĘŚCI ŁAZIENKI – to właściwie nie wada ogólnie kabin walk-in, ale konkretnej strefy natryskowej. Jeśli podczas kąpieli zachlapujesz podłogę poza strefą natryskową, problem rozwiąże montaż drzwi wnękowych, ścianek prysznicowych bądź pełnej kabiny prysznicowej bezpośrednio na posadzce.

Jaka ścianka walk-in do prysznica bez brodzika?

Ścianka prysznicowa, czyli przeźroczysta lub półtransparentna tafla ze szkła hartowanego, pozwala zaaranżować efektowną, komfortową i funkcjonalną strefę natryskową, skutecznie chroniąc pozostałą część łazienki przed chlapiącą wodą. Wybierając ściankę prysznicową, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej wymiary. Standardowo kabina prysznicowa bez brodzika ma szerokość od 70 do 140 cm. Do wyboru pozostają ścianki z różnymi kolorami profili (chromowanymi, satynowymi lub czarnymi). Funkcjonalnym rozwiązaniem jest szyba z dodatkową ścianką boczną, która jeszcze lepiej, a przy tym dyskretnie, chroni łazienkę przed zachlapywaniem. Warto wybrać model wzbogacony o powłokę antybakteryjną (np. Easy Clean), która zdecydowanie ułatwia czyszczenie szklanej powierzchni i zapobiega osadzaniu zabrudzeń.

Przykłady chętnie wybieranych ścianek przez Klientów sklepu TaniaLazienka.com

Ścianka prysznicowa VIDRE Walk In Fix

 Ścianka prysznicowa VIDRE Walk In Fix

Sprawdź dostępne rozmiary tutaj:
https://tanialazienka.com/pl/searchquery/%C5%9Acianka+prysznicowa+VIDRE+Walk+In+Fix/1/phot/5?url=%C5%9Acianka,prysznicowa,VIDRE,Walk,In,Fix 

 Ścianka prysznicowa VIDRE Walk In Fix ze stałą ścianką boczną

 Ścianka prysznicowa VIDRE Walk In Fix ze stałą ścianką boczną

 Sprawdź dostępne rozmiary tutaj:
https://tanialazienka.com/pl/searchquery/VIDRE+Walk+In+Fix+%C5%9Bciank%C4%85+boczn%C4%85/1/phot/5?url=VIDRE,Walk,In,Fix,%C5%9Bciank%C4%85,boczn%C4%85 

Jakie wymiary powinien mieć prysznic bez brodzika?

Wymiary prysznica bez brodzika zależą tak naprawdę od przestrzeni, którą dysponujemy. Kabina prysznicowa bez brodzika może zostać zaaranżowana w praktycznie każdym miejscu w łazience, np. we wnęce. Zwykle potrzebujemy od 70 do 140 cm szerokości. Pełną swobodę ruchu pod prysznicem zyskamy w strefie natryskowej o wymiarach ok. 80x100 cm.

Kabina prysznicowa bez brodzika może mieć praktycznie dowolne wymiary

Kabina prysznicowa bez brodzika może mieć praktycznie dowolne wymiary

Odpływ liniowy w prysznicu bez brodzika

Kabina prysznicowa bez brodzika wymaga montażu w posadzce odpływu liniowego. Obecnie na rynku znaleźć można szeroką gamę wzorów i rozmiarów odpływów. Ważne, by odwodnienie nie tylko efektownie wyglądało, ale przede wszystkim służyło nam przez lata oraz zapewniało skuteczne odprowadzanie wody. Warto wybrać model wykonany ze stali nierdzewnej z prostym w czyszczeniu syfonem.

Odpływ liniowy MASSI Baro 

Odpływ liniowy MASSI Baro

Odpływ liniowy MASSI Deli 

Odpływ liniowy MASSI Deli

Jakie płytki pod prysznic bez brodzika?

Kupując płytki ceramiczne pod prysznic bez brodzika, należy pamiętać o trzech kluczowych sprawach. Po pierwsze, kabina prysznicowa bez brodzika wymaga zachowania podczas montażu dwuprocentowego spadu. Jeśli wybierzemy duże płytki, zwykle trzeba będzie je przyciąć, co może negatywnie wpłynąć na końcowy efekt wizualny. Na całkowite ukrycie spadku pozwolą drobne kafelki typu mozaika. Warto odgraniczyć strefę natrysku od reszty łazienki, stosując płytki podłogowe w innym kolorze lub z wyrazistym wzorem. Po drugie, płytki pod prysznic bez brodzika powinny posiadać właściwości antypoślizgowe (zwykle oznaczane są symbolami od R9 do R13), w przeciwnym razie korzystanie z prysznica może być niebezpieczne – zwłaszcza dla osób starszych i małych dzieci. Po trzecie, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego kleju i fugi. Muszą być one w 100% wodoodporne. 

Przykładowe płytki PARADYŻ Agat Naturale Mozaika

Płytka podłogowa PARADYŻ Agat Naturale Mozaika

Płytka podłogowa PARADYŻ Agat Naturale Mozaika

Zobacz również

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl