Grzejnik w świecie łazienek
Grzejnik w świecie łazienek

Grzejnik to integralny element świata łazienek. Dobrą okazją do jego wymiany jest remont pomieszczenia. Modernizację instalacji najlepiej wykonać poza sezonem grzewczym.

grzejnik w świecie łazienek

Rola grzejników w świecie łazienek

Aktualnie dominującym trendem są grzejniki drabinkowe. Stanowią one nie tylko element grzewczy, ale również dekoracyjny. Są bardzo funkcjonalne i ładnie komponują się z aranżacją. Przed rozpoczęciem instalacji grzejnika łazienkowego należy zdecydować, w jaki sposób ma być on podłączony. Sposób podłączenia jest uzależniony od tego, jak poprowadzona jest instalacja grzewcza. Istnieją różne rodzaje podłączenia do instalacji CO rurą zasilającą, doprowadzającą i odprowadzającą wodę. Przy doborze grzejnika łazienkowego należy także zwrócić uwagę na moc cieplną. Zgodnie z ogólnymi zasadami postępowania, podczas montowania grzejników należy najpierw sprawdzić, czy mamy wszystkie potrzebne elementy, jak np.: zawory, kołki mocujące, adaptery do zaworów, odpowietrznik i zawiesia do przyłączy. Przydatne będą także: miara, ołówek, klucz nastawny, wkrętak oraz wiertarka z udarem. Podczas samodzielnego montowania grzejnika łazienkowego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta, które są zawarte w instrukcji montażu.

Podłączenie boczne

Grzejniki z podłączeniem bocznym (modernizacyjne) mają taki sam rozstaw (500 mm) pomiędzy rurą zasilającą a powrotną, jak grzejniki starej generacji. To sprawia, że ich wymiana jest znacznie prostsza. Dodatkowym ułatwieniem w dopasowaniu nowego grzejnika modernizacyjnego do istniejącej instalacji jest jego dostępność w dwóch wersjach: prawej i lewej.

Podłączenie od dołu

W nowoczesnym świecie łazienek często spotyka się grzejniki podłączane od dołu. W tym przypadku nie ma znaczenia, z której strony jest zasilanie. Wyjątkiem są wysokie modele, w których znajduje się specjalna rura wewnątrz kolektora pionowego. To właśnie do niego jest podłączana rura zasilająca. W efekcie duże grzejniki doskonale rozkładają temperaturę nawet w świecie łazienek pokaźnych rozmiarów.

Podłączenie od góry

Tego typu podłączenie zaleca się, gdy rura zasilająca łączy się z prawym kolektorem, a powrotna z lewym (od dołu). Podłączenie obydwu rur do tego samego kolektora może skutkować nierównomiernym nagrzewaniem się grzejników.

Pomyłka w podłączeniu

W przypadku, gdy dolna rura zasilająca i powrotna zostaną podłączone na odwrót, aby uniknąć przeróbek instalacji, można zastosować specjalne złącze krzyżowe, które powoduje odwrócenie kierunku przepływu wody grzejnej. Dzięki temu, grzejnik będzie działał prawidłowo. Złącze dostępne jest w wersji prostej i kątowej. W świecie łazienek modele o nietypowych kształtach posiadają pionowe kolektory oddalone od siebie o 5 cm. Wówczas można zastosować zespolone zestawy przyłączeniowe. Zawór termostatyczny i odcinający są ukryte pod maskownicą, a na zewnątrz widać tylko głowicę.

Nasi konsultanci z przyjemnością doradzą Ci, jaki grzejnik i jakie podłączenie będą najlepiej dopasowane do Twojego świata łazienek.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl