Jak urządzić łazienkę przedszkolną dla dzieci?
Jak urządzić łazienkę przedszkolną dla dzieci?

Przedszkolna łazienka to pomieszczenie, które powinno zostać zaprojektowane i wyposażone w przemyślany sposób. Taka toaleta musi być zarówno wygodna, jak i spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Każdy maluch powinien czuć się w takiej łazience jak najbardziej komfortowo. Jak więc urządzić łazienkę przedszkolną dla dzieci? Oto kilka istotnych wskazówek.

Jak urządzić łazienkę przedszkolną dla dzieci? 2018

 

Łazienka musi spełniać rygorystyczne wymogi sanitarne

Każde przedszkole musi gwarantować dzieciom odpowiednie warunki sanitarne. Podstawowym wymogiem jest zapewnienie dostępu do ciepłej bieżącej wody, mydła, papierowych ręczników, a także papieru toaletowego. To jednak nie wszystko. Istotne jest, aby pomieszczenie było dostosowane także do wzrostu przedszkolaków. Łazienka spełniająca wymogi sanitarne umożliwia kilkulatkom m.in. samodzielne mycie rąk, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozprzestrzenianiu się bakterii i chroni dzieci przed infekcjami.

Meble zapewniające bezpieczeństwo dzieciom

Wysokość i rozmiary mebli w łazience przedszkolnej powinny być dopasowane do potrzeb dzieci w wieku do 3 do 6 lat, dlatego umywalki należy zamontować na wysokości 55-65 cm. Dodatkowo, według standardów, jedna umywalka łazienkowa powinna przypadać na każde 15 dzieci. Wyróżnianymi pod względem standardów bezpieczeństwa są umywalki CERSANIT Mito Red 60, które są wpuszczane w blat i charakteryzują się zaokrąglonymi kantami.

 Jak urządzić łazienkę przedszkolną dla dzieci?

Umywalki z zaokrąglonymi kantami zmniejszają ryzyko zranienia się dziecka podczas korzystania z toalety. Jeśli chodzi zaś o baterie, to dla przedszkolaków - by uniknąć przypadkowych poparzeń - najbezpieczniejsze będą te z automatycznym termostatem. Kolejnym aspektem meblowania łazienki jest ustawienie suszarki do rąk na odpowiedniej wysokości. Rekomendujemy zamontowanie jej na wysokości 95 cm.

Obowiązkowa kabina prysznicowa z brodzikiem i natryskiem

Wedle wymogów prawnych, w przedszkolu powinno znaleźć się stanowisko prysznicowe z brodzikiem i natryskiem. Dobrym pomysłem stać się może prysznic wnękowy, który da dziecku poczucie intymności. W takim miejscu sprawdzić się może nieco wyższy brodzik, przykładowo kwadratowy brodzik MASSI Primero 90x90, a do tego w pełni otwierane drzwi KOŁO Pivot First (90 cm).

Montowanie armatury sanitarnej na odpowiedniej wysokości

Nie tylko umywalki i suszarki należy montować na odpowiedniej wysokości, ale także inne elementy armatury sanitarnej, takie jak:

  • Dozowniki do mydła
  • Pojemniki na ręczniki
  • Wieszaki
  • Lustra

Dziecięca miska WC powinna znaleźć się na wysokości 32-35 cm. Wybrać można np. niezbyt kosztowną, a bardzo wygodną miskę wiszącą WC MASSI Decos MINI RIMLESS. W przypadku dzieci sprawdzić się może antybakteryjna ceramika, dlatego wyposażając przedszkolną łazienkę warto zastanowić się również nad stosowną powłoką antybakteryjną Easy Clean.

Same kabiny toalet również powinny być dostosowane do wzrostu ich użytkowników, czyli przedszkolaków. Standardowe rozmiary takich kabin powinny mieć: 80 cm szerokości, 140 cm wysokości i 120 cm głębokości. Dobrze też, kiedy drzwi do kabin zostaną wyposażone w specjalny zamek. Najlepiej, taki który pozwoli na otwarcie drzwi z zewnątrz - w sytuacji, kiedy dziecko zatrzasnęło się w środku.

Jak urządzić łazienkę przedszkolną dla dzieci? 2019

Planując przedszkolne łazienki, należy też pamiętać o dobraniu takich materiałów, które przeznaczone są do łazienek publicznych. Wtedy będą one bezpieczne, a ich gładka powierzchnia umożliwi łatwiejsze czyszczenie. Wymogi BHP zwracają również uwagę na to, by toalety dla dzieci zostały wyposażone w antypoślizgową podłogę.

Łazienka w przedszkolu wyposażona w oparciu o wyżej opisane wskazówki, będzie dla maluchów wygodna, łatwo dostępna, a przede wszystkim bezpieczna.

Sprawdź również:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl