Czyszczenie odpływu liniowego. W 4 minuty udrażniamy zatkany odpływ liniowy
Co zrobić, aby odpływ liniowy długo nam służył?

Jeśli z twojego odpływu liniowego nie spływa woda - ozancza to, że jest on zatkany i wymaga pilnego czyszczenia. Zapchany odpływ prysznica to często spotykany problem, który możesz samodzielnie rozwiązać w mniej niż 4 minuty.

Kabiny prysznicowe bez brodzika, montowane bezpośrednio na posadzce, odmieniły spojrzenie na tradycyjną aranżację strefy kąpielowej i stały się praktycznie standardem w nowoczesnym budownictwie. Integralną częścią kabiny walk in jest oczywiście odpływ liniowy. Zadbanie o odpowiednie odwodnienie, dopasowane do indywidualnych potrzeb, warunków łazienki oraz ilości odprowadzanej wody, to konieczność. Podstawą poprawnego działania instalacji jest dobrze zamocowany i drożny odpływ. Chociaż kosztuje on stosunkowo niewiele (średnio 130-200 zł), to stanowi inwestycję na wiele lat. Co zrobić, aby taki odpływ liniowy nam długo służył?

Kabina ze ścianką prysznicową WALK IN 90x200 cm i odpływem liniowym

Kabina ze ścianką prysznicową WALK IN 90x200 cm i odpływem liniowym

Po pierwsze – wybierz dobry odpływ

Do najczęstszych problemów z odpływem liniowym należą:

 • uporczywe zapychanie, co utrudnia odprowadzanie wody;
 • problematyczne czyszczenie syfonu;
 • szpecące przebarwienia i zarysowania;
 • skomplikowany montaż;
 • korozja rusztu.

Zdecydowanej większości tych problemów można uniknąć, kupując odpływ liniowy wysokiej jakości.

Duża przepustowość

Odpływ powinien zapewniać bezproblemowe użytkowanie kabiny przez lata oraz skuteczne odprowadzanie nawet dużych ilości wody (optymalna przepustowość to ok. 30 l/min.). Jeśli kupujemy produkt wykonany w całości z kwasoodpornej stali nierdzewnej i zabezpieczony dodatkową powłoką (np. chromowany), nie musimy martwić się ani o korodowanie, ani o nieestetyczne matowienie.

Czyszczenie od góry

Pamiętaj, by sprawdzić przed zakupem, czy konstrukcja wybranego modelu umożliwia proste czyszczenie syfonu od góry. Zwróć też uwagę na dodatkowe zabezpieczenia – dobrze, jeśli odpływ wyposażony jest w nieprzepuszczający wody kołnierz uszczelniający, który w połączeniu z folią w płynie (lub inną substancją zabezpieczającą) ochroni strop przed zawilgoceniem.

Udzielona gwarancja

O jakości produktu w dużej mierze świadczy długość udzielanej przez producenta/sprzedawcę gwarancji oraz warunki korzystania z niej. Wygodnym rozwiązaniem jest serwis gwarancyjny typu „door to door”. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów czy awarii, uszkodzony odpływ odbierze z domu konsumenta kurier, a po naprawie lub wymianie, serwis odeśle go pod wskazany adres. Warto pamiętać, że cena niekoniecznie musi stanowić wyznacznik jakości. Wysokiej klasy odpływ kupisz zarówno za 150 zł, jak i za 900 zł.

Odpływ liniowy Massi DELI 70 cm niski

Odpływ liniowy Massi DELI 70 cm niski
karta produktu: https://tanialazienka.com/pl/p/Odplyw-liniowy-MASSI-Deli-odwodnienie-70-cm-Niski/3608 

Po drugie – regularnie czyść osadnik i syfon

To naturalne, że odpływ (nawet ten najwyższej jakości) czasem się zatyka – zwłaszcza gdy z kabiny korzystają osoby o długich włosach lub kąpiemy w niej czworonogi. Jak sobie radzić, gdy problem z odpływem liniowym już wystąpi?

Usuń z syfonu wszelkie zanieczyszczenia i powtarzaj tę czynność regularnie, np. raz na 1-2 tygodnie (nie dopiero wtedy, gdy odwodnienie jest już całkiem zatkane). Jeśli posiadasz odpływ liniowy z możliwością czyszczenia syfonu od góry, opróżnienie go nie sprawi Ci żadnego problemu. Odpływy z kolekcji Massi wyposażone są w wykonany ze stali nierdzewnej, wyjmowany osadnik zanieczyszczeń, który zatrzymuje większe elementy i włosy, zanim te dostaną się do syfonu.

Jeśli jednak syfon przepełni się odpadkami, całą kostkę możesz szybko zdemontować. Specjalny „O-ring” chroni przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów i zapobiega przemieszczaniu się kostki. Co robić w przypadku całkowitego zatkania syfonu? Wówczas należy (na ogół):

 1. Założyć gumowe rękawice.
 2. Zdjąć pokrywę odpływu.
 3. Usunąć cały brud (również spod wkładki syfonu).
 4. Delikatnie oczyścić cały zestaw odpływowy.

Domowy sposób na czyszczenie zatkanego odpływu linowego

Domowym sposobem na zatkany odpływ jest wlanie do niego roztworu sody oczyszczonej i octu, a po około 10 minutach wlanie wrzątku. Z dużą ostrożnością stosuj silnie żrące środki typu „kret”, ponieważ mogą one uszkodzić poszczególne elementy instalacji. Preparaty chemiczne do udrażniania rur są także bardzo niebezpieczne dla skóry.

Pamiętaj, by zawsze trzymać się zaleceń producentów – zarówno odpływu, jak i stosowanych detergentów. To podstawa zachowania gwarancji i bezproblemowego użytkowania kabiny. Jeśli powyższe czynności nie pomogły, polecamy skorzystać z pomocy hydraulika.

Syfon czyszczony od góry w odpływach liniowych Massi

Syfon czyszczony od góry w odpływach liniowych Massi

Po trzecie – poprawnie zamontuj odpływ

Na co zwrócić uwagę przy montażu odpływu? Zanim rozpoczniesz prace:

 • Sprawdź, czy wybrany odpływ liniowy nadaje się do montażu w dowolnym miejscu podłogi, czy np. tylko przy ścianie.
 • Upewnij się, że posiadasz wszystkie elementy montażowe (ruszt, obudowa, syfon, kołnierz uszczelniający, wsporniki mocujące).
 • Kup dobrej klasy płytki, nadające się do kabiny walk in (o klasie ścieralności na poziomie III lub IV, o matowej, najlepiej antypoślizgowej powierzchni).
 • Zapoznaj się dokładnie z instrukcją montażu odpływu.

Wybierz produkt, który można łatwo wypoziomować oraz dostosować wysokość zabudowy. Czy odpływ liniowy nadaje się do każdej łazienki? Nie. Dlatego upewnij się, że masz warunki do montażu odwodnienia liniowego tzn., że nie istnieją ku temu techniczne przeciwwskazania.

Wysokość, spadek i hydroizolacja

W zależności od wybranego produktu zabudowa zajmie od 70 do 80 mm wysokości. Odpływ kanalizacyjny należy przygotować pod kątem min. 2-2,5%. Ruszt powinien znajdować się na takiej wysokości, aby kratka była 1 mm poniżej poziomu posadzki (płytek). Bardzo ważna dla długoletniej eksploatacji całego natrysku jest także właściwa hydroizolacja. Folia w płynie musi być wysokiej jakości, a stworzona z niej powłoka powinna mieć grubość 3-4 mm. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z fachowcem lub skorzystaj z doradztwa technicznego w sklepie.

Zawartość odpływu liniowego Massi

Zawartość odpływu liniowego Massi

Po czwarte – przemyśl design

Nawet tak niepozorny produkt jak odpływ liniowy zaskakuje bogactwem dostępnych na rynku modeli. Fale, krople, linie i rozmaite, fantazyjne wzory – ozdobne flansze pozwalają jeszcze lepiej dopasować produkt do stylistyki kabiny i całej łazienki. W ofercie Massi do wyboru pozostaje 9 nowoczesnych wzorów, a każdy dostępny jest w różnych długościach (50, 60, 70, 80 cm).

Postaw raczej na uniwersalną i ponadczasową stylistykę, aby nie wymieniać odpływu, gdy zapragniesz zmodernizować kabinę. Warto wybierać produkty najwyższej jakości, wykonane z elementów stalowych, odpornych na korozję, przebarwienia, zarysowania czy matowienie. Pamiętaj, że to jakość wykonania w największym stopniu przekłada się na estetykę odpływu.

Odpływ liniowy Massi HOKI

Odpływ liniowy Massi HOKI

Podsumowując…

Żeby odpływ liniowy nam długo służył, warto kupić produkt wysokiej jakości, dopasowany technicznie i stylistycznie do posiadanej kabiny (i łazienki), z syfonem czyszczonym od góry. Dla długowieczności odpływu kluczowe znaczenie ma również optymalne przygotowanie i zabezpieczenie powierzchni, prawidłowy montaż oraz regularne czyszczenie elementów.

Warto zaopatrywać się w urządzenia łazienkowe u sprawdzonych sprzedawców, którzy udzielą nam zdalnej pomocy technicznej, doradzą, a gdy zajdzie taka potrzeba – sprawnie naprawią czy wymienią wadliwy produkt. W przypadku każdego nawet najlepszego i najdroższego sprzętu zdarzają się problemy. Jak sobie radzić, gdy problem z odpływem liniowym już wystąpi? Przyczynę problemu i sugerowane rozwiązania można często znaleźć w dołączonej instrukcji. Można również poprosić o pomoc sprzedawcę lub bezpośrednio producenta. Zanim podejmiemy się napraw na własną rękę, warto wezwać fachowca.

Mały bonus

Ranking najchętniej wybieranych odpływów liniowych w sklepie Tania Łazienka w 2020 roku:

1. Odpływ liniowy MASSI Hoki

Karta produktu: https://www.tanialazienka.com/pl/p/NEVE-Odplyw-liniowy-HOK-odwodnienie-60-cm/3611 

Odpływ liniowy MASSI Hoki


2. Odpływ liniowy MASSI Dot

Karta produktu: https://tanialazienka.com/pl/p/Odplyw-liniowy-MASSI-Dot-odwodnienie-80-cm/3369 

Odpływ liniowy MASSI Dot


3. Odpływ liniowy MASSI Deli

Karta produktu: https://tanialazienka.com/pl/p/Odplyw-liniowy-MASSI-Deli-odwodnienie-100-cm/3607 

Odpływ liniowy MASSI Deli


4. Odpływ liniowy MASSI Aro

Karta produktu: https://www.tanialazienka.com/pl/p/NEVE-Odplyw-liniowy-ARCO-odwodnienie-50-cm/3771 

 Odpływ liniowy MASSI Aro

 

Zobacz również inne strony związane z odpływem liniowym:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl