Drzwi do kabiny – rodzaje, montaż, pielęgnacja
Drzwi do kabiny – rodzaje, montaż, pielęgnacja

Drzwi do kabiny przydadzą się nam zarówno, gdy zamierzamy stworzyć strefę natryskową z brodzikiem, jak również zaaranżować nowoczesną kabinę walk in. To funkcjonalne i niezwykle efektowne rozwiązanie, wybierane przez projektantów na całym świecie. Z myślą o osobach, które chcą zaaranżować alternatywny dla klasycznej kabiny natrysk, przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiecie się, jaki sposób otwierania drzwi do kabiny prysznicowej najlepiej sprawdzi się w Waszych łazienkach oraz poznacie kilka użytecznych wskazówek na temat montażu i konserwacji drzwi prysznicowych.

Drzwi prysznicowe DEANTE Moon 110 X 200 cm - uchylne, odwracalne (wejście z prawej lub lewej strony)

Drzwi prysznicowe DEANTE Moon 110 X 200 cm - uchylne, odwracalne (wejście z prawej lub lewej strony)

Rozmiary drzwi prysznicowych

Najważniejszym kryterium wyboru drzwi do kabiny jest rozmiar (zwłaszcza szerokość). Drzwi powinny wypełniać cały front kabiny. Najpopularniejsze szerokości to: 70 cm, 80 cm, 90 cm, 100 cm, 110 cm i 120 cm. Wybierać można także spośród różnych długości: od ok. 160 cm do nawet 200 cm. W przypadku przestrzeni natryskowej o nietypowych gabarytach, można zamówić drzwi na wymiar, co wiąże się jednak z wyższymi kosztami.

Drzwi prysznicowe AQUAFORM Verra - dostępne w różnych rozmiarach

Drzwi prysznicowe AQUAFORM Verra - dostępne w różnych rozmiarach

Sposoby otwierania drzwi prysznicowych

Dostępne na rynku drzwi do kabiny różnią się pod względem sposobu otwierania. Jakie są sposoby otwierania drzwi? Czołowe miejsce w ofertach producentów rozwiązań łazienkowych zajmują modele uchylne - z zawiasami po jednej stronie. Uchylenie drzwi na pełną szerokość wiąże się jednak z koniecznością pozostawienia sporej ilości wolnego miejsca przed kabiną. Popularnością cieszą się także drzwi przesuwne. Nie potrzebują pozostawiania dodatkowego miejsca poza obrębem kabiny prysznicowej. Niestety, nie we wszystkich łazienkach będzie można je zamontować. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się drzwi łamane. Zapewniają one szersze, a tym samym bardzo wygodne wejście do strefy natryskowej, a przy tym nie wymagają tak dużej przestrzeni, jak modele uchylne. Ciekawym i komfortowym rozwiązaniem są drzwi dwuskrzydłowe – idealne do wnęk.

Drzwi prysznicowe wnękowe dwuskrzydłowe Duso 80

Drzwi prysznicowe wnękowe dwuskrzydłowe Duso 80

Materiał drzwi prysznicowych

Zastosowany materiał powinien stanowić kluczowe kryterium wyboru drzwi do kabiny. Najlepiej, jeśli nasze drzwi będą wykonane ze szkła hartowanego, które jest trwałe i bezpieczne dla użytkowników. Rzadziej w procesie produkcji używa się poliwęglanu, który jest materiałem zdecydowanie mniej trwałym od szkła, ale za to lżejszym i odpornym na uderzenia (ale nie na zarysowania). Szkło hartowane to obecnie najczęściej wykorzystywany do produkcji drzwi prysznicowych materiał. Jest trwały i odporny na zmiany temperatur. Trudno jest go zarysować. Szklaną powierzchnię często pokrywa się innowacyjnymi powłokami, które zapobiegają powstawaniu zacieków i gromadzeniu się zanieczyszczeń.

Jakie są rodzaje szkła w drzwiach prysznicowych?

  • Szkło mrożone – to rodzaj szkła dekoracyjnego, którego powierzchnia imituje zamarzniętą parę wodną. Przypadnie do gustu przede wszystkim osobom, które lubią nietypowe projekty.
  • Szkło transparentne - to propozycja dla miłośników klasycznych, ponadczasowych rozwiązań. Przeźroczysta tafla szkła prezentuje się elegancko i higienicznie.
  • Szkło matowe - zmatowienie drzwi zwiększa poczucie intymności podczas korzystania z prysznica oraz pozwala na dyskretne przechowywanie kosmetyków w kabinie.
  • Szkło grafitowe – drzwi z eleganckiego, przydymionego szkła grafitowego zwiększają walory estetyczne kabiny oraz budują w łazience nastrojowy klimat. Szkło redukuje także promieniowanie słoneczne.
  • Szkło brązowe - to rozwiązanie dla miłośników unikatowych rozwiązań aranżacyjnych i osób ceniących sobie dyskrecję podczas kąpieli. Brązowe szkło cudownie współgra z naturalnymi materiałami i barwami ziemi.

Drzwi prysznicowe KERRA Unika 70 cm

Drzwi prysznicowe KERRA Unika 70 cm - szkło grafitowe (góra) i szkło brązowe (dół)

Drzwi prysznicowe KERRA Unika 70 cm

 

Czyszczenie drzwi prysznicowych

Jak dbać o drzwi prysznicowe, aby długo nam służyły i wyglądały zawsze na nowe? Zacznij od mądrego zakupu. Warto wybierać drzwi do kabiny, które posiadają specjalną powłokę ułatwiającą czyszczenie. Po kąpieli na powierzchni drzwi gromadzi się para wodna, resztki kosmetyków, włosy i inne zabrudzenia. Jeśli wybrane drzwi wzbogacono o powłokę antybakteryjną (np. nanotechnologię Easy Clean), do ich idealnego umycia wystarczy spłukanie powierzchni wodą i przetarcie miękką szmatką. Uporczywe zabrudzenia usuniemy za pomocą mydła lub płynu do naczyń.

 Drzwi prysznicowe bezramowe VIDRE Alza 90x195 z powłoką Easy Clean

Drzwi prysznicowe bezramowe VIDRE Alza 90x195 z powłoką Easy Clean

 Drzwi prysznicowe AQUAFORM Sol De Luxe z powłoką DP ułatwiającą pielęgnację powierzchni szklanych

Drzwi prysznicowe AQUAFORM Sol De Luxe z powłoką DP ułatwiającą pielęgnację powierzchni szklanych

Montaż drzwi prysznicowych

Samodzielny montaż drzwi do kabiny nie jest trudny. Co ciekawe, zajmuje na ogół mniej czasu niż sam wybór interesującego modelu 😊. Na co zwracać uwagę przy montażu drzwi prysznicowych? Przede wszystkim należy przestrzegać instrukcji producenta – to warunek zachowania gwarancji. Warto też pamiętać o:

  • wyborze odpowiedniego produktu (możliwość montażu bezpośrednio na posadzce lub razem z brodzikiem, możliwość montażu prawo- lub lewostronnego etc.);
  • przygotowaniu potrzebnych narzędzi przed rozpoczęciem prac;
  • dokonaniu dokładnych pomiarów;
  • staranności na każdym etapie (kabina to inwestycja na lata).

Drzwi prysznicowe bezramowe VIDRE Alza 80x195 - uniwersalny montaż prawo- lub lewostronny, na posadzce lub brodziku

Drzwi prysznicowe bezramowe VIDRE Alza 80x195 - uniwersalny montaż prawo- lub lewostronny, na posadzce lub brodziku

Sprawdź również nasze przewodniki o:

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl